Azda nikto by si pred desiatimi či dokonca dvadsiatimi rokmi netrúfol predpokladať, kam sa až posunie vývoj mobilných telefónov. Zariadenia, ktoré denno-denne nosíme vo vreckách nohavíc totiž ponúkajú viac výkonu, ako mnohé v súčasnosti predávané stolné počítače. Smartfóny však na druhú stranu v priamom porovnaní s počítačmi svoj výkon omnoho rýchlejšie strácajú. Čo za tým stojí?
Fragmentácia úložiska
Odpoveď je, minimálne pri Android telefónoch, skutočne jednoduchá – fragmentácia úložiska. Popravde však nejde ani zďaleka o jediný faktor, ktorý sa podieľa na postupnom spomaľovaní našich smartfónov. Takýchto faktorov je totiž oveľa viac, no práve fragmentácia je zo všetkých najvýznamnejšia. Tá totiž ovplyvňuje takmer všetky Android smartfóny, a to bez ohľadu na ich výkonnostné zaradenie. Z tohto hľadiska je teda úplne jedno či vlastníte jeden z najvýkonnejších telefónov súčasnosti alebo len nejaký low-end za 100 €. Každé z týchto zariadení bude totiž postupom času reagovať pomalšie.
Len si skúste spomenúť na to, koľkokrát ste počas dnešného dňa otvorili a následne zatvorili tie isté aplikácie. Ku konkrétnemu číslu sa zrejme nedopracujete, no celkom určite to bolo mnohokrát. Nie je teraz dôležité, či ste len bezcieľne skrolovali sociálne siete, alebo sledovali novinky na našom webe cez prehliadač. Dôležité totižto je, aby ste si uvedomili, koľko procesov musí váš smartfón spracovať každý deň, každú hodinu a každú minútu. Pri každom z týchto procesov sa pritom vytvárajú nové dáta, ktoré sa následne ukladajú na úložisko.
Fragmentácii možno zabrániť
Občas sa však tieto dáta uložia neefektívne. Každé opakované spustenie takéhoto neefektívne uloženého procesu následne trvá o čosi dlhšie. Postupom času môže takýchto pomalších procesov pribúdať stále viac a viac, čo sa prejaví celkovým spomalením reakcií telefónu. Hoci tento problém postihuje takmer každý Android smartfón, dá sa mu predchádzať. Podľa spoločnosti Tuxera, ktorá sa zaoberá vývojom súborových systémov, tak možno urobiť pomerne jednoducho.
- Stačí pravidelne kontrolovať či vaše úložisko nie je plné.
- Ďalej by ste mali obmedziť počet náročných aplikácií, ktoré pravidelne používate.
- Taktiež sa odporúča zistiť, aký súborový systém využíva váš telefón. Ext4 je totiž najstabilnejší a z dlhodobého hľadiska najvhodnejší na použitie.
Keď je už na prevenciu neskoro
Ak je už ale na prevenciu pred spomalením vášho telefónu neskoro, stále je tu šanca na jeho oživenie. Stačí obnoviť továrenské nastavenia, ktoré vás zbavia všetkej fragmentácie úložiska. Okrem toho vás však zbavia aj všetkých nainštalovaných aplikácií, ako aj súborov, ktoré máte uložené na internej pamäti. Nezabudnite si teda dáta pred vykonaním tohto kroku zálohovať. Problém s fragmentáciou úložiska sa snažia vyriešiť aj samotní výrobcovia. Ide však o beh na dlhú trať. Zostáva nám tak len dúfať, že sa ho jedného dňa smartfóny nadobro zbavia.
Hlúpy článok, nie?
Na argumentáciu musí myslieť výrobca, používateľ ju nemá ako ovplyvniť. Nezmení ani filesystem, ani spôsob práce OS.
Na fragmentáciu..
Tiež si myslím. Prípadne vstavaný nástroj na defragmentaciu.
File system si môžeš zmeniť cez recovery. Myslím, že f2fs je používajenší ako ext4.
