MojAndroid

Bežnou praxou je, že nové smartfóny zvyknú prichádzať so starším operačným systémom Android. Väčšinou sa to týka lacnejších zariadení, no napríklad aj taká Xperia 5 bola predstavená len nedávno a ponúka Android vo verziii 9.0 Pie. Android 10 bol predstavený už pred vyše mesiacom.

Spoločnosť Google sa rozhodla, že takéto praktiky zatrhne. Stať by sa tak malo už na konci januára 2020. Ako informuje Android Authority, nové smartfóny budú musieť po tomto dátume obsahovať operačný systém Android 10.

Aktualizácia na Android 10 len do predstavenia Androidu 11

Pokiaľ teda výrobcovia pošlú Googlu na schválenie novinky so starším Androidom ešte pred týmto dátumom, povolenie dostanú. Inak majú jednoducho smolu. Pokiaľ vlastníte zariadenie s Androidom Pie, aktualizovaný na Android 10 bude musieť byť ešte pred vydaním Androidu 11. Ak sa tak nestane do tohto dátumu, nestane sa tak vôbec.

Google sa takýmto sprísnením podmienok snaží o to, aby boli zariadenia s Androidom aktualizované čo najrýchlejšie a aby ich čo najviac bežalo na aktuálnom systéme. Konkurencia v podobe iOS od Applu je na tom v tomto smere podstatne lepšie. Najnovší systém iOS 13 dostal napríklad iPhone 6S. Ten bol predstavený ešte v roku 2015. Pravdou však je, že systém iOS má Apple kompletne pod palcom a aktualizácia je tak pre túto spoločnosť podstatne jednoduchšia ako pre ostatných výrobcov.

Jednou z noviniek v Androide 10 je Project Mainline. Ten dovolí smartfónom dostávať aktualizácie priamo prostredníctvom obchodu Google Play. Google chce dosiahnuť to, aby mohlo byť čo najviac zariadení aktualizovaných práve prostredníctvom Google Play.

Náš tip
Ktoré smartfóny Nokia dostanú aktualizáciu na Android 10 Go?
8.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+