MojAndroid

Niektoré technologické spoločnosti súčasnosti kraľujú rebríčkom najvyššie hodnotením spoločnostiam na svete. Ich akcie sú dlhodobo často veľmi výnosné a výkyvy pri väčšine z nich nie sú veľmi veľké. To ale neplatí o včerajšku, resp. dnešnej noci, kedy sa hodnoty akcií rôznych technologických spoločností diametrálne zmenili a ustálili sa na rovnakej hodnote. Určite už tušíte, že tu niečo nehrá a máte pravdu. Iróniou osudu sa hodnoty akcií týchto technologických gigantov zmenili kvôli technickej chybe v systéme NASDAQ.

Alpahbet s prepadom, Microsoft s obrovským nárastom

Hodnoty akcií spoločností Alphabet, Apple či Microsoft sa tak dostali na rovnakú úroveň 123,47 USD za akciu. Pre Apple to teda znamenalo pokles o 14,27 % oproti hodnote, ktorú mali akcie spoločnosti pri uzávierke trhu. Pre taký Microsoft to zasa znamenalo obrovský nárast až o 79 %. Najväčšmi by utrpela spoločnosť Alphabet, ktorá by prišla až o 86,41 % hodnoty svojich akcií.

NASDAQ má dosť času na odstránenie chyby

Samozrejme, žiadne z týchto prepadov či nárastov sa v skutočnosti nekonali. Neuskutočnili sa ani žiadne obchody s týmito nereálnymi cenami. Našťastie, 4. júla je v USA sviatok a s akciami sa neobchoduje. NASDAQ tak bude mať dosť času dať veci do poriadku. Ak ste si ale náhodou dnes v noci prezerali hodnoty akcií veľkých technologických spoločností, mohli ste byť poriadne prekvapení. NASDAQ pritom uviedol, že chybu spôsobilo nesprávne použitie testovacích dát, ktoré boli doručené od tretej strany a chybu vyšetruje.

Zdroj: Reuters via PhoneArena

4.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+