MojAndroid

Amazon na včerajšej tlačovej konferencii predstavil nové tablety, ktoré poháňa operačný systém Android. Sú nimi Kindle Fire s 8,9 palcovým Full HD displejom a dva modely so 7 palcovým displejom. Jeden z nich je pokračovateľom klasickej verzie Kindle Fire s dvojnásobnou kapacitou RAM a o 40% vyšším výkonom. Druhý 7 palcový model ponúkne okrem displeja v podstate rovnaké parametre, ako model s 8,9 palcovým displejom.

Kindle Fire HD 8.9″/7″

Amazon ponúkne svojim zákazníkom tablety Kindle Fire HD v dvoch verziách. Na trhu sa tak objaví 7 palcový model tabletu spolu s jeho 8,9 palcovou verziou. Menší Kindle Fire HD disponuje 7 palcovým IPS displejom, ktorý má štandardné rozlíšenie 1280×800 bodov. Zaujímavejším je však model s 8,9 palcovou uhlopriečkou, ktorý prichádza s IPS displejom dosahujúcim Full HD rozlíšenie 1920×1200 bodov (254ppi).

Obidva tablety sú poháňané dvojjadrovým procesorom od Texas Instruments, ktorý sa však v jednotlivých modeloch odlišuje. Zatiaľ čo menší Kindle Fire HD je vybavený procesorom TI OMAP 4460 s taktom 1,2GHz, tak 8,9 palcová verzia integruje výkonnejší  OMAP 4470 s taktom 1,5GHz – ten by mal svojim výkonom údajne predbehnúť aj štvorjadrové procesory NVIDIA Tegra 3. Nechýba 1GB RAM a vnútorná pamäť, ktorá v závislosti od zakúpeného modelu, môže mať kapacitu 16 alebo 32GB.

Amazon v nových tabletoch použil aj Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/n. Pre dosiahnutie vyšších prenosových rýchlostí podporujú tablety technológiu MIMO. Konektivita je zabezpečovaná aj prostredníctvom Bluetooth či podporou 4G LTE sietí. Z ďalších parametrov môžeme spomenúť prítomnosť stereo reproduktorov, HDMI výstupu a prednej HD kamery.

Operačným systémom tabletov je Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ktorý však Amazon upravil vo všetkých smeroch. Okrem vlastného používateľského prostredia, čaká na vás aj celý rad nových funkcií a vylepšení. Tešiť sa môžete napríklad na integráciu sociálnej siete Facebook a jej aplikáciu, ktorá prichádza v podaní Amazonu. Nájdete tu tiež upravenú aplikáciu Skype. Zaujímavou je nepochybne funkcia Kindle FreeTime, ktorá umožňuje vytváranie vlastných používateľských profilov, čo umožní ľahšie zdieľanie tabletu medzi rodinnými príslušníkmi alebo priateľmi. Nastaviť môžete tieto položky:

  • Prístup ku knihám, videám, aplikáciám a hrám
  • Prístup k funkciám tabletu na základe času a ďalších možností
  • Profily môžu byť  chránené heslom
  • Nastavenia profilov sú tiež chranené heslom, takže ich nie je možné vymazať alebo zmeniť iným používateľom

Ďalšími novinkami, ktoré v Amazon tabletoch nájdete sú aj:

X-Ray pre filmy

Funkcia X-Ray pre filmy prináša možnosť zistiť si dôležité informácie o protagonistoch filmov z databázy IMDb. Ak vás zaujíma, kto vo filme hrá, stačí položiť otázku a odpoveď dostanete okamžite v podobe profilu, fotiek, životopisu a ďalších informácií. Funkcia je exkluzívna len pre zariadenia Amazon.

Kindle Serials

Kindle Serials je objednávka kníh a seriálov tak povediac na pokračovanie. Produkt si stačí raz zakúpiť, a vždy, keď sa objaví nová epizóda, dostanete priamo do vášho zariadenia pokračovanie. Samozrejmosťou je zachovanie všetkých vašich poznámok, označení a navyše, o celom diele môžete diskutovať s ostatnými „spolu čitateľmi“.

Ponorené čítanie a Whispersync pre hlas

V spolupráci so spoločnosťou Audible, Amazon prináša aj funkciu vyrozprávania príbehov a kníh v podobe zvukového záznamu. Stačí si zvoliť funkciu ako doplnok k Whispersync a z čítania máte zážitok, ktorý si v podstate môžete vypočuť v podobe audio knihy.

Dolby Digital Plus

Dolby Digital Plus je nová technológia, ktorá ponúka svojim používateľom vylepšený zážitok z počúvania hudby. Majitelia Kindle Fire HD tak môžu očakávať ostrý, realistickejší a pohlcujúci zážitok z priestorového zvuku.

Nakoniec ešte treba spomenúť to najdôležitejšie. Sedem palcový Kindle Fire HD sa začne v USA predávať už 14.septembra a jeho cena je príjemných 199$ za 16GB model alebo 249$ za verziu s 32GB vnútornou pamäťou. Väčší 8,9 palcový Kindle Fire HD, bude na trhu dostupný od 20. novembra s cenovkou 299$ (16GB) alebo 369$ (32GB). Verzia s podporou 4G LTE (len pre USA) bude stáť 449$ (32GB) a 599$ (64GB). Vylepšený Kindle Fire 2 sa bude predávať za 159$.

Aktualizované:

Tablety budú dostupné aj v Európe. Cena za 16GB Kindle Fire HD bude 199€, zatiaľ čo 32GB verzia bude stáť 249€. Vylepšená pôvodná verzia Kindle Fire sa bude v Európe predávať za 159€. Na trhu sa majú objaviť 25. októbra.

Záznam zo včerajšieho predstavenia noviniek:

Ďalšie videá:

Zdroj: androidauthority, gsmarena, androidpolice, androidcentral

7.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+