MojAndroid

Inteligentné hodinky nie sú pre človeka nutnosťou a nie každý musí mať o ne záujem. Navyše, aj po ich masovejšom nástupe na trh sa im zatiaľ nepodarilo zvalcovať klasické analógové hodinky. Keď ich však raz začnete naplno používať, ťažšie sa s nimi a ich funkciami neskôr rozlúčite. Poďme sa teda najskôr úprimne pozrieť na to, čo je ich podstatou, na čo sú určené. A potom vám poradíme, ako si vybrať tie najvhodnejšie.

Na čo sú inteligentné hodinky?

Inteligentné hodinky sú spravidla pripojené cez Bluetooth k vášmu smartfónu a majú vo všeobecnosti úlohu oznamovateľa a monitorovača. Prinášajú notifikácie spojené so smartfónom, teda zobrazujú vám prijaté správy, prichádzajúce hovory, notifikácie zo sociálnych sietí. Na čo je to vôbec potrebné, keď máte smartfón? Odpoveď je jednoduchá. Notifikácie máte “na ruke” a nepotrebujete sa pozerať priamo na smartfón. Malo by vás to odbremeniť od neustáleho kontrolovania telefónu a prijatých správ. Jedným pohľadom na zápästie vidíte, ako ste na tom.

Svoje výhody ukážu inteligentné hodinky až v praxi. Smartfón môže zostať v taške, vo vrecku nohavíc, na stole displejom nadol… a vy máte informácie rovno na zápästí. Maximálne výhodné a diskrétne je to najmä počas schôdzok, stretnutí, ale aj pri bežnom posedení s kamarátmi. Keď už máte v rukách smartfón, niečo vás núti scrolloať sociálne siete a podobne. Ak máte na rukách len hodinky, váš “premárnený čas” sa môže zredukovať.

Inteligentné hodinky však ponúkajú aj ďalšie zaujímavé funkcionality. Niektoré sú určené športovcom a ponúkajú množstvo dát zo senzorov, môžete s nimi behať s použitím GPS – a to aj bez smartfónu, môžete ich používať aj ako budík, pripomienkovač, spúšťať pomocou nich hudbu, skontrolovať aktuálne počasie či predpoveď, zobrazujú navigáciu… Treba však uznať, že hodinky sú len sekundárnym pomocníkom, asistentom. Omnoho ľahšie sa množstvo vecí manažuje cez smartfón, a to najmä vďaka väčšiemu displeju.

Inteligentné hodinky sú príťažlivé vo všeobecnosti pre milovníkov technológií, ktorí sa s takýmto zariadením môžu cítiť “o krok vpred”, alebo pre športovcov a nadšencov, ktorých baví zdravý životný štýl a monitorovanie telesnej aktivity a činností. Môžete si napríklad všimnúť rozkolísanosť svojho srdcového tempa, alebo zistiť, že málo pijete. Prípadne si uvedomíte, že to ide s vaším denným počtom krokov/aktivitou do… hája.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Úprimne – notifikácie či šport, zdravie, hight-tech – toto všetko pre niektorých ľudí vôbec nemusí byť podstatné. Ak si stále klopete na čelo a vravíte si: “Dobre, ale čo je na tom?”, v tom prípade sa vráťte ku svojim klasickým analógovým hodinkám, alebo naďalej zostaňte bez akýchkoľvek hodiniek.

Náš tip
Ako si vybrať mobilný telefón?

Dizajn

Dizajn je pre niekoho dôležitejšia vlastnosť ako funkcie či cena hodiniek. Ak si chcete teda vybrať hodinky podľa dizajnu, vedzte, že na trhu nájdete veľké množstvo smart hodiniek s najrôznejších materiálov, prevedení či farieb. Kúpiť možno smart hodinky z kovu, plastu, nenápadné, extravagantné, luxusné ale nájdu sa aj odolné, vhodné na outdoorove aktivity a podobne. Treba si tu tiež sledovať, z akého materiálu sú remienky a niekedy určite padne vhod, ak budú obsahovať patent na jednoduchú výmenu a následnú zmenu vzhľadu.

