MojAndroid

Čínski výrobcovia sa v mobilnom segmente presadzujú čoraz viac. Dôkazom toho môžu byť aj čísla o dodávkach smartfónov na trh, kde sa v prvej päťke najväčších výrobcov smartfónov umiestnili až traja výrobcovia z Číny. Alcatel síce pôvodne nebol čínskou značkou, avšak po finančných problémoch materskej francúzskej spoločnosti odkúpili jej mobilnú divíziu Číňania a ukazuje sa, že to bol dobrý krok. Alcatel totiž pod ich krídlami prešiel „reštartom“, vrátil sa na európske trhy a výrobca aj u nás predáva stále viac modelov. To, že sa nejedná o nejaké lacné a „hračkársky vyzerajúce“ telefóny, dokazuje aj dnešný recenzovaný model – štýlový a trošku extravagantný Alcatel OneTouch Idol Alpha.

Obsah balenia

V redakcii sme už testovali množstvo rôznych telefónov a niektoré boli zabalené v naozaj zaujímavých krabiciach či baleniach, ale ani jedno sa nepodobalo na balenie, v ktorom sme dostali tento telefón. Jedná sa vlastne o kovový valec, ktorý vyzerá, ako by v ňom bol zabalený kvalitný parfum či drahá značková káva. Jeho vnútro sa dá vytiahnuť, pričom v ňom nájdeme samotný smartfón, ktorý je na mieste zafixovaný akýmsi vankúšikom.

Alcatel OneTouch Idol Alpha balenie b Alcatel OneTouch Idol Alpha balenie a

Ak smartfón vyberieme, môžeme odklopiť vrchnú časť v ktorej sa nachádzal a dostaneme sa do druhej priehradky, v ktorej nájdeme nabíjačku, USB kábel, headset, nejaké tie brožúrky a redukciu z microUSB na 3,5 mm jack. Toto príslušenstvo je v balení nutné, nakoľko na telefóne nie je samostatný 3,5 mm konektor na pripojenie slúchadiel a je teda nevyhnutné využiť takúto redukciu. Celý obsah balenia môžete vidieť v našej videorecenzii.

Dizajn, konštrukcia a materiály

Alcatel OneTouch Idol Alpha zaujme hneď na prvý pohľad. Zatiaľ čo pri množstve iných telefónov môžeme povedať, že majú konzervatívny dizajn, u tohto smartfónu to tak celkom nie je. Môžu za to hlavne dve výrazné plochy z priehľadného plastu na koncoch smartfónu, ktoré sú nevšedným a efektným prvkom. Na prémiovom vzhľade telefónu dodáva aj kovová obruba, ktorá je na kratších stranách smartfónu akoby vyhnutá smerom von, čo tiež pôsobí zaujímavo. Zadný kryt sa takisto snaží pôsobiť kovovým dojmom, v skutočnosti však ide len o nastriekaný plast, ktorý sa úpravou na kov podobá.

Celkovo máme z dizajnu smartfónu dobrý dojem, jeho telo vyzerá štýlovo a prémiovo a nestratí sa ani v konkurencii drahších modelov. My sme mali na testovanie jeho zlatú verziu (Champagne Gold), ktorá podľa nášho subjektívneho názoru na telefóne obzvlášť dobre vynikne. Tento Alcatel podľa našich skúseností zaujme aj dámy, ktorým príliš nevadili ani jeho väčšie rozmery. Telefón má totiž vzhľadom na 4,7 palcový displej trochu nadštandardné rozmery 138 x 66,6 x 7,5 mm a jeho dĺžka je tak prakticky rovnaká ako u LG G2 s 5,2 palcovým displejom. Výrobca sa skrátka nijako neobmedzoval a k dĺžke prispievajú aj už spomínané plastové plochy na koncoch telefónu. Na hmotnosti sa to však nijako neprejavilo, predstavuje príjemných 117,5 gramu a v ruke pôsobí ľahkým dojmom.

