MojAndroid

Ak patríte k moderným používateľom smartfónov a klasické SMS využívate iba minimálne, možno ste si všimli, že okrem skutočne dôležitých správ dostávate do schránky aj množstvo reklamy. Je to práve vďaka tomu, že kým väčšina vašich kontaktov začala používať alternatívne komunikačné služby, firmy sa často spoliehajú na klasické SMS-ky. Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých riešení, ako sa vyhnúť záplave reklamných SMS správ.

1. krok je prevencia

Ak vám už na telefón chodí množstvo reklamy cez SMS, toto odporúčanie vám nepomôže problém vyriešiť. Pomôže vám ale v budúcnosti, aby ste ostatné kroky z tohto návodu nemuseli vykonávať pravidelne. Jednoducho povedané, najlepšou ochranou proti reklamám cez SMS je prevencia. Ak to nie je vyslovene nutné, nikde neuvádzajte svoje číslo, resp. nepovoľte jeho používanie na reklamné účely.

Keď sa prihlasujete do nejakej služby, často sa stáva, že číslo uviesť ani nemusíte a keď ho aj uvediete, stále nemusíte službe dovoliť používať ho na marketingové účely. Jednoducho pri prihlasovaní do služby nechajte voľné políčko, ktoré službe umožňuje využívať vaše číslo. Toto je najlepšia obrana proti tomu, aby ste sa v budúcnosti stali terčom reklamných správ.

Najjednoduchšie je zablokovať číslo

Ak vám už reklamné správy chodia, môžete sa proti nim brániť najjednoduchšie zablokovaním čísla, z ktorého vám bola správa doručená. V závislosti od toho, akú aplikáciu na SMS správy používate, sa presný postup bude trochu líšiť. Väčšinou ale platí, že stačí, keď si otvoríte konkrétne vlákno s reklamnými správami a kliknete na menu. Tu už možno hneď nájdete možnosť “Blokovať”, prípadne budete musieť kliknúť na “Podrobnosti”.

Napríklad v aplikácii Správy od Google platí postup popísaný vyššie, kedy je potrebné kliknúť v menu na položku Podrobnosti a tu vybrať možnosť “Blokovať a nahlásiť spam”. Následne tak nie len zablokujete číslo pre vás, ale pomôžete ho aj pridať do databázy Google, prípadne vášho operátora.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Použite aplikácie na blokovanie spamu

Pokiaľ sa vám nechce nastavovať blokovanie konkrétnych čísel priamo v nastaveniach telefónu, alebo vyžadujete viac funkcií, určite nájdete v obchode Play aplikáciu, ktorá splní vaše očakávania. Jednou z takýchto aplikácií je aj Calls Blacklist, čo je síce aplikácia určená najmä na blokovanie hovor, no zvládne zablokovať aj správy. Môžete si nastaviť, aké čísla chcete blokovať, prípadne vytvoriť aj zoznam výnimiek.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Obráťte sa na operátora

Keďže reklamné SMS sú službou, ktorú technicky zabezpečuje operátor, v prípade problémov vám vie pomôcť. Buď vám poradí, ako môžete číslo zablokovať sami, alebo vám v niektorých prípadoch môže pomôcť číslo zablokovať na diaľku. Podobne radí aj Alexandra Piskúnová, hovorkyňa Orange Slovensko:

“Najdôležitejšia je prevencia. Zákazníci si častokrát ani neuvedomia, že sa zapoja napríklad do nejakej súťaže a tým pádom sa mohli, aj nechtiac, zaregistrovať na zasielanie takýchto správ. Môže sa tak pokojne stať aj prostredníctvom rôznych webových stránok, nie len zaslaním aktivačnej SMS správy. Zákazníkom odporúčame neposkytovať svoje telefónne čísla bezdôvodne tretím stranám a nedôveryhodným zdrojom, prípadne si veľmi dôkladne preveriť podmienky, za akých sa do rôznych súťaží zapoja. Často sa totiž stáva, že zákazník dostáva nevyžiadané spoplatnené správy od tretích strán, práve keď svoje telefónne číslo poskytol v rámci nejakého SMS hlasovania alebo súťaže tretej strane. V prípade, ak už zákazníkom takéto správy chodia, je potrebné sa dohodnúť s odosielateľom SMS správ, aby ho z databázy vylúčili. Navyše, dnes už mnohé smartfóny umožňujú blokovanie SMS sprav aj prichádzajúcich hovorov od nejakého príjemcu, alebo sa dajú podobné aplikácie stiahnuť a blokovať nežiadúce čísla takýmto spôsobom. Ak zákazník nevie identifikovať odosielateľa sms správ, môže sa obrátiť na svojho operátora, ktorý mu s tým môže pomôcť.”

Podobnú odpoveď sme dostali aj od všetkých ostatných operátorov. V skratke – ak si neviete dať radi, obráťte sa na svojho operátora a ten vám bude vedieť pomôcť alebo poradiť.

Za tip na článok ďakujeme čitateľovi palecovi z nášho AndroidForum.sk.

29.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+