Dizajn však okrem pocitu “Páči sa mi, nepáči sa mi” súvisí aj s využívaním hodiniek. Používateľ, ktorý dodržiava firemný elegantný dresscode zrejme siahne po nejakej kovovej klasike, športovo ladený človek inklinuje skôr k hodinkám so silikónovými remienkami a športovejšiemu prevedeniu. Ženy si väčšinou vyberajú menšie ciferníky z ponuky, prípadne rôzne ozdobenejšie či luxusnejšie vyzerajúce prevedenia. Ak si potrpíte na značkové hodinky, potom si môžete vybrať aj z ponúk renomovaných značiek, ktoré zaradili do svojej ponuky aj smart varianty (Tag Heuer, Louis Vuitton, Michael Kors, Fossil). Jednotlivé kategórie si rozoberieme nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

(Niekoľko subjektívnych rád okolo dizajnu by sme zhrnuli nasledovne: Ak ste skôr elegantnejší či “office” typ, skúste si pozrieť niečo kovovejšie, napríklad Moto 360 2.generácie, prípadne Huawei Watch 1. či 2.generácie. Prechod medzi športovými a elegantnými hodinkami tvoria modely od Samsungu v prevedení Samsung Gear S3 frontier a classic. Trochu drsnejší vzhľad už majú hodinky ako Garmin Fenix 3 a Fenix 5, ktoré zároveň patria k tomu najlepšiemu pre športovcov. Dosť neutrálne pôsobia Xiaomi Amazfit, ktoré zároveň predstavujú dobrý pomer cena/výkon. Sú tu aj hodinky Pebble, ktoré si získali srdcia ľudí po celom svete vďaka prijateľnej cene a dlhej výdrži na baterku.)

Operačný systém, aplikácia a kompatibilita

Inteligentné hodinky spravidla ponúkajú jedinečnú aplikáciu na správu a prácu s inteligentnými hodinkami. Množstvo hodiniek prichádza s operačným systémom Android Wear. Je to platforma pôvodne pre používateľov Androidu v rámci smartfónu, no po updatoch si môžu hodinky s OS Android Wear kúpiť a spárovať so smartfónom aj používatelia telefónov s iOS. Hodinky s Android Wear majú síce prostredie prispôsobené okrúhlemu displeju, no je intuitívne a ovládanie funguje podobne ako práca s OS Android.

Smart hodinky s Android Wear majú vlastnú aplikáciu Android Wear, ktorá slúži na prepojenie hodiniek a smartfónu. Vďaka nej sa vám zobrazujú viaceré optimlaizované aplikácie aj v hodinkách. Hovoríme napríklad o neskôr doinštalovaných appkách ako Google Keep, Uber, WhatsApp či dokonca Tatra banka. V aplikácii sa dá nastavovať vzhľad či téma hodiniek, ciferník i povolené aplikácie na hodinkách. K hodinkám sa dá ďalej stiahnuť viacero aplikácií zameraných na šport a zdravý životný štýl. Od Google je to napríklad aplikácia Google Fit, sú tu však aj appky ďalších strán ako Runntastic, Strava, Runkeeper… pre ešte presnejšie monitorovanie športových aktivít.

