MojAndroid

Spoločnosť Alphabet bola založená 10. augusta 2015 zakladateľmi Googlu Larrym Pageom a Sergejom Brinom. Tí cítili, že potrebujú akúsi materskú spoločnosť pre všetky svoje projekty ako Google, YouTube, či Android. A zdá sa, že to bol správny krok. Odkedy táto spoločnosť vznikla, neustále rastie. Dokazujú to aj čísla za posledný štvrťrok roku 2016.

Zvýšil sa zisk aj profit

V ňom hlási Alphabet príjem na úrovni $26 miliárd, čo je oproti roku 2015 nárast o 22 percent. Narástol aj čistý zisk spoločnosti, a to na $5,3 miliardy, čo je o $300 miliónov viac ako v predošlom kvartáli.

Náš tip
Alphabet za Q3/2016 zarobil $5.1 miliárd, niektoré jeho projekty sú ale stále v strate

 

Najväčší ťahúni

Ako každý kvartál, aj v poslednom trimestri 2016 zarobili Alphabetu najviac reklamy vo vyhľadávaní a na YouTube. Celkovo to bolo $22,4 miliardy. Celkový príjem Googlu činil $25,8 miliardy, z čoho predstavoval profit približne $7,8 miliardy. Zaujímavou správou je ale nárast príjmov zo segmentu “bez reklám”, kde patrí napríklad obchod Play, Google Cloud či smartfóny. Tu príjmy predstavovali $3,4 miliardy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Náš tip
Google Pixel: Testujeme prvý Google smartfón, pýtajte sa!

Google (pod ktorý tento segment patrí) ale neprezradil zisk z jednotlivých odvetví. Jeho CEO, Sundar Pichai, ale hovorí o obrovskom “nadšení” z nových Pixel smartfónov, ktoré prekonali ich očakávania. Google ich nestíhal vyrábať už 3 mesiace po ich predstavení.

Financovanie stratových projektov

Všetci vieme, že pod Alphabet nepatrí len Google, YouTube a Android. Materská spoločnosť zastrešuje mnohé (futuristické) projekty ako napríklad celosvetové pokrytie internetom vďaka projektu Loon, autonómne automobily, či napríklad umelú inteligenciu a roboty z Boston Dynamics. Keďže väčšina z týchto projektov nie je zisková, Alphabet ich musí dotovať.

Balón z projektu Loon.
Balón z projektu Loon.

Hoci príjem z tohto odvetvia Alphabetu narástol na $262 miliónov, spoločnosť musela do vývoja svojich sci-fi projektov investovať ďalších $1,09 miliardy dolárov (o 10% menej ako v predošlom kvartáli).

Zdroj: Alphabet

28.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+