Kúpa nového smartfónu je vzrušujúcim momentom pre každého technického nadšenca. Jeho výber je potrebné si dobre premyslieť. Určiť si musíte viacero rozhodujúcich faktorov. V tomto článku si povieme niečo o tom, ako vybrať nový smartfón, ktorý vám bude zároveň aj vyhovovať a slúžiť na dlhšiu dobu.
Určte si priority
Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je povedať si, na čo budete smartfón používať. Budete na ňom hrávať hry? Klaďte dôraz na jeho výkon. Patríte k milovníkom “selfies” a mobilnej fotografie? Určite si obzrite jeho fotoaparáty.

Nie je však všetko len o papierových špecifikáciách. Dôležité je, aký je telefón počas každodenného používania. To zistíte predovšetkým študovaním rôznych recenzií.
Čítajte recenzie
Recenzie odrážajú akúsi skutočnosť o tom, aký je smartfón v praxi. Prečítať si môžete krátke a stručné používateľské recenzie napríklad aj na našom webe.
Pokiaľ by ste chceli zistiť viacej detailov, určite bude skvelý nápad prečítať si detailnejšie a o čosi odbornejšie recenzie, ktoré sú pravidelne pridávané na náš web. MôjAndroid taktiež ponúka stránku, na ktorú píšu samotní používatelia recenzie na svoj smartfón. Rozhodne sa tam oplatí ísť pozrieť.
Stanovte si cenovú hranicu
Jedným z najzákladnejších faktorov je jednoznačne cena. Tá dokáže buď výrazne prilákať alebo naopak totálne odradiť. Všeobecne rozlišujeme tri triedy smartfónov. Nízku, strednú a vysokú triedu. Nízka trieda sa snaží zaujať na lákavú cenu (zvyčajne do 200 €) a na pomer ceny a výkonu. Tieto zariadenia však majú vo zvyku disponovať veľmi slabými fotoaparátmi a priemerným výkonom. Na druhú stranu veľmi často zaujmú silnou batériou, no to by sme už museli konkretizovať.

Stredná trieda je dnešný “mainstream”. Tieto modely majú silnú konkurenciu od iných výrobcov, no často tu nájdeme smartfóny so slušnými fotoaparátmi a občas aj nadpriemerným výkonom. Tak ako aj v nízkej triede, i tu badáme prítomnosť 3,5 mm jack konektora na slúchadlá.
Najvyššia trieda s “vlakovými loďami” (cena od 450 do 1300 €) je potom pre náročnejších používateľov. Tieto zariadenia disponujú špičkovými fotoaparátmi, elitnými displejmi, prémiovou konštrukciou a prakticky takmer všetkým, čo by mal správny smartfón mať. Najlepšou možnosťou je zakúpiť si staršiu vlajkovú loď. Jej cena sa pravdepodobne dá porovnávať s aktuálnou strednou triedou a pritom má podstatne lepšie parametre.

Značka robí veľa
Vždy platí, že vždy sa snažíme nájsť to najlepšie za čo najnižšiu cenu. Pozor si však treba dať na výrobcu. Známa značka skoro vždy garantuje pravidelné aktualizácie a skvelú odladenosť systému. Najlepšie spravíte, ak si zaobstaráte smartfón značiek Samsung, Huawei, HONOR, Xiaomi, Redmi, ASUS, HTC, LG, Motorola či Sony.

Nedá sa zaručiť, že sa po istom čase nejako nepokazia, no na to slúži práve dvojročná záruka od slovenských predajcov. Spomínaní výrobcovia majú však skvelú reputáciu a z vlastných skúseností vieme povedať, že ide o veľmi kvalitných a serióznych výrobcov. Áno, existujú aj iné kvalitné značky, avšak ich zariadenia sa u nás väčšinou nepredávajú, takže ani s dvojročnou zárukou to s nimi také jednoduché nebude.
Značka práve rozhoduje aj o nadstavbe, ktorá sa na smartfóne bude nachádzať. To už je však čisto osobná preferencia, či si prajete mať čistý Android alebo skôr nejakú tú nadstavbu. Tá vo väčšine prípadov pridá i zopár skvelých funkcií navyše.

Výkon: Aký procesor a koľko RAM?
Výkon je faktor, na ktorý mnohí kladú najväčší dôraz. Určite nie je na škodu mať dostatok a občas až prebytok výkonu. Vysoký výkon príde vhod po mesiacoch až rokoch používania, keď aplikácie začnú naberať na náročnosti na parametre. Využijete ho najmä počas hrania hier či používaní viacerých náročnejších aplikácií naraz. Tu nastáva otázka: ako zistím, že daný model má dostatok výkonu? Nikdy nepozerajte na počet jadier a takt procesora. Viac informácií vám dá samotný typ procesora.
Odporúčame hľadať modely s procesormi Snapdragon, Kirin a Exynos. Čipsety MediaTek zvyknú zaostávať a nachádzajú sa najmä v lacnejších, čínskych mobiloch. To však neznamená, že sú zlé. Pokiaľ ide o Snapdragon, strelu do čierneho urobíte smartfónom, ktorý má Snapdragon z radu 800 (napr. Snapdragon 821, 835, 845, 855 atď.). Sú to najvýkonnejšie procesory pre smartfóny, no nachádzajú sa v špičkových, drahších zariadeniach. Dobrou voľbou sú potom procesory Snapdragon z radov 600 a 700.
Čipsety Kirin sa nachádzajú na smartfónoch značiek Huawei a HONOR. Kirin 710 je skvelý čipset strednej triedy. Kirin 960, 970 a 980 sú potom vlajkové procesory, ktoré sú v drahších modeloch. Exynos na záver nájdete na smartfónoch značky Samsung (po novom aj Motorola) a tie zväčša prinášajú skvelý výkon v takmer všetkých triedach. O výkone a plynulosti systému sa však dočítate v každej recenzii.

