MojAndroid

Digitalizácia a technologické inovácie sú dnes spoločným menovateľom pokroku ľudstva. Pokiaľ kedysi boli prieniky medzi jednotlivými vednými odbormi limitované, dnes sú nevyhnutnosťou. Tak, ako kontaktné šošovky dokážu merať hladinu cukru, mozgový vibrátor pomáha ľuďom s Parkinsonom alebo hra Sea Hero Quest analyzuje dáta v prospech výskumu Alzheimerovej choroby, tak sa môžeme vďaka VR vnoriť do ľudského tela a sledovať ho zvnútra.

Náš tip
Vzdelávací projekt: Študenti sa budú učiť anatómiu pomocou virtuálnej reality

Tomáš Brngál vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Štúdium dokončil tento rok. Počas štúdia si stihol založiť firmu a vytvoriť virtuálny svet, v ktorom sa študenti učia anatómiu interaktívnym spôsobom. Tomáš spolu s druhým zakladateľom, Milošom Svrčekom vytvorili silný tím ľudí a tam, kde sú dnes, sa im podarilo dostať za necelé štyri roky. S projektom Virtual Medicine začali doslova na kolene na internáte, no dnes je z neho firma s 12 ľuďmi a kanceláriou na Slavíne.

Náš tip
Lekárska fakulta UK v Bratislave otvára virtuálnu anatomickú učebňu, partnerom je i Samsung

Tomáš hovorí o tom, že dobrý nápad je základ. No oveľa dôležitejším faktorom je aj pustiť sa do realizácie nápadu. Dôležité je neustále vylepšovanie, inovovanie, tvorenie a v neposlednom rade aj učenie. Ich softvér sa šíri do celého sveta. Používajú ho na univerzite, no majú už aj verziu pre stredné školy. Ponoriť sa do virtuálnej reality a poskladať kostru, uvidieť svaly a orgány tela z hocijakého uhla alebo vstúpiť do ľudského teľa z pohľadu mravca je obrovským zážitkom. Tomáš s projektom pochodil celú Európu, no dostal sa aj do Ázie, kde mal možnosť o ňom porozprávať.

Ako sa firma presťahovala na Slavín

“Keď sme pred viac ako 3 rokmi začínali na internátoch, boli sme tam deň aj noc aj cez prázdniny. V Mlynskej doline je všetko optimalizované, všetko máš po ruke a preto sme sa tam rozhodli zriadiť si kanceláriu. Keď som vyberal medzi dvomi najlepšími priestormi, ktoré som našiel zobral som celý náš tím na obhliadku so mnou, aby som počul ich názor kde sa im páči najviac. Na naše momentálne sídlo padla absolútna zhoda, keďže plne spĺňa naše predstavy o kreatívnom priestore pre inovatívnu firmu. A tak sme teraz tu.”

Technológia Virtuálnej a rozšírenej reality nám ponúka veľa možností. Môžeme to prirovnať k tomu, ako keď pravekí ľudia zrazu objavili oheň a otvorili sa im nové možnosti, čo všetko môžu robiť, napríklad zrazu vedeli taviť kov a vybudovali na tom celý nový svet. Rozšírená realita je pre nás teraz podobným nástrojom, na ktorom môžeme vybudovať veľmi veľa vecí. V dnešnej dobe sa dá všetko, treba to len vytvoriť.

Verzia: 1.7.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7.5
Aktuálna cena: Zdarma

Rozhovor s Tomášom Brngálom

Tomáš, čo je nové, ako sa darí?

Makáme ostošesť, prinášame nový produkt, hlavne pre univerzity, ktorý už začíname predávať. Máme už rozbehnuté viaceré rokovania. A čo sa týka Virtual everything, to sme založili ako sesterskú firmu, ktorá sa sústreďuje na industriálne projekty, tak tam sme práve dokončili projekt pre Deutsche Telekom.

Čo sa týka tých univerzít, ktoré sa teda o vás zaujímajú?

Ozvali sa nám z National health services z Veľkej Británie, záujem majú aj francúzske univerzity, bavíme sa aj so Segulou, čo je veľká, nadnárodná francúzska firma. Máme rozbehnuté rokovania s partnermi zo Singapuru. Asi pred dvoma týždňami u nás bola docentka z univerzity z Melbourne a tej sa to tiež veľmi páčilo, takže operujeme aj s touto možnosťou.

Koľko krajín už používa vašu aplikáciu?

Ak sa bavíme o aplikácii, ktorá je k dispozícii na stiahnutie zo storu, tak je to už vyše 150 krajín. Aplikáciu je možné stiahnuť už vyše roka. Nemali sme žiadny marketing ani nič podobné. Výhoda je, že sme jediná aplikácia svojho druhu na svete, takže keď dáte vyhľadávať anatomy alebo human body, nájdete iba našu appku. Ľudia si to tam proste nachádzajú. Zadajú to do vyhľadávača a tak to nájdu.

