MojAndroid

Dňa 30.09. sa uskutočnil v poradí tretí GTUG meeting na Fakulte Informatiky a Informačných technológií STU v Bratislave. Tretie stretnutie sa tématicky nieslo najmä v duchu Android technológií. Ale pekne poporiadku.

Akciu uviedol Mišiak, ktorý v krátkosti predniesol úvodnú reč o GTUG.sk, jeho filozofii a cieľoch.  Prvú prezentáciu začal Mišo Chabada, zakladateľ portálu MoAndroid.sk, pričom témou boli najpopulárnejšie Android aplikácie. Mišo demonštroval niekoľko zaujímavých aplikácií, ktoré využívali hardvérové fičúry smartphonov, najmä hlasovú navigáciu, GPS a kompas. Jednou z demonštrovaných aplikácií, ktorá ma osobne zaujala, umožňuje zobrazenie súhvezdí priamo s pozadím kamery telefónu. Používateľ je identifikovaný na základe GPS súradníc a údaje o uhle nasmerovania k nebesám sa získavajú pomocou kompasu. Po ukončení prezentácie sa k slovu dostal aj pán Róbert Bognár z HTC Slovensko, ktorý so sebou priniesol všetky HTC smartphony. Skutočnou lahôdkou boli HTC Desire Z a HTC Desire HD, ktoré sa začnú predávať na Slovenskom trhu prilbližne až za mesiac a všetci zúčastnení mali možnosť si tieto a aj ostatné smartphony “osahať”, kedže sa nechali kolovať publiku. Dodajme, že našťastie sa všetky vrátili aj späť :)

Nasledovala prednáška od Vova Szocsa, ktorá sa zaoberala efektívnymi dopytmi nad Google App Engine s využitím JDO (Java Data Objects). Vovo na základe svojich skúseností odporučil použitie Query kurzorov v dopytoch nad úložiskom GAE. Prezentáciu obohatil aj niekoľkými názornými ukážkami zdrojového kódu.

Ďalšia prezentácia, opäť zo sveta Androidu, mala názov “Ako naprogramovať úspešnú Android aplikáciu” jedného z výhercovsúťaže spoločnosti HTC, Daniela Nováka. Danielova prezentácia poňala technický úvod pre každého záujemcu o vývoj pre Android platformu. Uviedol aj svoje praktické skúsenosti pri vývoji. Spomenul okrem iného aj skvelý emulátor Android aplikácii, ktorý umožňuje napr. aj emuláciu fotoaparátu, resp. kamery. Daniel nás viacerých prítomných svojou prezentáciou natoľko navnadil, že v najbližšom čase určite vyskúšame vytvoriť svojú prvú Hello world aplikáciu a možno aj viac. V súčasnosti je pomerne nevýhodou absencia predaja Android aplikácii pre slovenský trh na webe Android market avšak dúfame, že situácia sa čoskoro zlepší.

Nasledovala prezentácia od Laca Gaža s podtitulom “Ako sme migrovali na Google”, v ktorej nás Laco informoval ako so svojimi kolegami zo spoločnosti Seges, migrovali emaily a ostatnú vnútrofiremnú komunikáciu na Google technológie. Jednoducho a navyše zdarma :)

Meeting zakončil Peter Teplický, redaktor webu android-sk, s kvalitnou prednáškou o vzniku a histórii jednotlivých verzií Android OS. Konečne som sa dozvedel, ako to celé začalo a aj dôvody (aj keď sú to len dohady), prečo sa jednotlivé verzie OS nazývajú podľa zákuskov :)

Po skončení meetingu diskusia pokračovala v neformálnom prostredí blízkeho pohostinstva, kde sme pokračovali v diskusii o témach nie len z oblasti vývoja Android aplikácií. Ako by som zhodnotil tretí GTUG.sk meeting? Bol skvelý, o čom svedčil aj počet účastnikov, ktorých sme v špičke napočítali 35. Verím nielen mňa, ale aj ostatných obohatil novými informáciami zo sveta Google technológií.

V najbližších dňoch pribudne aj online video záznam z meetingu, stay tuned!

Autor: Tomas Klempa

4.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+