Alcatel One Touch Alpha-2

Prejdime k rozmiestneniu ovládacích prvkov. Na prednej strane je pod displejom umiestnená trojica dotykových senzorov Späť, Domov a Multitasking. Ich symboly sú zobrazené na spodnej časti z priesvitného plastu, reálne sú však senzory umiestnené trochu vyššie a spomínané symboly slúžia len na orientáciu, kam je treba ťapnúť prstom. Symboly sú osvetlené trojicou diód, ktoré na ne svietia z tela telefónu a je to celkom pekné riešenie. Pri pozornom pohľade ešte vidíme v priesvitnom plaste otvor, ktorý vedie k mikrofónu. Nad displejom sa nachádza štrbina telefónneho reproduktora, naľavo od nej je predná kamera a napravo takmer nezreteľné senzory podsvietenia a priblíženia. Vrchná plocha z priehľadného plastu plní aj účel notifikačnej diódy, ktoré tu nájdeme hneď tri. Ich rozmiestnenie je rovnaké ako v dolnej časti a indikujú napríklad nabíjanie batérie či zmeškané udalosti.

Alcatel One Touch Alpha-4

Vrchná a spodná hrana telefónu neobsahujú žiadne prvky, na ľavej nájdeme microUSB konektor a šachtu na SIM kartu, ktorej kryt sa dá vybrať pomocou spinky alebo podobného tenkého nástroja. Na pravej strane je umiestnené tlačidlo zapnutia/rozsvietenia displeja a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Chválime ergonomické umiestnenie prvého z nich, ale na tlačidlách ovládania hlasitosti by sme uvítali nejaké výčnelky, vďaka ktorým by sa lepšie nahmatávali.

Na zadnom kryte nemôže chýbať objektív fotoaparátu, ktorého sklíčko nie je nijako zapustené pod povrch a hrozí teda riziko poškriabania. Nachádza sa tu aj LED blesk a sekundárny mikrofón, v hornej časti krytu je ešte nápis ALCATEL ONETOUCH. V dolnej časti je situovaná séria dierok, pod ktorými je hlasitý reproduktor a takmer neviditeľné právne a výrobné informácie, ktoré nijako nerušia vzhľad.

Alcatel One Touch Alpha-7 Alcatel One Touch Alpha-3

Celkové konštrukčné prevedenie telefónu môžeme označiť ako priemerné. Na jednej strane mu tuhosť dodáva kovová obruba a telefón nie je možné nejako výrazne v rukách prehnúť, istou slabinou je však zadný kryt, ktorý pri stláčaní na viacerých miestach trochu puká. Je to škoda najmä vzhľadom k tomu, že kryt je neodnímateľný a výrobca tak mal širšie možnosti, ako ho pripojiť k telefónu pevnejšie.

Displej

Displej je, ako sme už spomenuli, 4,7 palcový s HD rozlíšením. Obraz je vďaka tomu pekne jemný a raster či pixely nevidieť ani pri skúmavejšom pohľade. Prirodzene, sú smartfóny, ktoré na rovnakej uhlopriečke poskytnú aj Full HD, ale ani pri HD nie je badať nejaké výrazné obmedzenia či raster. Osobne som ešte donedávna používal HTC One, ktoré má na rovnakej uhlopriečke Full HD rozlíšenie a napriek tomu som sa vôbec necítil nejako obmedzovaný. Alcatel Onetouch Alpha je navyše smartfón strednej triedy so zodpovedajúcou cenou, takže HD rozlíšenie je primerané.

Alcatel One Touch Alpha-8

Dobre funguje aj automatická regulácia jasu a na rozdiel od mnohých iných telefónov som nepociťoval nutnosť upravovať jas manuálne. Vďaka technológii IPS poskytuje displej aj široké pozorovacie uhly a farby sa neskresľujú ani pri pohľade zboku. Displej poteší aj dobrým farebným podaním a výraznými farbami. Čitateľnosť na priamom slnečnom svetle tiež nie je zlá.