Ako si sa dostal k technológiám?

Keď vyšiel prvý iPhone, celý koncept storu s appkami ma nadchol až tak veľmi, že som si povedal, že by som chcel raz vytvoriť vlastnú appku. Neskôr, keď som Egovi z Kontrafaktu spravoval jeho sociálne siete, som ho oslovil s tým, že by sme mu ako študentský projekt vytvorili appku. Je veľmi progresívne zmýšľajúci, takže ma v tom podporil. Aj s pomocou jeho sociálnych sietí som medzi jeho fanúšikmi našiel 7 vývojárov, z ktorých som zostavil tím. Tento koncept sa zapáčil aj Rytmusovi a Anysovi, takže sme pre Kontrafakt vytvorili aplikáciu a aj jednoduchú hru JBMNT, ktorá bola #1 v App store takmer 2 týždne. Naučil som sa pri tom veľmi veľa, okrem iného aj o udržaní motivácie vývojárskeho tímu, keďže sme to nerobili za peniaze, ale z našej vlastnej iniciatívy a v rámci nášho voľného času.
Študoval som medicínu a pri učení na skúšku z anatómie som našiel problém. Keďže o anatomických 3D štruktúrach sa z 2D podkladov učíš veľmi neefektívne. Oslovil som Miloša a v roku 2014 sme začali robiť na vlastnom projekte Virtual Medicine, ktorého príbeh som rozoberal už vo viacerých rozhovoroch a vykresľuje ho aj spomínaná kampaň.

Zažili ste situáciu, keď ste si povedali, že to už ďalej nepôjde?

Nie. My sme si verili. Nás to jednoducho baví a takéto negácie sme vôbec neriešili, lebo problémy, ktoré vznikli, sme sa v prvom rade snažili hlavne vyriešiť. Celé to išlo tak organicky, povyhrávali sme nejaké ceny, založili občianske združenie a až potom sme získali investora a založili firmu. Bol to taký spontánny priebeh, pri ktorom som zužitkoval predchádzajúce skúsenosti, ale zároveň som sa aj veľmi veľa nových vecí naučil.

Od koho ste mali najväčšiu podporu?

Naším investorom sa stal Svet zdravia, ktorý nás v začiatkoch podporil aj pro bono, tak ako aj ESET, Nadácia Tatra banky, Tax-Audit, LLarik a pomáhali nám aj z Pixel Federation, kde sme sa boli párkrát poradiť. Tým, že nás začali zo Sveta Zdravia pozývať na rôzne kongresy, kde videli, že sa to páčilo aj ich doktorom. A hlavne videli, že sme tie peniaze len tak nerozflákali, ale boli použité správne a posunuli sme sa výrazne dopredu. Vtedy sme sa začali baviť o investíciách. Z toho vlastne vzniklo to, že sa Svet zdravia stal naším investorom. My sme stále chceli nejakého partnera, ktorý nám dokáže dať aj niečo iné, ako peniaze a Svet zdravia je skvelý v tom, že má sieť nemocníc, vedia nám poskytnúť CT a MRI snímky a robia nám kompletný back office, čiže my sa sústredíme hlavne na vývoj. Stále sme ale väčšinoví vlastníci. Ďalších investorov momentálne neplánujeme, jedine že by to malo pre firmu naozaj nejaký významný prínos.

Aké technologické veci potrebuješ na to, aby si mohol aplikáciu používať?

Potrebuješ určite VR ready telefón, taký trošku výkonnejší, momentálne stačí už aj stredná trieda. To sa mi páči, že virtuálna realita je pomaly dostupná aj v tom strednom segmente, kde sú tie zariadenia lacnejšie. A samozrejme potrebuješ okuliare.

Smartfón strčíš do headsetu a ideš. Je potrebné stiahnuť aplikáciu, v ktorej máš kompletný skeletálny systém, a keď sa chceš učiť ďalej napríklad svaly, cievy atď. musíš si dokúpiť ďalšie systémy. Dokopy to stojí 44 €, čo je suma za celý komplet. Môžeš to ale používať len pre seba, licencia je viazaná na jedného používateľa. Keď to chce používať nejaká inštitúcia, musí si kúpiť B2B verziu. Celkový počet stiahnutí sa počíta v desaťtisícoch.

Aké sú ohlasy používateľov, študentov?

Keď im to dáš na oči, sú z toho úplne nadšení. Desktopová verzia je minimálne ešte o level/dva viac imerzná ako mobilná. Tam už štruktúry rozoberáš rukami, je to úplne iný zážitok.

Na desktopovú verziu potrebuješ mať VR ready počítač a na zobrazenie VR potrebuješ použiť HTC Vive, Oculus. Jednoznačne najlepší z headsetov je podla mňa Samsung Odyssey.

Aké sú vaše ďalšie plány alebo stratégie?

