MojAndroid

Čaro platformy Linux spočíva v nespočetnom množstve adaptácií systému. Ak patríte medzi používateľov Linuxu na svojom počítači, možno vás zaujme nový projekt s názvom Anbox. Ten umožní fungovanie Android aj Linux aplikácií na jednom zariadení súčasne a bez akejkoľvek virtualizácie.

Dve platformy v jednej

V súčasnosti je spúšťanie Android aplikácií na desktopových zariadeniach väčšinou problematické a nepohodlné. Existuje rad nástrojov, ktoré to umožňujú, no zväčša ide o virtuálne systémy, ktoré vám dovolia spustiť aplikácie iba v jednom okne, ktoré pripomína plochu Android smartfónu a tak sa aj správa.

Anbox na to ide inak. Jednak dovoľuje spustenie Android aplikácií bez akejkoľvek virtualizácie bok po boku s Linuxovými titulmi. Okrem toho využíva tzv. Freeform mód systému Android 7.0, ktorý dovoľuje za určitých podmienok spúšťať aplikácie v oknách, ktoré môžu byť prenášané po pracovnej obrazovke a je možné meniť ich veľkosť. Vďaka tomu vyzerajú Android aplikácie v systéme veľmi podobne ako plnohodnotné desktopové tituly.

Anbox: Alpha verzia iba pre nadšencov

Hoci samotné fungovanie aplikácií v systéme Anbox je pomerne bezstarostné, samotná inštalácia je určená skôr pre technologicky zdatných používateľov. Je potrebné nainštalovať dodatočné moduly kernelu, udeliť plné práva ROOT a na inštaláciu aplikácie je potrebné využiť APK súbory a ADB, pretože systém zatiaľ žiaden obchod s aplikáciami neponúka.

Ide ale o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré je zatiaľ iba v Alpha verzii. Je ale pravdepodobné, že s postupom času sa bude vyvíjať a snáď príde aj v používateľsky prívetivejšej podobe. Aktuálne je Anbox dostupný v plnohodnotnej open-source verzii ako Snap balík pre systém Ubuntu 16.04 LTS a novší.

Zdroj: OMG! Ubuntu! via Android Police

12.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+