MojAndroid

Zeleného škriekajúceho mimozemšťana pozná na Slovensku snáď každý. Alza patrí medzi najúspešnejšie e-shopy. Za svoju popularitu vďačí výbornému marketingu a hlavne širokému sortimentu tovaru. Väčšina z neho je priamo na sklade, čo mnohí zákazníci prefereujú.

Výška poplatku vôbec nemusí byť zanedbateľná

Portál dsl.sk prišiel s informáciou, že e-shop začal na Slovensku účtovať poplatok za platbu firemnými kartami. Výška poplatku je uvedená v percentách. Môže dosahovať výšku aj viac ako dve percentá. Pri kúpe lacnejšieho tovaru pôjde o zanedbateľnú čiastku. Čím je nákup drahší, tým vyšší bude samozrejme aj poplatok navyše.

Bezkontaktné platby

DSL ďalej spomína, že v susednej Českej republike začala Alza poplatok účtovať v lete, na Slovensku v septembri tohto roka. Dôvodom majú byť vysoké poplatky pre vydavateľov takéhoto typu kariet. Ak máte svoju firemnú kartu zapamätanú, e-shop by vás mal na nový poplatok upozorniť e-mailom.

E-shopu sme sa na situáciu opýtali a prišla nám rozsiahla odpoveď, ktorá vysvetľuje, prečo sa Alza uchýlila k tomuto kroku.

“Naší snahou je vyvinout tlak na karetní asociace a vydavatele platebních karet, aby vysoké poplatky vázané na tyto karty byly zastropovány, jak je tomu u nefiremních karet, a my jsme tak k jejich účtování nebyli nuceni.”

Vysoké poplatky si účtujú vydavatelia platobných kariet

Hlavné rozdiely medzi bežnou platobnou kartou a biznis kartou sú, že pri tých bežných bola európskou legislatívou stanovená maximálna prípustná výška poplatku, ktorú ukladajú kartové asociácie a vydavateľ platobnej karty. Pri biznis kartách takéto obmedzenie neexistuje. Existujú len orientačné stropy.

Kvôli tomu si kartové asociácie a vydavatelia platobných kariet účtujú za použitie biznis kariet niekoľkonásobne vyššie poplatky. A to až do výšky dvoch percent a viac zo zaplatenej sumy. Bežné karty majú poplatok vo výške 0,2 až 0,3 percenta.

Alza tento poplatok platí v plnej výške vydavateľovi platobnej karty. Zákazníkom na Slovensku ponúka e-shop možnosť vyhnúť sa tomuto poplatku zvolením alternatívnej platobnej metódy, na ktorú sa tento poplatok nevzťahuje. Napríklad použiť inú platobnú kartu, zaplatiť prevodom či zvoliť platbu na faktúru.

Náš tip
O2 spustilo komerčnú testovaciu 5G sieť, otestovali aj intenzitu elektromagnetického žiarenia
7.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+