MojAndroid

Možno ste už v správach počuli o tom, že ministerstvo školstva chce priniesť internet pre slovenské školy v rámci projektu EDUNET, ktorý má niekoľko podozrivých čŕt. Nie len, že stojí 80 miliónov, ale kritéria projektu sú natoľko konkrétne, že vo výsledku vyhovuje iba niekoľko kandidátov.

Okrem Aliancie Fair-play a Platformy slovensko.digital sa teraz k otvorenej kritike pridali aj spoločnosti Orange, O2, ANTIK a Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu. Všetci sa zhodujú na tom, že projekt mohol byť vybavený oveľa lacnejšie, nebyť zbytočných požiadaviek ministerstva. Ministerstvo chce napríklad školy na Slovensku pokryť plošne jedným poskytovateľom internetových služieb, čo výrazne zužuje množstvo vhodných kandidátov na minimum. Ak by si ministerstvo vybralo cestu menších oblastí, náklady by rapídne klesli a vzrástla by aj celková kvalita a rýchlosť internetového pripojenia.

Ministerstvo sa bráni tým, že takto by bola dosiahnutá vyššia úroveň bezpečnosti, no poskytovanie internetu od viacerých spoločností by v skutočnosti neznamenalo žiadne kompromisy v bezpečnosti. Tu je celkový sumár údajov a argumentov k projektu EDUNET:

 • v marci 2015 MŠ vyhlásilo predbežné oznámenie na obstarávanie projektu EDUNET za 67,5mil EUR (81 mil vrátane DPH) na ďalšie 4 roky (za 4 roky sa preinvestuje 2/3 toho, čo za posledných 16 rokov!) a následne aj verejnú súťaž na centrálne pripojenie škôl na internet. Obálky s ponukami sa mali po predĺžení lehoty otvárať 1.3. Ministerstvo lehotu opätovne predĺžilo, tentoraz do 15.3.
 • Aliancia Fair-play a Slovensko.digital žiadali ministerstvo o zrušenie súťaže už pred mesiacom a ponúkali odborné kapacity pre lepšie nastavenie súťaže. Od ministerstva nedostali žiadnu reakciu.
 • Neexistuje zodpovedajúce vysvetlenie, prečo sa Ministerstvo rozhodlo internet nakúpiť centrálne a aký prieskum trhu predtým vykonalo. Postup ministerstva školstva napádajú zástupcovia telekomunikačného trhu z týchto dôvodov:
  • Internet bude drahý a pomalý. Napr. akademická SANET pripája školy rádovo rýchlejšie a lacnejšie, ako sa požaduje v súťaži;
  • Podmienky súťaže nezodpovedajú trhu. Ministerstvo napríklad vyžaduje referencie, ktoré vie na Slovenskom trhu splniť minimum firiem a spájanie do konzorcií nie je podľa zástupcov trhu   reálne. Celý projekt by sa pritom dal rozdeliť na menšie časti aby sa zabezpečila súťaž;
  • Ministerstvo obhajuje potrebu centrálnej siete bezpečnosťou – telekomunikačný trh bežne ponúka bezpečnostné riešenia sietí aj v situáciách, keď samotný internet poskytujú rôzni iní         prevádzkovatelia. Súťaž by sa tak dala rozdeliť na menšie celky.
 • Sieť s pokrytím, aké požaduje ministerstvo, je na Slovensku reálne len jedna a neumožní skutočnú súťaž dodávateľov.
 • Ak by sa obstarávanie rozdelilo, školy by mohli získať od menších poskytovateľov lacnejší a rýchlejší internet.
 • Navrhujeme zastaviť verejné obstarávanie, prehodnotiť ho v konzultácii so školami a relevantnými poskytovateľmi internetu, porovnať alternatívy a zmeniť kritéria hodnotenia.

Zdroj: Fair-play

3.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+