MojAndroid

Alza si robí, čo chce. Takto by mohlo znieť podanie a vysvetľovanie situácie, ktorá sa odohrala aj u nás 26. decembra a slovenská verejnoprávna televízia s ňou prišla ako prvá. Je to skutočne porušenie zákona? Alebo ako je potrebné sa pozerať na predaj cez Vianoce?

Alza a jej dvadsiaty šiesty december

Celá situácia je vo svojej podstate jednoduchá. Alza mala na Slovensku otvorenú svoju prevádzku na Vianoce, konkrétne 26. decembra. Mohli ste prísť do predajne pozrieť si tovar a dokonca nakúpiť alebo skôr, ako tvrdí predajca, tovar si iba vyzdvihnúť. Presne to urobila redaktorka RTVS, za tovar zaplatila a odišla s ním z predajne. Na margo toho sa hneď ujali vysielanej reportáže mnohé webové portály a prinášajú správy o tom, ako Alza porušila zákon. Alza sa na to pozerá cez svojskú metódu výkladu, ktorá podľa predajcu dovoľuje poskytovať služby aj počas dní, keď je predaj zakázaný.

Takto znie oficiálne vyjadrenie spoločnosti k vysielanému prípadu:

„Dvadsiateho šiesteho decembra sme mali otvorené, aby sme vydávali tovar, mohli riešiť reklamácie a na prezentáciu výrobkov zmluvných partnerov. Priamo na mieste v období sviatkov nie je možný žiadny predaj.“ (uviedla to hovorkyňa Alzy, Patricie Šedivá).

Podľa Alzy teda nie je problém, aby sa počas dní, keď je predaj zákonom zakázaný, poskytovali služby pre zákazníkov, v zásade všetky služby okrem predaja tovaru. Aj keď som prečítal viacero správ, v žiadnej som neobjavil konkrétnu citáciu toľkokrát spomínaného zákazu. Všetci o ňom píšu, no v mnohých prípadoch je to iba prepisovanie už uverejnených správ. Preto sa spoločne pozrime na to, ako je na Slovensku predaj cez vybrané dni zakázaný.

Daný zákaz je obsahom Zákonníka práce (§ 94 ods. 5) a presná citácia je nasledovná:

„V dňoch 1. januára, 6. januára, vo Veľký piatok, vo Veľkonočnú nedeľu, vo Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine, 25. decembra a 26. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len „maloobchodný predaj“) okrem maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.“

Povolené služby aj napriek zákazu?

Alza má v zásade možnosť aplikovať iba text tohto ustanovenia zo Zákonníka práce. Odkaz na prílohu č. 1a sa jej totiž netýka (to sú pumpy, lekárne a podobné prevádzky). Je evidentné, že je priamo a jasne zakázané, aby sa realizoval cez zamestnancov predaj tovaru konečnému zákazníkovi (spotrebiteľovi) a tiež sa nesmú vykonávať služby s týmto predajom spojené. Alza však disponuje vlastným právnym výkladom a posudkom, ktorý v jej prospech definuje ako možné a teda týmto zákazom neobmedzené poskytovanie služieb, ktoré spočíva vo výdaji už skôr objednaného tovaru, riešenie reklamácií alebo prezentácií výrobkov, a to bez možnosti si ich priamo v pobočke kúpiť.

Oproti tomu je však vyjadrenie Ministerstva hospodárstva SR, ktoré pod súvisiacimi prácami s predajom zaraďuje aj výdaj tovaru, vystavenie faktúry alebo vybavovanie reklamácií. Čiže presne ten súpis, ktorý Alza poskytuje v deň, keď by mali byť spolu s predajom zakázané. Osobne sa prikláňam k záveru, ktorý definuje konanie Alzy ako porušenie platného zákazu. Ak totiž napríklad vydám tovar, proste konám práce, ktorými som prepojený so samotným predajom. A to bude platiť, aj keď sa predaj uskutočnil napríklad 23. decembra, keď zákaz neplatí. Akonáhle si však zákazník príde tovar vyzdvihnúť 26. decembra, ide o výkon prác, ktorým iba dokončím to, čo sa začalo samotným predajom už tohto 23. decembra. Stále je to však úkon spojený s predajom, ktorý sa dokončí až momentom, keď si zákazník tovar vyzdvihne a prípadne zaplatí.