článok je mimo..pri flashovom úložisku nehrozí žiadna fragmentácia ani nič podobné..spomaľovanie týchto úložísk je zabezpečené inštalovaním nezmyselných aplikácií ako je antivirus či rôzne optimalizátory
Ja myslím že fragmentácia hrozí aj na flashovom úložisku, ale tam skôr nie je taká problémová ako pri platňových HDD v (starých) počítačoch. A inak najväčší problém pri Androidoch vidím v tom že aplikácie sú čoraz zložitejšie a náročnejšie (pritom tie funkcie často nepotrebujeme) a ešte horšie je že sú nainštalované aplikácie ktoré vôbec nepotrebujeme… (bordel od výrobcu) Osobne mám dosť skúseností s rootom a čistením a tie telefóny potom lietajú ako o triedu či dve výkonnejšie stroje…
A občas mám pocit že zakázanie aplikácií nestačí, treba ich odinštalovať úplne.
Kubo S ma pravdu pri flashovom ulozisku fragmentacia nehrozi. Tym ze cez root odinstalujes nejake appky eliminujes procesy ktore sa spustaju na pozadi z coho vyplyva mensie zatazenie procesoru.
Fragmentácia nastáva, keď nie sú súbory uložené súvisle, v zdrojovom článku na Tuxera.com bol príklad s knihou, kde sú stránky knihy uložené rôzne po knižnici.
Fragmentácia nezávisí na spôsobe uloženia dát, ale na súborom systéme, čiže aj flashové úložisko sa môže fragmentovať. Hlavná výhoda je, že flash nemá žiadnu hlavičku, ktorá sa musí fyzicky presúvať, tak nie je až takým problémom ako pri HDD .
Yanick dobre píše. Aj pre toto sa na SSD diskoch neoplatí (neodporúča, ba priam zakazuje) defragmentácia. Spomalenie je mininálne citeľné, zato zbytočné zápisy skracujú životnosť disku… Ja myslím že na smartfónoch stačí raz za mesiac spustiť čistiacu aplikáciu a to je všetko, inak musia fungovať v pohode čo sa týka úložiska.
Z pohľadu výkonu nemusí byť defragmentácia až taká blbosť. Pri malých súboroch narazí disk oveľa skôr na limit IOPS, viď benchmark sekvenčné čítanie vs 4K. Z pohľadu HW je jeden fragmentovaný súbor niekoľko menších, čiže sekvenčné čítanie sa mení sa čítanie malých súborov, ktoré je ešte stále relatívne pomalé. Ale toto je vec, ktorú celkom efektívne dokaže vyriešiť RAM, teda pokiaľ jej je dosť na cache aj aplikácie.
Z pohľadu životnosti disku je to hlúposť, súhlasím, ten teoretický nárast výkonu SSD za to asi nestojí. Pri flash v telefóne to môže mať zmysel, bežná životnosť telefónu je dlhšia ako životnosť úložiska, tak defragmentácia mu neublíži, resp. neskráti životnosť telefónu. A viem si predstaviť, že fragmentácia sa môže prejaviť na konfigurácii ako 32GB eMMC 5.1 a 2 GB RAM.
Flashové úložiská majú “nútenú” fragmentáciu, aby sa zabránilo nadmernému opotrebeniu pamäťových blokov, čo potom predlžuje životnosť celého úložiska.
S tým spomalením IOPS súhlasím, ale pri flashovom úložisku je to zanedbateľné. Spôsobuje to radič, ktorý musí mať svôj vlastný cache s “databázou” kde, má čo hľadať ale to sa prejaví až keď sa úložisko zaplní.
Ta “nutena fragmentacia” (TRIM) je v podstate cisto na urovni HW, ale na tejto urovni je nepodstatna. Udaje zo sektorov 1 a 2 dostanem rovnako rychlo ako udaje zo sektorov 1 a 20000.
Mozny problem vidim vo velkej fragmentaci na urovni suboroveho systemu. Ak sa nemylim, tak alokacna tabulka suborovho systemu obsahuje len zaciatok suboru, ci je subor fragmentovany sa zisti pri citani, na konci bloku je odkaz, kde subor pokracuje. Cize subor sa cita sekvencne, potom sa zisti, ze je preruseny, cize nastupuje CPU, udaj o preruseni sa spracuje a cita sa dalej. Kazde prerusenie znamena urcitu, malu, reziu. A tato rezia sa zvysuje cim je subor viac fragmentovany. A pretoze snad kazdy bezny OS podporuje multitasking, tak OS moze citat viac (fragmentovanych) suborov naraz.
