MojAndroid

Andy Rubin je vo svete mobilných technológií zvučným menom. Veď kto by nepoznal otca Androidu a momentálne aj tvorcu smartfónu Essential Phone. Ten istý človek sa teraz snaží o niečo podobné ako s Androidom. Predstavil totižto nový operačný systém Ambient OS, ktorý ale nechce konkurovať Androidu. Namiesto toho chce revolucionalizovať inteligentné domácnosti. Práve pre tie je nový operačný systém aj určený.

Aktuálne je trh s inteligentným príslušenstvom a zariadeniami pre domácnosti na tom veľmi zle. Neexistuje žiadny zjednotený štandard, ktorý by používali všetci výrobcovia. Aj preto je tu veľká šanca na úspech a ak Ambient OS ponúkne niečo nové a revolučné práve v tomto segmente, je zrejmé, že by sa mohol stať novým “Androidom” smart domácností.

Ako jedným z hlavných problémov, ktoré by sa v prípade takéhoto OS mohli objaviť, je najmä fragementácia. Teda, že nie všetky zariadenia by mali bežať na rovnakej verzii operačného systému. Aktuálne záplaty chýb a bezpečnostné aktualizácie sú však vzhľadom na nutnosť najvyššieho zabezpečenia a spoľahlivosti pre domácnosti veľmi dôležité. Andy Rubin však tvrdí, že majú na to riešenie. Aké, to ešte bližšie nešpecifikoval.

Inak, o Ambient OS máme len veľmi málo informácií. Podľa toho čo ale vieme, bude klásť dôraz práve na bezpečnosť. Napríklad aj tým, že s externými zariadeniami bude komunikovať, ak sa to dá, cez lokálnu sieť. Všetky dáta sa pritom majú ukladať tiež lokálne a nie do cloudu. Funkcií, z ktorých sa bude dať vyberať, bude však určite viacero.

Ambient OS, ktorý má bežať aj na novom inteligentnom reproduktore Essential Home, by mohol skutočne povzniesť úroveň inteligentných domácností na novú úroveň. Ako sa mu to nakoniec podarí, to uvidíme ale až v najbližšej budúcnosti.

Zdroj: theverge

31.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+