Máme krátkodobé aj dlhodobejšie ciele. Čo sa týka tých krátkodobých, tak je to začiatok predaja B2B verzie, čiže prvé úspešné otvorenie učebne v zahraničí na niektorej z univerzít. V rámci dlhodobejších cieľov, chceme vytvoriť kompletnú medicínsku vzdelávaciu VR platformu, čiže na tú anatómiu pridáme fyziológiu, imunológiu, histológiu… Teraz máme anatómiu, čiže morfológiu, tzn. čo sú to za tkanivá, potom ideš napríklad do histológie, že aké je mikroskopické zloženie tkanív, potom do fyziológie, že ako tie tkanivá fungujú a tak ďalej.

Tam je možné vytvoriť všetko a to sa mi páči na virtuálnej realite. Je obmedzená len veľkosťou tvojej predstavivosti, časom, ktorý tomu venuješ a výkonom zariadenia. Tie prvé dve možnosti vieme ovplyvniť a tú tretiu riešia giganti, napríklad Samsung, Google, Facebook, Apple a tak ďalej.

Projekt Virtual Medicine si všimol aj Telekom

Tomáš Brngal sa objavil v najnovšej kampani operátora Telekom. V spote prezentujúcom inovácie, ktoré dokážu meniť víziu na realitu, vystupuje Tomáš najskôr ako študent medicíny. Anatómia tela v knihách vyzerá zložito, no ako vraví, vynašiel sa a dal učeniu nový rozmer. Zistil, čo je v ňom a umožnil všetkým cestu do ľudského tela. Vďaka inováciám. Spot sa objaví najintenzívnejšie v slovenských kinách. Telekom je taktiež firma, ktorá sa snaží inovovať. Toto majú s Tomášom Brngálom spoločné.

Telekom zvýšil rýchlosti 4G siete

Telekom nasadil tzv. 256-QAM moduláciu pre prijímanie dát (downlink). Vďaka nej môžu zákazníci sťahovať dáta ešte rýchlejšie až o 33% percent a súčasne sa zvyšuje kapacita siete, čo je výborná správa pre veľké množstvo paralelne aktívnych zákazníkov v sieti.

Náš tip
Telekom nasadil 256-QAM moduláciu pre vyššie rýchlosti sťahovania dát v 4G sieti – až do 500 Mbps

Nasadením 256-QAM modulácie sa zvyšuje kapacita siete a navyše zákazníci s podporovaným smartónmi a modemami môžu posielať dáta rýchlejšie. Nové maximá budú nasledovné (z pôvodnej na novú rýchlosť):

  • zo 75 na 100 Mb/s
  • zo 150 na 200 Mb/s
  • z 225 na 300 Mb/s
  • z 300 na 400 Mb/s
  • z 375 na 500 Mb/s

Pokrytie 4G sa stále rozširuje, VoLTE už na 38 zariadeniach

Spoločnosť deklaruje, že možnosť používať ich 4G sieť má už 93 percent obyvateľov Slovenska. V rámci 4G siete rozširuje aj možnosti VoLTE, ktorú podporuje už 38 telefónov.

HONOR (1)

  • Honor 10

HUAWEI (8)

  • P9 lite 2017
  • P10, P10 lite
  • P20, P20 lite, P20 Pro
  • P Smart
  • Mate 10 Pro

LG (1)

  • G6

MOTOROLA (1)

  • Moto G6 

SAMSUNG (13)

  • GALAXY S7 a S7 edge,
  • GALAXY S8 a S8+, GALAXY Note8
  • GALAXY S9 a S9+
  • GALAXY A3 2017, A5 2017, J5 2017
  • GALAXY A6
  • GALAXY A8 2018
  • GALAXY Xcover 4

SONY (4)

  • Xperia XZ Premium
  • Xperia XZ1 Compact,
  • Xperia XA2, XZ2

APPLE (10)

  • iPhone SE
  • iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPhone 6S, iPhone 6S Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone X

Otvorená najmodernejšia predajňa Telekomu

Predajňa má plochu až 230 metrov štvorcových a nachádza sa v bratislavskom nákupnom centre Central. Hneď pri vstupe do predajne sa nachádza trojica stolov, kde si zákazníci môžu vyskúšať rôzne zariadenia. Popisy k jednotlivým telefónom už nie sú papierové, ale v digitálnej podobe.

Zákazníci si taktiež môžu vyskúšať funkcie Magio televízie na jednom z najväčších dostupných televízorov Samsung, s uhlopriečkou až 2,5 metra. Nachádzajú sa tu aj dve zelené steny zo živých rastlín. Samozrejmosťou je WiFi pripojenie a nabíjacie stanice. Spojením Telekomu s Moods bakery cafe si zákazníci  môžu dať kávu, chlebíky alebo koláče.

Článok vznikol v spolupráci s Telekom.

2.7.2018
Zdroj: Rozhovor, Telekom

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+