OS Android Wear používa vo svojich hodinkách viacero renomovaných výrobcov ako Lenovo (s hodinkami Moto), Huawei, Asus, LG, Louis Vuitton, Tag Heuer, Fossil…

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Samsung vyrába svoje hodinky s vlastným operačným systémom Tizen. Má pre ne vlastnú aplikáciu Samsung Gear. V nej si prispôsobujete podobne ako pri Android Wear viacero nastavení s notifikáciami, no ďalej si podrobnejšie prezeráte svoje denné aktivity v Samsung aplikácii S Health. Hodinky od Samsungu môžete pomocou tejto aplikácie využívať aj v kombinácii s iným než Samsung smartfónom. Stačí si doinštalovať aplikáciu Gear S Plugin, ktorá by sa mala postarať o kompatibilitu zariadení.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Garmin má pre fanúšikov svojich športovo zameraných hodiniek vlastnú appku s názvom Garmin Connect. Operačný systém v hodinkách totiž nemá nič spoločné s Android Wear ani s OS Tizen. Po pár týždňovom používaní musíme uznať, že Garmin má jednu z najprepracovanejších aplikácií čo sa týka životného štýlu.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Za zmienku určite stoja aj hodinky od čínskeho gigantu Xiaomi s názvom Amazfit. Tiež majú vlastný OS, ktorý sa veľmi podobá na Android Wear a používa aj rovnaké princípy. Aplikácia ponúka viacero zaujímavých údajov o vašej dennej aktivite, i keď na prvý pohľad nie je práve naprehľadnejšia.

Verzia: 2.3.0-play
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.3.0-play
Aktuálna cena: Zdarma

V rámci notifikácií si dovolíme pridať malú poznámku. Prijímanie všetkých notifikácií na rukách v podobe vibrovania môže byť niekedy kontraproduktívne. Ak vediete aktívny život na sociálnych sieťach, každá správa či pozvánka vám naruší pozornosť pri práci či v rozhovore jemným vibrovaním na zápästí. Odporúčame, aby ste si v nastaveniach aplikácie vyselektovali len tie najdôležitejšie, z ktorých si želáte dostávať upozornenia, inak budete kvôli hodinkám neustále vyrušovaný. Garmin má napríklad napevno prednastavené notifikácie len zo 4 či 5 základných aplikácií – a bohato to stačí.

Ak by ste sa mali rozhodovať len podľa operačného systému, prišlo by nám to trochu obmedzujúce. Výhodou je, že pre používateľov smartfónov s OS Android je vo väčšine prípadov jedno, ktoré z hodiniek si zvolia. Spomínané hodinky s OS Android Wear, Tizen a ďalšie sú kompatibilné s drvivou väčšinou Android smartfónov. Či už z hľadiska spotreby energie alebo celkovej kompatibility však odporúčame využívať smartfón s najnovšími možnými Android aktualizáciami.

Hoci sa venujeme na našom webe zariadeniam s OS Android, treba spomenúť, že používatelia majú k dispozícii aj možnosť využiť Apple Watch. Tie sú však dostupné len v spojení s mobilným zariadením s iOS.

Inteligentné náramky

Aby bol náš zoznam možností výberu o niečo kompletnejší, spomenúť treba aj “odľahčenú verziu hodiniek”. Sú ňou rôzne fitness náramky. Ide zväčša o wearable so športovejšou vizážou, no nájdu sa aj elegantnejšie kúsky. Všeobecne ide o zariadenia, ktoré sú nenápadnejšie ako hodinky a plnia z veľkej časti také isté funkcie. Často tiež majú oveľa nižšie ceny. Niektoré náramky majú jednoducho prevedený displej vložený do kompaktného tela remienku, iné vás na notifikácie upozorňujú len vibráciami, prípadne svetelným indikátorom.

Xiaomi MiBand

Oproti niektorým inteligentným hodinkám ponúkajú smart náramky výhodu najmä vo výdrži na jedno nabitie. Hovoríme tu o celom týždni či desiatich dňoch a pod. Svojimi rozmermi sú navyše pre množstvo ľudí prijateľnejšou voľbou ako inteligentné hodinky. Výhodou je tiež menší rozmer počas športovania. Je však ťažké poradiť, čo sa vám hodí viac. Ak chcete nosiť klasické analógové hodinky, no túžite mať aspoň niečo “smart” na ruke, potom vám inteligentný náramok spraví presne takú službu. Niektoré navyše obsahujú aj snímač srdcového tepu. Ak si však želáte celkové pokročilejšie funkcie, potom sa možno skutočne obráťte radšej k poriadnym smart hodinkám.

