MojAndroid

Sledovanie polohy na Androide je praktické a prináša množstvo výhod. Keď máte zapnuté služby pre lokalizáciu, dostávate automatické odporúčania, aplikácie vám vedia na základe vašej polohy poskytnúť napríklad prehľad o počasí a podobne. Ide o nevyhnutnosť počas používania navigácie alebo pri vyhľadávaní zaujímavých miest v okolí. Niekomu to však nemusí byť pohodlné a namiesto zvýšeného digitálneho komfortu preferuje vyššiu úroveň súkromia. Ak chcete aspoň trochu minimalizovať, aké údaje o vás zariadenie zbiera, môžete vypnúť sledovanie polohy a vykonať ďalšie kroky na ochranu svojich údajov.

Zakázať určovanie fyzickej polohy je len jeden faktor

Hneď na úvod spomenieme, že vypnutie lokalizačných služieb je len jedným faktorom ovplyvňujúcim sledovanie polohy zariadenia. Weby a aplikácie vás stále dokážu lokalizovať podľa IP adresy. Ak využívate VPN, informáciu o vašej polohe má k dispozícii minimálne ešte operátor. To, že vám zariadenie polohu nehlási, priamo neznamená, že ste v okolí “neviditeľní”. No to sú prípady na inú, obšírnejšiu tému.

Prvým a najjednoduchším krokom je vypnutie prístupu k fyzickej polohe celého zariadenia. Otvorte Nastavenia vo svojom smartfóne a prejdite do sekcie Poloha. Tu uvidíte hlavný prepínač, ktorým môžete celkové sledovanie vypnúť. Ak však chcete povoliť prístup k polohe len pre niektoré aplikácie, môžete si to detailne prispôsobiť. V nastaveniach polohy vyhľadajte možnosť Povolenia aplikácií a postupne skontrolujte všetky aplikácie. Môžete zvoliť možnosť Len počas používania aplikácie alebo úplne zakázať prístup.

Android zariadenia dokážu sledovať vašu polohu nielen pomocou GPS, ale aj prostredníctvom Bluetooth a Wi-Fi. Tieto technológie umožňujú presnejšie určenie polohy a ak máte obavy o svoje súkromie, v sekcii Poloha vyhľadajte možnosť Služby určovania polohy Google alebo Zlepšenie presnosti polohy. Tu nájdete dve možnosti – Vyhľadávanie Wi-Fi sietí a Vyhľadávanie Bluetooth zariadení. Vypnite ich.

Google ukladá históriu polohy. Takto ju vymažete

Ďalším krokom je vypnutie Histórie polohy Google, ktorá si ukladá údaje prakticky o každom vašom pohybe. Robí to však najmä za účelom odporúčaní, prípadne pre zlepšenie ich služieb, napríklad aplikácie Google Mapy. Prejdite do Nastavenia > Heslá, prístupové kľúče a učty > Google > Osobné údaje > Údaje a ochrana súkromia. Nájdite možnosť História polohy a vypnite ju. Ak chcete vymazať údaje, ktoré už boli uložené, zvoľte možnosť Spravovať históriu polohy a manuálne ich odstráňte. Nastaviť môžete aj automatické mazanie po určitom čase, keďže táto funkcia vie byť v niektorých prípadoch užitočná aj pre samotného používateľa.

Okrem vypnutia polohy je užitočné obmedziť aj sledovanie reklám. Prejdite do Nastavenia > Zabezpečenie, ochrana súkromia > Nastavenia ochrany súkromia > Reklamy a kliknite na možnosť Odstrániť reklamný identifikátor. Následne v časti Ochrana súkromia pri reklamách vypnite funkciu Meranie reklám. Tým znížite množstvo personalizovaných reklám na základe vašich aktivít, vrátane dát o polohe. Na záver môžete zvážiť používanie alternatívnych aplikácií, ktoré chránia súkromie používateľov, ako sú DuckDuckGo pre prehľadávanie webu alebo Here WeGo pre navigáciu.

Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.

Náš tip
Parametre Samsung Galaxy S25 odhalené. Čo prinesie?

18.12.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+