MojAndroid

Pokutami za zneužívanie dominantného postavenia na trhu je v posledných rokoch známa hlavne spoločnosť Google. V Taliansku ju teraz dostal jej konkurent Amazon a podľa portálu TheVerge dosahuje sumu v prepočte 1,1 miliardy eur.

Amazon mal nútiť predajcov k využívaniu jeho logistickej siete

Americký internetový obchod Amazon mal podľa verdiktu spojiť využívanie svojej logistickej siete s prístupom do prednostných programov, ako je Amazon Prime. Tie zaručujú na platforme väčšiu viditeľnosť tovaru. Predajcovia, ktorí chcú do takéhoto programu vstúpiť, musia podpísať zmluvu, v ktorej sa zaväzujú využívať služby logistickej siete Amazonu.

Práve týmto krokom podľa protimonopolného úradu poškodil Amazon časť predajcov, poskytovateľov logistických služieb a ďalšie spoločnosti na trhu, pretože nepriamo zvýšil firmám náklady. Okrem miliardovej pokuty Amazonu tiež nariadil nápravné kroky. Musí napríklad umožniť prístup k prémiovým programom aj predajcom, ktorí nevyužijú logistiku Amazonu.

Amazon sa obvineniu bráni

Podľa Amazonu si predajcovia na elektronickom trhovisku vyberajú jeho logistiku, pretože ide o výhodné a konkurencieschopné služby. Firma uviedla, že zmluva je úplne dobrovoľná a že ju využíva menšina predajcov. tieto služby používajú najmä malé a stredné firmy, ktoré majú viacero predajných kanálov na internete i mimo neho.

Spoločnosť Amazon zároveň odmieta, že by nejakým spôsobom obmedzovala konkurenciu na trhu. Podľa Amazonu je uložená pokuta vysoká a určite sa proti nej odvolá. Ide o jednu z najväčších pokút, ktoré Amazon od protimonopolných orgánov dostal. V novembri udelil taliansky protimonopolný úrad Amazonu pokutu 69  miliónov eur kvôli obmedzeniu prístupu niektorých predajcov výrobkov Applu na platformu Amazonu.

Náš tip
Súťaž: Vyhraj Samsung Galaxy A52s či licencie ESET Smart Security Premium a ESET Mobile Security
10.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+