MojAndroid

Najväčšiemu českému eshopu s elektronikou Alza sa vďaka dobre riešeným distribučným možnostiam tovaru darilo aj počas epidémie koronavírusu. Určite ale túto spoločnosť nepoteší mastná pokuta, ktorú dostala v susednom Maďarsku. Informáciu o nej priniesol portál Dsl.sk.

Alza zavádzala v reklamách na Black Friday

Pokuta dostala priamo od maďarského protimonopolného úradu GVH za zavádzajúce reklamy. Tie boli súčasťou kampaní označovaných Black Friday od januára 2018 do februára 2019. Podľa oznámenia, ktoré je zatiaľ dostupné len v maďarčine, bola pokuta udelená z troch dôvodov. Jedným z nich bolo to, že Alza uvádzala zľavy do 80 %. Zľavy v takejto výške ale mali len niektoré produkty, ktoré ale neboli uvádzané v reklamných materiáloch kampane. V reklamách sa nachádzala elektronika a domáce spotrebiče, veľké zľavy mali ale len šaty, hračky, hodinky a obaly na telefóny.

Pokuta v sume 2,5 milióna eur

Zľavy vo výške aspoň 80 % malo navyše len veľmi málo produktov, čo bolo výrazne menej ako 1% zľavnených produktov. Maďarský protimonopolný úrad GVH má pritom pravidlo, že že propagovaná výška zľavy sa musí týkať aspoň 10 % zľavnených produktov. Všetky tieto dôvody viedli úrad k vystaveniu pokuty 892 miliónov forintov, čo je v prepočte cca 2,5 miliónov eur. Navyše dostal prevádzkovateľ Alza.hu spolu s českou spoločnosťou ešte pokutu vo výške 30 miliónov forintov, čo je 85 tisíc eur, v súvislosti s poskytovaním informácií počas vyšetrovania.

Pre Alzu je Maďarsko najväčší zahraničný trh

Spoločnosť Alza pôsobí od roku 1994 na 26 trhoch v Európskej Únii. Maďarsko je pre ňu pritom najväčším zahraničným trhom, čo môže byť pre slovenských zákazníkov prekvapením. Minulý rok spoločnosti vzrástol obrat až o 17,6 %  na 1,099 miliardy eur. Vybavila 12,3 miliónov objednávok a dodals cez 37 miliónov kusov tovaru.

Náš tip
Malvér Cerberus sa objavil v Obchode Play ako prevodník kryptomien
15.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+