MojAndroid

Mobilný operačný systém Android v najnovšej verzii s číselným označením 10 dostal do vienka viacero zaujímavých vylepšení. Drvivá väčšina z nich bola pri predstavení novinky podrobne rozobraná. Nejaké tie vylepšenia napriek tomu ušli pozornosti.

Používatelia si len nedávno všimli, že niektoré aplikácie pri svojom odinštalovaní zobrazujú výzvu, prostredníctvom ktorej je možné zvoliť zachovanie používateľských dát, hoci samotná aplikácia bude odstránená.

V praxi by to malo znamenať asi toľko, že pokiaľ používateľ túto možnosť využije, pri opätovnom nainštalovaní aplikácie mu bude obnovená prakticky do totožného stavu ako predtým. Nepríde teda o zvolené nastavenia ani ďalšie svoje dáta.

Aby sa používateľské dáta v zariadení zachovali, používateľ musí túto možnosť potvrdiť zaškrtnutím dostupného políčka. Je priamo informovaný o tom, koľko priestoru budú využívať. Toto políčko je štandardne prázdne, preto si treba dávať pozor.

Opätovná inštalácia predmetnej aplikácie nevyžaduje zo stany používateľa žiaden úkon a dáta, pokiaľ sú dostupné, si obnoví automaticky. Dôležité je poznamenať, že podporu pre uchovávanie používateľských dát musí v aplikácii povoliť jej tvorca. Nejde teda o vec, ktorá je automatická.

Ako informuje portál XDA Developers, ktorý na novinku upozornil, zaujímavé je v tomto prípade aj to, že takto zachované dáta nie je v bežnom prípade neskôr možné ručne odstrániť. Potrebné sú na to zvýšené prístupové práva, teda takzvaný “root”.

Pre ich vymazanie tak podľa všetkého bude nutné najskôr aplikáciu opäť nainštalovať a následne sa pri jej odinštalovaní uistiť, že ponuka pre zachovanie dát nebude zaškrtnutá. Používateľské dáta ale budú odstránené pri procese preinštalovania celého systému – obnovy do továrenských nastavení.

19.11.2019
Zdroj: XDA Developers

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+