MojAndroid

Nalejme si čistého vína – nech si dnes kúpite akékoľvek Android zariadenie, postupom času sa spomalí a v niektorých prípadoch sa začne aj prehrievať, prípadne “sekať” – teda spomaľovať sa pri výkonovo náročnejších operáciách. Dnes vám preto poradíme niekoľko tipov a trikov na to, ako zrýchliť váš smartfón.

Náš tip
Ako naformátovať microSD kartu ako interné úložisko | NÁVOD

Falošné zrýchlenie zariadenia

Prvým spôsobom, ako môžete zrýchliť svoje zariadenie, je zrýchlenie zobrazovania animácií systému. Ide o len akési “falošné” zrýchlenie zariadenia, ktoré spôsobí, že systém a aplikácie nebudú zbytočne dlho zobrazovať animácie svojich efektov. Ako na to?

  1. Otvorte Nastavenia zariadenia > Informácie o zariadení.
  2. Klikajte na Číslo zostavy až do momentu, kým vám zariadenie nenapíše, že máte k dispozícii Možnosti pre vývojárov.
  3. Prejdite späť do sekcie Nastavenia a kliknite na Možnosti pre vývojárov (Vývojárske možnosti / Pre vývojárov). 
  4. Nájdite položky Mierka animácie okna, Mierka animácie premeny Mierka dĺžky animácie a zmeňte ich na hodnotu 0,5x (rýchla animácia) alebo na 0x (žiadna animácia).
  5. Vaše zariadenie bude teraz rýchlejšie prehrávať animácie a prechody v aplikáciách a systéme, čo sa bude javiť ako jeho zrýchlenie.

Obnovenie výrobných nastavení

Android smartfóny sú ako vaše počítače alebo notebooky – po čase sa v nich nachádza jednoducho množstvo cache súborov, nepotrebných zložiek či pozostatkov z odinštalovaných aplikácií a hier. Aj preto je najjednoduchším spôsobom, ako zvýšiť rýchlosť vášho zariadenia, jeho obnovenie na výrobné nastavenia. 

Túto možnosť nájdete v nastaveniach svojho smartfónu a po jej aplikovaní sa zariadenie vymaže do takej formy, ako ste v čase, keď ste ho kupovali. Prídete však o všetky svoje údaje – aplikácie, SMS správy, denník hovorov, multimédiá a jednoducho všetko, čo sa nachádza v pamäti smartfónu. Tieto dáta si tak predtým radšej zálohujte, ak o ne nechcete prísť.

Vymeňte aplikácie za alternatívu

Zrejme nikoho neprekvapí informácia o tom, že naše zariadenia najviac spomaľujú nainštalované aplikácie a hry, ktoré často bežia na pozadí a zahlcujú tak dostupné prostriedky zariadenia. Ak je to aj váš prípad a v zariadení máte viac ako 50 aplikácií a hier, porozmýšľajte o ich výmene. Náročné aplikácie ako Facebook, Facebook Messenger, či iné môžete vymeniť za ich alternatívy (napríklad Facebook Lite alebo Disa), prípadne môžete aplikácie vymeniť za záložky v prehliadači Chrome. O tejto možnosti sme napísali celý článok.

Náš tip
Renesancia záložiek: Ako uvoľniť pamäť a zvýšiť výdrž batérie vďaka Google Chrome

Nová ROM?

Pokiaľ vlastníte minimálne 1,5 roka staré zariadenie, je možné, že vám pri zrýchlení zariadenia nepomôže ani jeden z vyššie uvedených krokov. V tom prípade môže pomôcť alternatívna ROM. Ide o úplne nový systém pre vaše zariadenie, na ktorého inštalovanie potrebujete trochu technickej zdatnosti. Jeho inštaláciou ale môžete na svojom zariadení stratiť záruku. Ak je ale zariadenie staršie ako 2 roky, aj tak ju už nemáte. O alternatívnych ROM sa dozviete viac na našom Android fóre, prípadne na webe xda-developers.com. Aktuálne najznámejšou alternatívnou ROM je rozhodne Lineage OS.

Máte aj vy tipy na zrýchlenie?

Považujete sa za technicky zdatných používateľov a podarilo sa vám zrýchliť vaše zariadenie? Ak áno, radi si vypočujeme váš názor a tipy na túto tému v komentároch pod týmto článkom. :-)

3.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+