Dotyková plocha je chránená odolným sklom Dragon Trail a pre obmedzenie zachytávania odtlačkov prstov je pokrytá oleofóbnou vrstvou. Mimochodom, tá svoju úlohu plní dobre a displej nie je „zapackaný“. Dotyková plocha je naozaj citlivá, reaguje aj na najmenšie letmé dotyky a presne ich vyhodnocuje. Je tiež príjemná na dotyk a dobre sa po nej kĺžu prsty. Je dostatočne odolná voči vytváraniu škrabancov, na displeji sa nenachádzal ani jeden a nevznikli ani počas intenzívneho používania, testovania a nosenia telefónu bez puzdra. Displej aj dotykovú plochu teda hodnotíme pozitívne, nemáme v tejto oblasti žiadne výhrady a považujeme ich za prednosti telefónu.

Výkon a pamäť

Alcatel OneTouch Alpha je vybavený štvorjadrovým procesorom Mediatek MT6589 s taktom 1,2 GHz, 1 GB pamäte RAM a grafickým čipom PowerVR SGX544. Automobilovou terminológiou by sme takúto zostavu mohli nazvať nižšou strednou triedou. Na všetky bežné činnosti bohato postačuje, na isté limity telefónu, spôsobené hardvérom, však narazíme pri náročných hrách, ktoré viditeľne nie sú také plynulé ako v prípade modelov vyššej triedy. Vyskúšali sme hry ako Real Racing 3, ktorý bol v niektorých pasážach zreteľne trhaný, alebo Dead Trigger 2, ktorý sa dal bez problémov hrať aj na vysokých detailoch, ale ak musel telefón spracovávať veľké množstvo grafických efektov, odleskov, výbuchov a podobne, trhanie bolo opäť zreteľné. Nezabudli sme samozrejme ani na benchmarky, ich výsledky nájdete v tabuľke nižšie.

Alcatel OneTouch Idol AlphaAlcatel OneTouch Idol MiniSony Xperia E1Motorola Moto GHTC Desire 500
AnTuTu Benchmark
14082111051276417 33611 103
Vellamo1611/6311763/4872523 / 7491238 / 4991664/387
NenaMark 244,8 FPS42,256,3 FPS59,9 FPS44 FPS
3D Mark (Ice Storm / Ice Storm Extreme)3171/15711919/9374042/22345603 / 28393324 / 1817

Vnútorné úložisko má kapacitu 16 GB, pre používateľa je dostupných približne 12,6 GB. Keďže telefón neobsahuje slot na pamäťovú kartu a neexistuje ani verzia s 32 GB či väčším úložiskom, pri inštalovaní väčších aplikácií či väčšom množstve multimediálnych súborov sa dostupný priestor môže rýchlo zmenšovať. Nevýhodou je tiež absencia podpory funkcie USB On-the-go, takže priestor sa nedá rozšíriť ani pomocou USB kľúča.

Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2014-08-08-17-55-16 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_201

Operačný systém

Pri prvom zapnutí telefónu sa spustí sprievodca nastaveniami, počas ktorého je možné vybrať jazyk, klávesnicu (Android alebo SwiftKey), dátum a čas a konto Google.

Prostredie telefónu je prakticky rovnaké ako na iných Alcatel smartfónoch poslednej doby. Na uzamknutej obrazovke hneď zaujme kruhová ikona zámky, ktorá sa pohybuje vo väčšom kruhu podľa toho, ako telefón nakloníte. Je to zaujímavá „blbinka“, ale žiadny praktický význam nemá. Potiahnutím zámky do jednej zo štyroch strán sa odomkne displej, spustí fotoaparát, alebo otvorí aplikácia na sms či hovory. Okrem odomknutia je na uzamknutú obrazovku možné pridávať rôzne widgety.

Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-30-43 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-31-25 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-26-30

Prostredie telefónu je klasický Android, nájdeme tu teda domovskú obrazovku s tromi až piatimi kartami a sťahovaciu lištu s notifikáciami, ktorá sa dá tlačidlom v pravom hornom rohu prepnúť na sekciu s prepínačmi ovládajúcimi wi-fi, bluetooth, GPS, jas a iné nastavenia.

Ako sme spomínali, zaujímavým prvkom je horný priehľadný pás s troma diódami, ktoré indikujú rôzne zmeškané udalosti. Dá sa síce nastaviť, ktoré notifikácie má indikovať, vďaka trojici diód by sme však uvítali širšie možnosti nastavenia, akým spôsobom by diódy na udalosti upozorňovali. Toto v telefóne bohužiaľ chýba. S malým problémom sa môžete stretnúť aj v prípade, ak telefón zvyčajne dobíjate v noci na nočnom stolíku. Pri nabíjaní totiž svietia všetky tri diódy relatívne silným svetlom, ktoré môže niekomu prekážať pri zaspávaní. Nepomôže ani prevrátenie telefónu na displej, keďže diódy vidno z oboch strán.

Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-30-56 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-31-10 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-03-17-14

Hlavné menu telefónu má dve sekcie, aplikácie a prevzaté aplikácie. V menu sa dá listovať vertikálne medzi kartami, na ktorých sú ikony aplikácií. Tie sú zoradené v abecednom poradí, ktoré sa dá zmeniť len na zoradenie podľa času inštalácie. Vlastné poradie sa vytvoriť nedá a ani vytvárať priečinky. Výrobca do telefónu predinštaloval relatívne veľa aplikácií, našťastie, mnohé sa dajú odinštalovať (v zozname sme ich označili hviezdičkou):

  • Adobe Reader* – aplikácia na čítanie PDF dokumentov
  • AVG Antivirus* – antivírusový program pre mobilné zariadenia
  • Barcode Scanner* – aplikácia na snímanie QR a čiarových kódov
  • Baterka – baterka s tromi stupňami intenzity svietenia
  • Clean Master* – užitočná aplikácia na čistenie telefónu
  • Currency Conventer* – prevodník mien
  • Dropbox* – cloudová služba
  • Deezer – známa hudobná služba
  • Evernote* – aplikácia na vytváranie poznámok a zoznamov
  • Facebook – aplikácia najväčšej sociálnej siete
  • Filmové štúdio – jednoduchý editor videí
  • Flipboard – agregátor článkov a rôznych správ z mnohých zdrojov
  • Gameloft Live* – obchod s hrami od Gameloftu
  • Kingdoms & Lords Mobile* – strategická hra od Gameloftu
  • Kompas – jednoduchý kompas
  • Little Big City* – budovateľská stratégia od Gameloftu
  • Media Share* – aplikácia na zdieľanie obsahu cez DLNA
  • Moje trasy* – nahrávanie prejdených trás a všestranné informácie o nich
  • Office Suite* – známy kancelársky balík
  • OneTouch Backup* – aplikácia na vytvorenie zálohy telefónu. Uložiť sa dá na pamäťovú kartu, alebo úložiská Box.net a Dropbox
  • OneTouch Center – aplikácia na prepojenie mobilu s PC a jeho spravovanie bezdrôtovo
  • OneTouch Live – výber aplikácií, ktoré odporúča výrobca
  • PicSay* – editor fotografií so širokými možnosťami
  • Shazam* – aplikácia na rozpoznávanie hudby
  • Skype* – známy komunikačný program
  • Správca súborov – jednoduchý správca súborov
  • Twitter* – aplikácia známej mikroblogovacej sociálnej siete
  • Uno and Friends* – demo verzia kartovej hry
  • Viber* – známy komunikátor
  • WhatsApp* – ďalší známy komunikátor
  • Wifi Transfer – prenos súborov cez wi-fi
  • Wonder Zoo* – budovateľská stratégia z prostredia ZOO