Alza samozrejme čelí pokute od inšpektorátu práce. O jej výške sa však nateraz nedá hovoriť, pretože celé konanie je iba na začiatku a Alza samozrejme bude využívať všetky možnosti, ako sa proti sankcii brániť. Do tohto momentu predpokladám, že zachová doterajšiu líniu a rovnako sa bude správať aj v iné dni, keď je predaj a s ním súvisiace práce zakázaný.

31.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

17 odpovedí na “Alza a jej otváracie hodiny cez Vianoce. Porušila spoločnosť zákon alebo je to inak?”

  1. Alza je predajňa na autobusovej stanici. Tým pádom zákon neporušila nakoľko sa v zákone uvádza:
    Podľa prílohy č. 1a k Zákonníku práce je maloobchodným predajom, pri ktorom možno zamestnancovi nariadiť alebo s ním dohodnúť prácu aj v dňoch uvedených v § 94 ods. 5 Zákonníka práce:
    3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

    • Toto som si ani neuvedomil.. darmo, dobre si to vymysleli

    • Nie, autobudová stanica má čakáreň v budove Alzy :)

  2. to co si myslis ty alebo co hovori ministerstvo je uplne irelevantne. dolezite je, co hovori zakon. a pokial je zakon nejednoznacny, tak o tom moze rozhodnut len sud. takze ak inspektorat da alze pokutu, ta sa obrati na sud a az sud rozhodne kto ma pravdu.

    takze silacke reci typu “Osobne sa kloním k záveru, ktorý definuje konanie Alzy ako porušenie platného zákazu” su totalne o nicom. lebo toto nie je recenzia mobilu, ale pravna zalezitost. a ak nemas pravne vzdelanie, tak svoje vymysli mozes prezentovat tak akurat v diskusii a nie o tom pisat clanok ako majster sveta.

    • Pravdu mas.
      “Odbornikov”co by zakazovali a davali pokutu cez krvave oci je dost.
      V dnoch 24,25,26 mala Alza tisicky objednavok co svedci o oblubenosti a absolutne dominantnom postaveni.
      Co jej na druhej strane zavidia krachujuce e shopy ktore sa k jej sluzbam ani nepriblizia.
      Je to ako s niektorymi taxisluzbami ktore utocia na Uber lebo ludi neokrada a oni ano.

      Mimochodom uzasny zakon ktory prijal hrdzavy bolsevik o zakaze predaja cez sviatky ma efekt ze tisice ludi chodia nakupovat do prihranicnych obci a miest😂

      • sorry ale k sluzbam alzy? si robis srandu? 😂😂😂

    • Autor má právne vzdelanie, preto túto tému rozoberá a pripája aj svoj pohľad na vec.

      Ale podľa diskusie tu je každý právnik, tak uvidíme ako sa situácia vyvinie a kto má pravdu ;-)

    • Ano mate pravdu v tom, ze dokial sud nerozhodne, nemozno tvrdit ze je nieco pravda. Ale napriek tomu, ze sud este nerozhodol, vy uz teraz viete, ze nazor autora su vymysli? Formulacia “osobne sa klonim k zaveru” je len nazor autora. Taketo vety: myslim si, domievam sa, priklanam sa k nazoru, mam za to…, sa bezne pouzivaju aj u sudov. A ak niekto odsudzuje a uraza inych za nazor, ako to robite aj vy, potom z takym clovekom nieje nieco v poriadku…To ze jeho nazor je iny, vas neopravnuje urazat autora.

  3. Celý tento zákaz predaja je postavený na hlavu. Z akého dôvodu môže podnikateľ v oblasti služieb predávať tieto služby, ale podnikateľ v oblasti predaja tovarov nemôže predávať tovar?

  4. Zákonník práce § 94 ods. 5 hovorí, že nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi. Ale na druhej strane § 122 ods. 1 zákonníka práce hovorí: za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Na jednej strane zákonník práce zakazuje prácu vo sviatok a na druhej, tým čo pracovať vo sviatok musia patrí 50% príplatok čo je vo väčšine prípadov žalostná suma. Najprv nech ZP vyrieši príplatky na zodpovedajúcu mieru a potom nech zakazuje prácu tým, ktorý sú za dohodnutých podmienok pracovať ochotný.

  5. Nezaujima ma ci mala alza otvorene ci nie, skor ma zaujima, preco o tom citam prave tu na mojandroid.sk

+