RAM alebo aj operačná pamäť je ďalší faktor, pokiaľ ide o výkon. Ak vám to vaša peňaženka dovoľuje, siahnite po smartfóne s minimálne 3 GB operačnej pamäte. Dnešným ideálom sú však 4 až 6 GB RAM. Tie vám zaručia bezproblémový chod po dlhú dobu. Operačná pamäť v krátkosti určuje, koľko aplikácií môžete mať súčasne spustených na pozadí. Výrazne tiež ovplyvňuje aj ich rýchlosť opätovného spúšťania a “multitasking”.
Fotoaparát: podľa čoho vyberať?
Fotoaparát je prvok, do ktorého sa rozhodne oplatí investovať. Ten sa po čase nijako nezhorší, no na druhú stranu ho nebude možné ani vylepšiť, ako napríklad čiastočne výkon či výdrž batérie. Rozlíšenie senzoru v megapixeloch nie je práve najobjektívnejším parametrom. Pozerať by ste mali najmä na svetelnosť (najlepšie f/1.8 a nižšie), zorné pole či prinajlepšom typ senzoru. Najväčšie zázraky však spraví softvér a spracovanie fotografie.

Kvalitu fotoaparátu tak väčšinou nezistíte nijak inak ako prečítaním recenzií a pozretím si testovacích fotografií. Takmer každý smartfón za dobrého svetla spraví peknú fotku. Preto pozerajte najmä na tie, ktoré sú vyhotovené v tmavých svetelných podmienkach. Skvelým nápadom bude aj pozrieť si fotky na Fotománii. Tam vyberte dané zariadenie a pozrite, ako fotí. Fotografie pridávajú práve majitelia daného telefónu.
Interná pamäť: koľko priestoru potrebujete?
Pred pár rokmi nám bohate stačili modely s 8 GB úložného priestoru. Dnes by sme vám odporúčali kupovať mobil s aspoň 32 GB internej pamäte. Nikdy neviete, či vás časom nebude úložný priestor obmedzovať. Dôležitá je aj prítomnosť slotu pre pamäťové karty. Ak plánujete veľa fotiť, nahrávať videá a inštalovať aplikácie, hľadajte smartfón s podporou pre microSD karty.

Výdrž batérie: očakávate zázraky?
Takmer všetci záujemcovia o nový smartfón pozerajú práve na kapacitu batérie. Vo všeobecnosti platí, že čím viac mAh akumulátor má, tým dlhšie vydrží na jedno nabitie. Dôležitá je však celková optimalizácia softvéru. Neraz sme prišli do styku so zariadeniami, ktorých batéria mala pokojne aj cez 3 600 mAh a nevydržali nám ani celý deň.

Nič vám nedá viac informácií o skutočnej výdrži daného modelu, ako recenzie. Tu už záleží len na vás, či obetujete niektoré funkcie na úkor lepšej výdrže. Dajte pozor i na typ konektora a rýchlosť nabíjania. Najlepšie spravíte, keď kúpite telefón s moderným USB-C konektorom. O rýchlosti nabíjania sa potom dočítate taktiež v recenziách, alebo v informáciách o smartfóne na stránke e-shopu.
Vyskúšajte si ho v kamennom obchode
Viacero používateľov taktiež pozerá i na konštrukciu a dizajn, najmä pokiaľ má smartfón stáť hneď zopár stoviek. Ak si z obrázkov a videí nie ste istí, či sa vám bude pohodlne držať a či má ideálnu veľkosť, choďte si ho ohmatať do kamennej predajne. Mnoho smartfónov je dostupných na pultoch pre týchto potencionálnych zákazníkov. V obchode si môžete vyskúšať aj plynulosť systému, vidieť jeho displej či vytvoriť testovú “selfie”.
Kde kúpiť smartfón?
Nový smartfón môžete kúpiť buď priamo u kamenného predajcu, alebo v e-shope či zo zahraničia. Pokiaľ nemáte skúsenosti s obchodmi z Číny, výrazne vám odporúčame zvoliť prvú alebo druhú možnosť. Na stránke heureka.sk si pritom môžete pozrieť, v ktorom e-shope sa telefón predáva najlacnejšie.
Upozorňujeme, aby ste kupovali iba z overených obchodov, ktoré heureka.sk odporúča. Tiež by sme vám poradili objednávať iba kuriérom na dobierku, poprípade osobným vyzdvihnutím na blízkej pobočke.
Kúpa príslušenstva: slovenské e-shopy alebo zahraničie?
Po objednaní telefónu určite siahnite po ochrannom obale a tvrdenom skle. Tieto prvky dokážu váš smartfón ochrániť občas aj pred najhorším. Investícia sa rozhodne oplatí, no ak chcete ušetriť, sme ochotní vám odporučiť nákup ochranných prvkov zo zahraničných stránok, akými sú eBay, Amazon, Aliexpress či Gearbest. Slovenské obchody totiž zvyknú ceny príslušenstva predražovať.
Podľa čoho vyberáte smartfón vy? Dolu do diskusie nám napíšte, ktoré parametre sú pre vás rozhodujúce.