Telefón sme na recenziu dostali s verziou Android 4.2.2. Ihneď po prvom spustení však ponúkol systémovú aktualizáciu o veľkosti 103,5 MB, verzia operačného systému 4.2.2 však zostala zachovaná aj po aktualizácii. Systém, prostredie telefónu a odozvy na ovládanie sa dajú označiť ako naozaj dobré a výrobca systém skutočne skvele optimalizoval. Hlavne pri pohybe v prostredí je telefón rýchly a všetky prechody či animácie sú plynulé. Problém sme nezaznamenali napríklad ani pri návrate z navigačnej aplikácie na domovskú plochu a následnom spustení ďalšej aplikácie. Telefón je tiež spoľahlivý, počas testovania sme nespozorovali žiadne mrznutia či neželané reštarty.

Multimédiá

Displej so 4,7 palcovou uhlopriečkou a postačujúcim HD rozlíšením je dobrým základom na multimediálne využitie tohto telefónu. Ak si v ňom budete chcieť prehrávať filmy či seriály, využiť môžete vstavanú aplikáciu s názvom Video Player. Veľa funkcií však neponúkne, len zoznam videí s ich náhľadmi, možnosť pokračovať v prehrávaní od miesta kde ste naposledy skončili, či nastavenie slučky. Zvládne však relatívne veľa formátov vrátane xvid, divx, mkv či flv. Vo viacerých testovacích videách však nedokázala prehrať zvukovú stopu. Výkon telefónu však postačuje aj na plynulé prehrávanie Full HD videí, takže pri použití niektorého alternatívneho prehrávača z obchodu Play (napríklad MX Playera), telefón poslúži ako bezproblémový vreckový mediálny prehrávač.

Na prehrávanie hudby sú určené dve predinštalované aplikácie. Hudba Google Play, ktorá poslúži aj na streamovanie hudby z internetu a Hudba, čo je vlastne klasický základný prehrávač hudby z Androidu. Okrem zobrazenia všetkých piesní, albumov či interpretov dokáže filtrovať aj obľúbené či naposledy pridané skladby. Nechýba mu ani ekvalizér a zobrazenie tlačidiel na pohyb medzi skladbami aj na uzamknutej obrazovke. V telefóne je predinštalovaná aj aplikácia známej streamovacej služby Deezer a nájdeme tu tiež FM rádio, ktoré hrá po pripojení slúchadiel.

Hlasitý reproduktor môžeme označiť ako lepší priemer a ponúka celkom výrazný a plný zvuk a trochu počuť aj náznaky basov, ktoré bývajú u mnohých mobilných zariadení potlačené. Najvyššia hlasitosť by však mohla byť na vyššej úrovni, Alcatel OneTouch Idol Mini, ktorý sme testovali pred pár mesiacmi, hral určite silnejšie.

Pribalené slúchadlá, resp. headset sú tzv. „štuple“ do uší a majú jedno ovládacie tlačidlo. Sú relatívne robustné, hrajú však podpriemerne a uspokoja naozaj len nenáročných poslucháčov. Veľkým sklamaním je však neprítomnosť klasického 3,5 mm konektora na pripojenie slúchadiel, ktorý dnes nájdeme aj u tých najlacnejších modelov. Tu ho výrobca, zrejme z dôvodu prítomnosti dvoch priehľadných plastových pásov na koncoch zariadenia, vynechal, čo je veľká škoda. Slúchadlá sa tak totiž dajú pripojiť len do microUSB konektora cez pribalenú redukciu, čo vôbec nie je pohodlné. Navyše, je nutné ju nosiť so sebou, ak vôbec chceme hudbu cez slúchadlá počúvať a zároveň nie je možné telefón nabíjať.

