MojAndroid

Nebolo to až tak dávno, keď sa na cestách stretli dve mapovacie vozidlá, jedno patrilo spoločnosti Google a to druhé konkurenčnej mapovej platforme z dielne spoločnosti Microsoft. Teraz prichádza ďalšie porovnanie. Portál 9To5Mac prináša výsledky analýzy porovnania dvoch mapových služieb. Ide o Google Maps a konkurenčné Apple Maps. Ktoré sú podrobnejšie či kvalitnejšie?

Google Maps vs. Apple Maps

Kartograf Justin O’Beirne vo svojom rozsiahlom príspevku prináša práve porovnanie týchto dvoch služieb. Autor pravidelne prispieva do Apple Maps a taktiež vystúpil na konferencii Google I/O ohľadom kartografického dizajnu. Porovnanie prináša tiež tvrdenie, že Google trávil veľké množstvo času zhromažďovaním potrebných dát a tak si vytvoril vlastnú dátovú knižnicu – základ známej služby Mapy. Tento fakt je vnímaný ako istá konkurenčná výhoda.

Náš tip
Google Mapy už ponúkajú výpočet trasy podľa MHD. V Bratislave aj v Košiciach

Google Mapy uzreli svetlo sveta v roku 2005, o dva roky neskôr sa pridala služba Street View. Na druhej strane Apple Mapy prišli až v roku 2012 ako súčasť systému iOS 6. Analýza tiež konštatuje, že Google pridáva do svojich máp stále nové dáta, aby zvýšil úroveň detailov. Na porovnávacích snímkach tak od Googlu vidíme viac detailov, tieto mapy obsahujú aj údaje ako garáže, prístrešky či údaje z interiéru vybraných oblastí.

Apple neponúka natoľko podrobné údaje, za čo bol terčom kritiky už viacnásobne. Rozdielom je tiež tvorba samotných podkladov. Google používa satelitné snímky, zatiaľ čo Apple používa dáta vytvorené tretími stranami, ako napr. podklady od spoločnosti TomTom.

Náš tip
Google Mapy integrujú vo vyhľadávaní spojov uz aj službu BlaBlaCar

Apple sa však takisto snaží vylepšovať svoje mapové podklady, zdokonaľuje takisto údaje z vybraných interiérov a používa mapovacie vozidlá pre nové dáta. V súčasnosti by sme však mohli považovať Google Mapy za minimálne detailnejšie. Ak si porovnáte rovnakú oblasť, Google ponúkne viac informácií. Apple však nespí a svojimi vylepšeniami a prípravou vlastného autonómneho systému do áut šliape spoločnosti Google na päty. Aj to môže byť dôvodom, prečo sa Apple snaží svoje mapové podklady zdokonaľovať.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: 9To5Mac

22.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+