MojAndroid

Zdá sa, že tragikomédia s názvom “kauza Huawei” ešte ani zďaleka nie je definitívne ukončená. Naznačuje tomu najnovšia správa od agentúry Reuters, podľa ktorej môžu americké spoločnosti s čínskym gigantom začať čoskoro znovu spolupracovať. Pre agentúru to potvrdil vrchný predstaviteľ americkej vlády, ktorá tak zareagovala na nedávne úsilie Donalda Trumpa o zmiernenie napätých obchodných vzťahov.

Situácia sa stále vyvíja

Toto úsilie preukázal prezident Spojených štátov pri návšteve Číny ešte minulý mesiac, kedy sa stretol s najvyšším predstaviteľom tejto krajiny. Po tomto stretnutí prehlásil, že po rokovaniach s čínskou vládou už nič nebráni tomu, aby mohli americké firmy obchodovať so spoločnosťou Huawei. Následne tento výrok ešte upresnil americký minister obchodu Wilbur Ross. Ten oznámil, že s čínskym technologickým gigantom môžu obchodovať len tie firmy, ktoré vzájomnou spoluprácou nepredstavujú riziko pre národnú bezpečnosť.

Ak teda americké spoločnosti chcú svoje produkty opäť predávať spoločnosti Huawei, musia požiadať ministerstvo obchodu o povolenie. Hneď po vyhlásení Wilbura Rossa tak mali urobiť dvaja výrobcovia čipov, ktorí nechceli byť menovaní. Nezostalo však len pri nich. Urobiť tak mali aj ďalšie americké firmy. Faktom totiž zostáva, že aspoň čiastočné obnovenie obchodných vzťahov s druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete, bude pre USA prospešné.

Veď len za minulý rok minul Huawei viac ako 62 miliárd eur na nákup komponentov, pričom takmer 10 z toho nechal za veľkou mlákou. Hoci sa teda veci pohli k lepšiemu pre obe strany, čínsky výrobca stále nie je so situáciou úplne spokojný. Podľa hovorcu spoločnosti by totiž mali byť odstránené úplne všetky obmedzenia obchodovania. Spolupráca amerických firiem s Huawei by podľa neho nemala byť riešená formou udeľovania licencií, keďže spoločnosť nebola z nekalých praktík nikdy usvedčená.

Zároveň uviedol, že Huawei neohrozuje kyberbezpečnosť žiadnej krajiny na svete. Podobný názor zdieľajú aj tie americké spoločnosti, ktoré majú podľa definície ministerstva obchodu vzájomnou spoluprácou s Huawei predstavovať bezpečnostné riziko pre USA. Tie sa vo svojom vlastnom záujme rozhodli za Huawei lobovať. Podľa nich by malo dôjsť k ďalšej úľave, ktorá by aj im umožnila s čínskym výrobcom opätovne obchodovať.

Tieto firmy argumentujú tým, že bezpečnostné ciele USA by sa mali rozvíjať spôsobom, ktorý nenarúša schopnosť globálne konkurovať a udržať si vedúce postavenie v oblasti technológií. Aj napriek tomu však zatiaľ nie je úplne jasné, ktorým spoločnostiam budú licencie na obchodovanie udelené. Podľa jedného z predstaviteľov americkej vlády by sme sa to mali dozvedieť o 2 až 4 týždne. V tom čase už majú byť licencie vystavené.

O 4 týždne budeme múdrejší

Pravdou ale je, že v tom, ktoré firmy môžu a ktoré zase nemôžu spolupracovať s Huawei, nemá zatiaľ jasno ani americká vláda. Hovorca ministerstva obchodu sa totiž nechal počuť, že ministerstvo v súčasnosti žiadosti o licencie vyhodnocuje. Taktiež v týchto dňoch určuje, čo je v jeho najlepšom záujme z hľadiska zachovania národnej bezpečnosti. V preklade do normálnej reči to teda znamená, že má americká vláda približne 4 týždne na to, aby zadefinovala, s ktorými americkými spoločnosťami môže Huawei spolupracovať.

16.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+