MojAndroid

Česká značka Aligator už v roku 2009 uviedla na trh prvé mobilné telefóny pre seniorov, ktoré boli vybavené veľkým červeným tlačidlom SOS. Vďaka nemu mohli kedykoľvek v prípade núdze privolať pomoc. Neskôr túto službu Aligator vylepšil o SOS Locator. Od roku 2013 vydáva značka outdoorové telefóny a posledné roky aj odolné Android smartfóny. Tento týždeň uviedla na trh dve novinky Aligator RX 800 Extremo a Aligator S5520, ktoré ponúkajú zvýšenú odolnosť za rozumnú cenu.

Aligator RX800 displej

Aligator RX 800 Extremo

Odolné telo Aligator RX 800 Extremo s hrúbkou 12 milimetrov zdobí kvalitný IPS displej s uhlopriečkou 5,7 palcov a HD+ rozlíšením. Chráni ho tvrdené sklo Gorilla Glass. Telefón sa dodáva s ochrannou fóliou proti poškriabaniu a Aligator dodáva i vlastné tvrdené sklo pre zvýšenú ochranu displeja. Aligator RX 800 Extremo je zatiaľ najvýkonnejší smartfón v portfóliu značky Aligator. Výrobca ho vybavil osemjadrovým procesorom Helio P22 (8x 64 bit Cortex A53, 2.0 GHz) od Mediateku. Internú pamäť zväčšil oproti predchádzajúcemu modelu RX700 dvojnásobne na 64 GB. Samozrejme je možné ju rozšíriť microSD kartou až do veľkosti 512 GB.

Aligator RX800 GPS

Lokalizačné služby využívajú všetky štyri dostupné satelitné systémy. To znamená americké GPS, európske Galileo, ruský Glonass a čínsky Beido. Poteší funkcia Push-to-Talk (PTT). Na boku telefónu sa nachádza špeciálne tlačidlo, po ktorého stlačení vás budú ostatní ľudia v skupine počuť z reproduktoru svojich telefónov podobne ako z vysielačky. Stačí nainštalovať aplikáciu Zello, telefón je už špeciálne prednastavený, aby s touto aplikáciou spolupracoval.

Aligator RX800 fotoaparát

Duálny fotoaparát má 16-megapixelový snímač Samsung SK53P3 s technológiou ISOCELL, ktorá zlepšuje dynamický rozsah snímača a zároveň zaisťuje 30 % navýšenia kapacity jednotlivých pixelov o veľkosti 1.0 μm. Akumulátor má obrovskú kapacitu 5000 mAh, ktorá v pohotovostnom režime udrží telefón až 8 dní. Nabíja sa cez USB-C konektor, ktorého výhodou je ľahká manipulácia napríklad za tmy alebo v sťažených podmienkach.

Aligator RX800 bezpečnosť

Nechýba NFC čip na bezkontaktné platby, snímač odtlačkov prstov alebo prebudenie zdvihnutím telefónu, volanie cez Wi-Fi, funkcia VoLTE a duálna 4G sieť, ktorá umožňuje oproti starším telefónom využívať dáta na oboch SIM kartách zároveň. Operačný systém je vo verzii Android 9.0 Pie, čo je veľké mínus. Nechýba ale pripojenie slúchadiel cez 3,5 mm audio jack, Bluetooth 4.0, LED svetlo/blesk a celý rad voliteľného príslušenstva od značky Aligator. Odporúčaná cena novinky je 199 eur.

Aligator RX800 nfc

Aligator S5520 Senior

S modelom Aligator S5520 sa výrobca vracia k svojim primárnym zákazníkom. K starším ľudom, ktorí potrebujú minimum funkcií a ovládanie dotykovej obrazovky prispôsobené svojim motorickým a zrakovým predpokladom. Aligator S5520 Senior bude vyhovovať všetkým, pre ktorých je ovládanie štandardného inteligentného telefónu náročné kvôli zhoršenému zraku alebo nie už až tak obratným prstom.

Aligator S5520 telo

Pri dizajne inteligentných telefónov sa často zabúda na starších používateľov. Veríme, že náš nový inteligentný telefón pre seniorov pomôže prekonať technologickú priepasť medzi generáciami. Pokiaľ majú inteligentné telefóny dobre slúžiť starším ľuďom, musia byť vybavené veľkými fontmi, musia mať na displeji jednoduché a zreteľné farby, ovládanie nesmie byť náročné na pamäť. Celkovo musia byť telefóny zjednodušené a prehľadné

Michael Krejčí, spolumajiteľ značky Aligator

Aligator S5520 červený

Smartfón je preto vybavený nadstavbou BIG Launcher s jednoduchým a výborne čitateľným prostredím, vďaka ktorému je ovládanie prehľadné a jednoduché. Používatelia sa nemusia báť, že si omylom niečo zmažú alebo spustia niečo, čo nechceli. K dispozícii sú najdôležitejšie funkcie inteligentných telefónov a dôraz Aligator kládol predovšetkým na možnosť byť ľahko v spojení. Používatelia môžu používať aplikácie ako napr. WhatsApp, Messenger, Skype, Viber a ďalšie.

Podobne ako tlačidlové seniorské telefóny aj S5520 Senior podporuje službu SOS Locator. SOS tlačidlo sa však nachádza priamo na hlavnej obrazovke, nie na zadnej strane telefónu. Funguje však rovnako ako na tlačidlových modeloch: po stlačení telefón automaticky vytočí vopred nastavené telefónne čísla a zároveň odošle núdzovú SMS správu, ktorá vďaka vstavanému satelitnému GPS prijímaču obsahuje i presnú polohu telefónu. Príjemca správy si tak jedným kliknutím ľahko na mape zobrazí, kde sa telefón nachádza.

Aligator S5520 fotoaparát

Srdcom S5520 je čipset so štvorjadrovým procesorom s jadrami Cortex A7 a 1 GB RAM. Interné úložisko s veľkosťou 16 GB možno doplniť microSD kartou do veľkosti 512 GB. Nechýba DualSIM, podpora Google Pay, Bluetooth a Wi-Fi. S5520 Senior je vybavený nešpecifikovaným predným a zadným fotoaparátom. Odporúčaná cena je 65 eur.

Aké odolné smartfóny ponúka konkurencia?

Skutočne odolné a outdoorové smartfóny nie sú na trhu príliš častým javom. Napriek tomu na ne niektorí výrobcovia nezabúdajú. Spoločnosť Samsung ponúka odolné smartfóny pod označením Galaxy Xcover. Tým najnovším je Samsung Galaxy Xcover Pro, ktorý je určený aj pre slovenský trh. Okrem zvýšenej armádnej odolnosti zaujme aj netradične veľkým 6,3-palcovým IPS displejom s rozlíšením FHD+. Cena 500 eur ale nie je najnižšia a väčšina zákazníkov siahne skôr po staršom lacnejšom type Samsung Galaxy Xcover 4s. Ak chce ale zákazník osvedčenú značku v tomto segmente smartfónov, vyberie si napríklad novinku CAT S32 alebo elegantnejší CAT S52.

Náš tip
Koronavírus: Ako na mobile sledovať jeho šírenie a ostatné zaujímavosti

29.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+