Fotoaparát a nahrávanie videa

Fotoaparát v Alcateli OneTouch Idol Alpha má 13 MPix, nechýba mu automatické zaostrovanie ani LED blesk. Spustiť sa dá aj skratkou z uzamknutej obrazovky, rýchlosť spustenia je však len priemerná. Možností nastavenia je nie príliš veľa, nájdeme tu HDR mód, panorámu, nočné snímanie či šport. Nechýba sekvenčné snímanie po podržaní spúšte, kedy sa dá v rýchlom slede zosnímať 40 fotografií. Presné hodnoty v MPix pri nastaveovaní kvality snímky chýbajú, nájdeme tu len možnosť Large, Medium a Small. Pohrať sa dá s expozíciou a ISO, zapnúť geolokácia či časovač a to je vlastne všetko.

Alcatel One Touch Alpha-5

Snímky kvalitou príliš neoslnia a aj v strednej triede nájdeme dosť konkurentov, ktorí v tomto smere Idol Alpha porazia. Uspokojivé snímky vznikajú skutočne len za ideálnych svetelných podmienok, inak je na fotografiách badateľný šum, sú akési zahmlené a nie celkom ostré. Nakoniec, ich kvalitu môžete posúdiť na základe ukážok.

Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 1

Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 3 Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 2

Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 5 Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 4

Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 6 Alcatel OneTouch Idol Alpha - testovacie foto 7

Pre nahrávanie videa je potrebné prepnúť sa na druhú obrazovku, možnosti nastavenia sú tu naozaj sparťansky skromné. Môžeme nastaviť kvalitu videa Superfine, Fine či Normal, zapnúť/vypnúť zvuk vo videu a nič viac. Najvyššie rozlíšenie nahrávaného videa je Full HD 1920 x 1080 pri 30 fps. Jeho kvalita je priemerná, najbadateľnejším nedostatkom je akési občasné vlnenie obrazu.

Konektivita

Bývam v oblasti so slabším príjmom GSM signálu a niektoré telefóny, ktoré som testoval, s tým mali trochu problém. Aj tento Alcatel patri k tým kusom, ktoré v príjme signálu práve neexcelujú a pri telefonovaní sa druhá strana občas sťažovala na drobné výpadky. Aj aplikácia GSM Signal Monitoring ukázala o niečo slabšiu citlivosť na príjem signálu, než napríklad pri smartfóne Samsung Galaxy K Zoom, ktorý som mal k dispozícii na testovanie v rovnakom čase, alebo LG G2, ktorý primárne používam. Pri kvalitnejšom pokrytí signálom však bolo telefonovanie bezproblémové, hlas v slúchadle dobre zrozumiteľný a ani druhá strana sa v takýchto prípadoch nesťažovala.

Telefónna aplikácia je rozdelená na tri karty, na prvej je dostupný číselník, pričom nechýba inteligentné vytáčanie, kedy vám telefón ponúka návrhy kontaktov na základe už zadaných znakov. Na druhej karte je zobrazený zoznam hovorov a na tretej kontakty. Mimochodom, telefón využíva dnes už bežnú Micro SIM kartu.

Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-31-40 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2013-08-04-00-32-35

Okrem klasickej Android klávesnice v tomto smartfóne nájdeme aj známu Swiftkey. Z internetových prehliadačov sú tu predinštalované Chrome a základný natívny prehliadač OS Android s jasným názvom Prehliadač. Umožňujú bežné možnosti práce so záložkami, zobrazenie stránok v režime pre PC či ukladanie na neskoršie offline čítanie.

Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2014-08-13-21-48-16 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2014-08-13-21-49-54 Alcatel OneTouch Idol Alpha Screenshot_2014-08-13-21-50-46

Wi-fi je podporované v štandardoch b/g/n, príjem signálu je v tomto prípade bezproblémový. Nechýba ani wi-fi direct a wi-fi hotspot, DLNA, bluetooth 4.0 a HSDPA do 42 Mbps. Telefón však nepodporuje USB On-The-Go, takže periférne zariadenia k nemu nepripojíte. Chýba aj podpora LTE. Vyskúšal som aj GPS, telefón s podporou internetu zachytil signál do polminúty. Keďže práve v čase testovania ma čakalo niekoľko ciest, s Alcatelom OneTouch Idol Alpha som najazdil takmer tisíc kilometrov bez jediného zaváhania či výpadku signálu.

Batéria

Batéria má kapacitu 2000 mAh, čo je na dnešnú dobu v strednej triede priemerná hodnota. Už prvé dni so smartfónom však naznačovali, že to s výdržou nebude zlé. Po skúsenostiach s jeho testovaním môžem povedať, že výdrž je mierne nadpriemerná a pri menej náročnom používaní som sa dostal aj nad dva dni na jedno nabitie. Aj pri náročnejšom testovaní však telefón zvládol jeden celý deň aj s istou rezervou.

Pri našom klasickom teste výdrže pri prehrávaní HD videa pri jase a zvuku nastavenom na 50% sa telefón vybil za 1 hodinu zo 100% na 89%, čo je celkom dobrý výsledok. Pre porovnanie, Alcatel OneTouch Idol Mini a Sony Xperia E1 sa v rovnakom teste vybili na 85% a Prestigio MultiPhone PAP7500 na 84%. Huawei Ascend P7 .

Záverečné zhodnotenie

Alcatel OneTouch Idol Alpha je telefón so skutočne nevšedným dizajnom, ktorý v záplave iných Android telefónov nezanikne a vyniká svojou konštrukciou, predovšetkým dvomi priesvitnými pásmi. V spojitosti so šesticou diód, ktoré slúžia na notifikáciu a osvetlenie ikon dotykových senzorov sa jedná o skutočne unikátny prvok. Z konštrukcie si pochvalu zaslúži ešte kovový rám telefónu, ktorý mu dodáva na pevnosti. Naopak, sklamaním je zadný kryt, ktorý na niektorých miestach mierne vŕzga a puká.

K prednostiam telefónu môžeme zarátať aj pekný displej s postačujúcim HD rozlíšením a dobre optimalizované prostredie s plynulými animáciami. Výkonovo však Idol Alpha patrí skôr do nižšej strednej triedy a pri náročných hrách treba rátať s obmedzeniami. Nepoteší ani 13 MPix fotoaparát, ktorý navzdory vyššiemu rozlíšeniu nepodáva presvedčivé výkony. No a vysloveným sklamaním je chýbajúci 3,5 mm konektor na pripojenie slúchadiel. Z tohto dôvodu je nutné použiť redukciu do microUSB konektora, čo je nepraktické a otravné.

Ak však očakávate predovšetkým štýlovo vyzerajúce a imidžové zariadenie, pričom hardvérové špeficikácie či vysoký výkon pre vás nie sú prioritou, Alcatel OneTouch Idol Alpha môže byť to pravé orechové. Rozhodne sa totiž jedná o smartfón, ktorý priťahuje pohľady i záujem ľudí a jeho majiteľ sa za vzhľad svojho zariadenia nemusí hanbiť.

Plusy

  • nevšedný a štýlový dizajn
  • kovový rám telefónu
  • pevná konštrukcia
  • nízka hmotnosť a hrúbka len 117,5 gramu
  • IPS displej s dostačujúcim HD rozlíšením
  • Dobre optimalizované prostredie telefónu
  • väčšina predinštalovaných aplikácií sa dá odinštalovať
  • dobrá výdrž batérie

Mínusy

  • vŕzgajúci zadný kryt
  • aj na strednú triedu nižší výkon
  • menej kvalitné fotografie a video
  • len 16 GB verzia bez pamäťovej karty a USB On-the-go
  • absencia 3,5 mm konektora na pripojenie slúchadiel
25.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+