MojAndroid

Začiatkom októbra minulého roka odštartoval vypustením satelitov Project Kuiper spoločnosti Amazon. Môžeme ho pokladať za konkurenta pre Starlink Elona Muska. Na nízkej obežnej dráhe (LEO) boli 500 kilometrov nad zemou umiestnené dva prototypy satelitov, pričom ich štart znamenal začiatok misie „Protoflight“.

Mohlo by vás zaujímať:

O mesiac neskôr firma informovala, že séria testov preukázala funkčnosť vlastného elektrického pohonného systému, navrhnutého inžiniermi Amazonu. Satelity tak dokázali využívať pohon na dosiahnutie a udržanie svojich pridelených obežných dráh, manévrovanie, aby sa vyhli vesmírnemu odpadu a iným kozmickým lodiam, a na konci svojich misií boli schopné aktívne opustiť obežnú dráhu.

Project Kuiper
Project Kuiper | Zdroj: Amazon

Uskutočnili sa aj demonštrácie streamovania 4K videa a cez novú sieť sa vyskúšal aj obojsmerný videohovor. Úspechom bolo udržanie optického medzisatelitného spojenia (OISL) na úrovni 100 Gbps na vzdialenosť takmer 1 000 kilometrov. Amazon verí, že OISL bude na prvých produkčných satelitoch funkčné ešte v priebehu tohto roka.

Vďaka vysokorýchlostnému laserovému krížovému prepojeniu sa podarí v rámci satelitnej konštelácie zvýšiť priepustnosť a znížiť latenciu, čo poskytne väčšiu flexibilitu pri prepájaní zákazníkov Kuiper cez pevninu, more, vzduch a vesmír.

Project Kuiper
Project Kuiper | Zdroj: Amazon

Posledné informácie z mája 2024 hovoria o prípravách na ukončenie misie Protoflight. Množstvo testov satelitných systémov preukázalo bezpečné a kontrolované manévrovanie satelitov, čo bolo jedným z najkritickejších miest.

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov bude vykonaná séria manévrov, ktoré postupne spustia satelity do výšky približne 350 km a následne budú odstránené z obežnej dráhy. Amazon nezabudol v správe spomenúť, že podporuje cieľ zvýšiť bezpečnosť a udržateľnosť priestoru.

Náš tip
Chceli nás okradnúť. Takto sa strate peňazí viete vyhnúť aj vy

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+