Suhlasim, ze problem pravdepodobne nastane ked sa ulozisko zaplni. Po zaplneni nastupuje mazanie nepotrebnych alebo menej potrebnych suborov. Casom sa zaplni znova a o5 nastupuje mazanie … a tak dookola. Pri kazdom mazani vznika v suborovom systeme diera po zmazanom subore, tieto diery zaplnia nove subory a ak sa nezmestia vo volneho miesta, vznika fragmentacia a casom sa zvacsuje. Pri takomto “zivote na hrane” verim, ze sa fragmentacia moze prejavit. Iny uveritelny scenar mi nenapada :)
Pri smartphonoch a tabletoch sa dennodenne ukladá a to i pri krátkom používaní viac ako 1GB do cache… !!!
Toto je určite potrebné vyčistiť a to najlepšie dennodenne cez aplikácie ako napríklad CLEAN MASTER a podobne. V opačnom prípade Vám začne po čase aj ten najdrahší smartphon alebo tablet spomaĺovať až sa môže doslova zastaviť !!!
Bohužiaľ mnoho ĺudí to vóbec nerobí, respektíve o tom nevie !!!
To čo si napísal je teda riadna blbosť!
Cache slúži na odkladanie údajov, aby sa znova a znova nevytvárali/nesťahovali.
Čiže, ak to dennonenne čistíš, tak akurát opotrebúvaš a fragmentuješ úložisko. Ja teda nemám žiaden čistič ani killer, nič, čo “zrýchľuje” mobil a ten šlape ako hodinky.
Tak to máš určite mobil od mimozemšťanov z inej galaxie…!!! Aj ten Samsung galaxy S9 PRO, alebo najnovší iphoneX sa pri nečistení začne spomaĺovať, až móžu doslova zamrznúť – to je ten najhorší prípad !!!!!! Tvoj smartphon musí byť doslova zasratý bordelom a to radšej ani nechcem vedieť ako veĺkým …!!!!! 😭😭😭 P.S. A táto pravidelná údržba-čistenie platí aj pre tablety, neetbooky a tiež stolné počítače … !!!!!!!
Kolega vyššie naráža na to, že Clean Master je odpad a to doslova. Obsahuje množstvo nepotrebných funkcií a namiesto toho, aby smartfónu pomohol, tak ho ešte viac spomalí 😉 Na webe je toho popísaného dosť, stačí sa k daným informáciám “pregoogliť” 😊
Neviem aký mobil a ako dlho ho má Kubalav ale dávam mu aspoň v niečom za pravdu. Mám momentálne Honor 8(už asi rok) a šľape rovnako rýchlo ako keď som ho spustil prvý krát (ani len najmenšia známka spomelania za celý rok). Na toto som nebol zvyknutý lebo predtým ani LG G3 ani Galaxy S3 u mňa bez factory RESET nevydržali dlhšie než 3 mesiace. Root a rôzne cleanery respektíve zmeny ROM som tam tiež praktizoval a bolo to stále o tom istom. S týmto Honorom max spokojnosť. Žiadne antivir žiadny cleaner proste nič.. Maximálna spokojnosť za v podstate polovičnú cenu oproti predchodcom. Takže áno “zázraky” sa dejú či aj ten môj je od mimozemšťanov alebo nie.. ;)
Samotná cache pamäť systém v podstate nespomaľuje, naopak, zrýchľuje a pomáha ako píše kubalav. Nič menej po dajme tomu mesiaci je tam kopa bordelu ktorý už nie je potrebný a nové údaje prepisujú zbytočné staré (ak sa nemýlim tak veľkosť cache pamäti je systémom riadená, nie je nekonečná). Takže najlepší je taký kompromis – raz za mesiac vyčistiť nech sa naťahajú nové častejšie potrebné dáta. Denné čistenie nemá zmysel, naopak, je kontraproduktívne.
Článok, ktorý bežnému užívateľovi – laikovi v ničom neporadil, len informoval o dôvodoch spomalenia. Konkrétny návod, ako postupovať NIKDE !!! Len množstvo zbytočnej omáčky 😐.
Zdravím, chtěl bych popřít slovo “fragmentace”. Nejspíš se to nebude snadno vysvětlovat, ale termín fragmentace není možné u zařízení SSD, SD nebo jakýkoliv jiných solid state paměťových modulů používat. Objevuje se tedy pouze u HDD a HD počítačových disků. To o čem hovoříte vy, je opotřebení konkrétní vrstvy paměťového modulu, která pak již na další výzvy ke čtení nereaguje tak rychle jako dříve