MojAndroid

Známa internetová spoločnosť Amazon predstavila na tlačovej konferencii svoj prvý smartfón Amazon Fire Phone, ktorý beží na upravenej verzii systému Android – Fire OS 3.5. Predstavený smartfón sa na prekvapenie všetkých zaradil medzi ostatné high-end zariadenia na trhu a ponúka výkonný hardvér a zaujímavé funkcie, ako je perspektívny displej alebo celkom 6 kamier. Novinka bude podľa informácií dostupná v predaji od 25. júla exkluzívne pre operátora AT&T a to za cenu 199 amerických dolárov pri podpise dvojročnej zmluvy.

Hardvér

Nový Fire Phone je vybavený 4,7-palcovým displejom s HD rozlíšením 720p (displej má vynikajúcu svietivosť 590 cd/m2), výkonným čipom Qualcomm Snapdragon 800 s grafikou Adreno 330 a RAM pamäťou 2 GB. Amazon sa v tomto prípade rozhodol nasledovať víziu Googlu a vynechal slot pre microSD kartu. Z toho dôvodu sa budú predávať dve verzie smartfónu s vnútornou kapacitou 32 a 64 GB. Integrovaná batéria má kapacitu 2400 mAh a na jedno nabitie údajne vydrží 22 hodín hovoru. Smartfón je hrubý 8,89 milimetrov a váži 160 gramov. Jeff Bezos, výkonný riaditeľ amerického obchodného portálu Amazon rozprával na pódiu o výbornej konštrukcii, o zaoblených rohoch alebo o stereo reproduktoroch, ktoré sú podľa jeho slov lepšie, než u bežného smartfónu. Zabudnúť nemôžeme ani podporu LTE siete.

Fire phone hardver

Fotoaparát

Na zadnej strane je 13-megapixelový fotoaparát so slušnou apertúrou f/2.0 a optickou stabilizáciou obrazu. Bezos porovnával fotografie vytvorené novým zariadením a iPhone 5S alebo Samsung Galaxy S5. Uvádzal, že Fire Phone vytvára krajšie fotografie a to bez ohľadu na situáciu. Fotoaparát je spojený aj s neobmedzeným cloud úložiskom pre fotografie používateľa.

fotoaparat

3D displej

Zrejme najzaujímavejším prvkom je perspektívny pohľad na displej zariadenia, ktorý Amazon nazýva „Dynamic Perspective“. Celé prostredie systému sa mení v závislosti od toho, z akého uhla sa na telefón pozeráme. Tento efekt je v malej miere podobný paralax efektu, ktorý môžeme pozorovať na niektorých živých pozadiach Androidu. Amazon však posúva hranice a namiesto senzorov zariadenia využíva systém štyroch infračervených kamier na prednej strane. Infračervené svetlo je pritom využívané pri používaní zariadenia v tme. Efekt, ktorý si môžete pozrieť aj nižšie na videu je zatiaľ možné využívať len v galérii, integrovanom prehliadači alebo mapách.

Softvér

Základ nového smartfónu tvorí upravená verzia systému Android, ktorú Amazon nazýva Fire OS 3.5. Systém ponúka niekoľko zaujímavostí, ako sú aktívne widgety v spodnej časti, ktoré ukazujú nedávnu aktivitu aplikácií alebo automatické skrolovanie textu. Najväčší dôraz bol kladený na nástroj Firefly, ktorý dokáže ihneď rozoznať všetko na čo sa pozrie kamerou alebo čo bude počuť. Dokáže rozoznať aj telefónne čísla, ktoré automaticky pridá, ako nový kontakt. Bezos ukázal funkciu napríklad na DVD nosiči, ktorý položil na stôl a zosnímal smartfónom. Ten okamžite vedel o aké DVD sa jedná a ponúkol ďalšie akcie. Smartfón ma pre tento účel dedikované aj vlastné tlačidlo. Výborná je aj podpora. Ak by sa niektorými majiteľom nového Fire Phone zdalo ovládanie zložité, môžu bezplatne zavolať na 24 hod. linku, kde pracovníci odpovedia na všetky otázky.

feature-exclusives--v351099847-

 

V úvode sme spomínali cenu 199 dolárov pri podpise dvojročného kontraktu (pre 32 GB verziu). Plná cena smartfónu sa však stala veľkým prekvapením. Nikto totižto nepredpokladal, že sa vyrovná ostatných high-end zariadeniam na trhu. Pre americký trh bola cena 32 GB modelu stanovená na 649 dolárov, čo je v prepočte 478 eur. Každé zariadenie pritom dostane spomínanú 24 hod. podporu bezplatne na celý rok. Dostupnosť zariadenia na iných trhoch zatiaľ nie je známa.

Zaujal vás Fire Phone ? Vymenili by ste svoj Android za toto zariadenie ? 

Pozrite si záznam z predstavenia Fire Phone

Zdroj: The Verge

19.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+