MojAndroid

Azda nikto by si pred desiatimi či dokonca dvadsiatimi rokmi netrúfol predpokladať, kam sa až posunie vývoj mobilných telefónov. Zariadenia, ktoré denno-denne nosíme vo vreckách nohavíc totiž ponúkajú viac výkonu, ako mnohé v súčasnosti predávané stolné počítače. Smartfóny však na druhú stranu v priamom porovnaní s počítačmi svoj výkon omnoho rýchlejšie strácajú. Čo za tým stojí?

Náš tip
Ako spravovať bločky a faktúry na Androide? | NÁVOD

Fragmentácia úložiska

Odpoveď je, minimálne pri Android telefónoch, skutočne jednoduchá – fragmentácia úložiska. Popravde však nejde ani zďaleka o jediný faktor, ktorý sa podieľa na postupnom spomaľovaní našich smartfónov. Takýchto faktorov je totiž oveľa viac, no práve fragmentácia je zo všetkých najvýznamnejšia. Tá totiž ovplyvňuje takmer všetky Android smartfóny, a to bez ohľadu na ich výkonnostné zaradenie. Z tohto hľadiska je teda úplne jedno či vlastníte jeden z najvýkonnejších telefónov súčasnosti alebo len nejaký low-end za 100 €. Každé z týchto zariadení bude totiž postupom času reagovať pomalšie.

Len si skúste spomenúť na to, koľkokrát ste počas dnešného dňa otvorili a následne zatvorili tie isté aplikácie. Ku konkrétnemu číslu sa zrejme nedopracujete, no celkom určite to bolo mnohokrát. Nie je teraz dôležité, či ste len bezcieľne skrolovali sociálne siete, alebo sledovali novinky na našom webe cez prehliadač. Dôležité totižto je, aby ste si uvedomili, koľko procesov musí váš smartfón spracovať každý deň, každú hodinu a každú minútu. Pri každom z týchto procesov sa pritom vytvárajú nové dáta, ktoré sa následne ukladajú na úložisko.

Fragmentácii možno zabrániť

Občas sa však tieto dáta uložia neefektívne. Každé opakované spustenie takéhoto neefektívne uloženého procesu následne trvá o čosi dlhšie. Postupom času môže takýchto pomalších procesov pribúdať stále viac a viac, čo sa prejaví celkovým spomalením reakcií telefónu. Hoci tento problém postihuje takmer každý Android smartfón, dá sa mu predchádzať. Podľa spoločnosti Tuxera, ktorá sa zaoberá vývojom súborových systémov, tak možno urobiť pomerne jednoducho.

  1. Stačí pravidelne kontrolovať či vaše úložisko nie je plné.
  2. Ďalej by ste mali obmedziť počet náročných aplikácií, ktoré pravidelne používate.
  3. Taktiež sa odporúča zistiť, aký súborový systém využíva váš telefón. Ext4 je totiž najstabilnejší a z dlhodobého hľadiska najvhodnejší na použitie.

Keď je už na prevenciu neskoro

Ak je už ale na prevenciu pred spomalením vášho telefónu neskoro, stále je tu šanca na jeho oživenie. Stačí obnoviť továrenské nastavenia, ktoré vás zbavia všetkej fragmentácie úložiska. Okrem toho vás však zbavia aj všetkých nainštalovaných aplikácií, ako aj súborov, ktoré máte uložené na internej pamäti. Nezabudnite si teda dáta pred vykonaním tohto kroku zálohovať. Problém s fragmentáciou úložiska sa snažia vyriešiť aj samotní výrobcovia. Ide však o beh na dlhú trať. Zostáva nám tak len dúfať, že sa ho jedného dňa smartfóny nadobro zbavia.

1.5.2018
Zdroj: Tuxera

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+