MojAndroid

Obchodná vojna medzi USA a Čínou má po čínskej spoločnosti Huawei ďalšiu obeť v podobe čoraz populárnejšej čínskej sociálnej služby TikTok. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa hrozí jej zablokovaním na americkom trhu, ak nebude odkúpená americkým kupcom. Podľa portálu TheVerge je teraz vážnym záujemcom o TikTok americký softvérový gigant Oracle.

Obchodná vojna alebo skutočná bezpečnostná hrozba?

Služba TikTok je údajne pre USA bezpečnostným rizikom a pokiaľ ho v krajine nebude viesť americká spoločnosť, dostane jednoducho stopku. Len v USA má viac ako 100 miliónov používateľov. O tom, či je TikTok skutočne bezpečnostným rizikom, sa stále vedú diskusie. Ešte nedávno ale TikTok zbieral MAC adresy používateľov s Androidom. Aplikácia nejakým spôsobom obišla vstavaný prepracovaný nástroj na ochranu súkromia.

Malo sa tak diať do 18. novembra minulého roka. Spoločnosť tvrdí, že aktuálna verzia aplikácie už MAC adresy nezbiera a používatelia môžu byť pokojní. Bez ohľadu na to má ale spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, lehotu 90 dní, aby službu predala americkému vlastníkovi. Inak bude v USA zablokovaná.

Po Microsofte má záujem aj Oracle

Najvážnejším záujemcom sa doteraz zdal americký Microsoft. Šepkalo sa aj o záujme sociálnej siete Twitter, ktorá by ale asi nemohla ponúknuť rovnakú sumu ako softvérový gigant z Redmontu. Podľa zdrojov denníka Financial Times je najnovším vážnym záujemcom ďalšia veľká americká spoločnosť Oracle. Tá už desiatky rokov vyvíja relačné databázy, nástroje pre vývoj a správu databáz či CRM systémy. V minulosti viedlo Oracle súdne spory s Googlom kvôli patentom, ktoré mal využívať operačný systém Android.

Názov spoločnosti pochádza z čias, keď robila projekty na objednávku  spravodajskej služby CIA. CEO Oracle Larry Ellison už údajne inicioval rozhovory s predstaviteľmi spoločnosti ByteDance. Záujmom Oracle je hlavne trh v USA, Kanade, Austrálii a Novom Zélande, takže by nemuselo ísť o kúpu celej služby. Denník Financial Times ale pripomína, že takáto akvizícia by bola po právnej a technickej stránke komplikovaná.

Náš tip
Samsung: Toto sú smartfóny, ktoré by mali dostať trojročnú softvérovú podporu
18.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+