Tu je niekoľko ukážok a našich testov:

RECENZIA Sony SmartBand

RECENZIA Garmin Vivosmart

RECENZIA Acer Liquid Leap

RECENZIA Xiaomi Mi Band 2

RECENZIA Lenovo G02

Funkcie a vlastnosti

A poďme naspäť k inteligentným hodinkám. Funkcie hodiniek závisia od druhu, prevedenia ale často aj od ceny hodiniek. Najklasickejšie funkcionality smart hodiniek sú zobrazovanie časumeranie počtu krokov počas dňa, prepočet na spálené kalórie, hodinky ďalej zobrazujú vybraté notifikácie z aplikácií smartfónu, niektoré však ponúkajú aj omnoho komplikovanejšie dáta. Ide napríklad o meranie nadmorskej výšky, v ktorej sa nachádzate, meranie tlaku vzduchu, teploty, niektoré hodinky obsahujú dokonca kompas a množstvo hodiniek už disponuje aj meračom srdcového tepu. Viacero smart hodiniek je vybavených aj rôznymi stupňami odolnosti voči vode, teda niektoré môžete ošpliechať, prípadne môžu opršať či ich opotiť počas tréningu, no len s máloktorými môžete ísť plávať. Sem patria napríklad hodinky Garmin Fenix 3 a Fenix 5.

Či už ste aktívni športovci, alebo len máte záľubu v monitorovaní trasy chôdze, behu, turistiky – mohli by ste sa poobzerať po hodinkách so vstavaným GPS. Vtedy totiž nemusíte na svoje aktivity nosiť smartfón, ale stačia vám hodinky. Po opätovnom spojení so smartfónom sa sem informácie automaticky prenesú. Netreba zabúdať ani na prítomnosť snímača srdcového tepu. To ocenia tiež športovci, ktorým snímač môže pomôcť zistiť, akú záťaž vykonávajú, či cvičia v aeróbnom alebo anaeróbnom pásme.

Ak ste jednoducho typ, ktorý baví skúšať nové veci, neprehliadnite hodinky s reproduktorom či mikrofónom :) Môžete vtedy cez hodinky telefonovať či pustiť si hudbu. Iste, nepatrí to k najlepším fajnšmekerským zážitkom, no skúšate niečo, čo bežné hodinky neponúkajú. Pomocou niektorých smart hodiniek si môžete posvietiť v tme, nájdete vďaka nim svoj smartfón cez funkciu “Nájdi môj telefón” (teda len v prípade, že je v dosahu Bluetooth).

Prijímanie všetkých notifikácií na rukách v podobe vibrovania môže byť niekedy však kontraproduktívne, preto opakujeme horeuvedené rady pretriediť si push-notifikácie, ktoré vám majú “pristávať” na zápästí, aby ste sa nestali otrokom vlastných inteligentných hodiniek.

Displej

Rôznorodosť výrobcov smart hodiniek výustila k tomu, že na trhu sa stretávame s viacerými typmi displejov. Kým jedny sú žiarivé a ostré, iné sú skôr tmavšie a na prvý pohľad oku nemusia lahodiť. Keď sa však na to pozrieme zblízka, sú to práve hodinky s na pohľad menej lákavým displejom, ktoré majú vyššiu výdrž na batériu. O tom však až v nasledujúcej kapitole.

K dispozícii sú hodinky s Andorid Wear, ktoré zvyčajne vlastnia pekný a žiarivý dotykový displej. Sú to napríklad Moto 360 s IPS LCD displejom s rozlíšením 360 x 360 pixelov, ASUS ZenWatch 3 s AMOLED displejom s rozlíšením 360 x 330 pixelov, či Huawei Watch 2 s AMOLEDom s rozlíšením 400 x 400 pixelov. Samsung je verný svojmu Super AMOLEDu a ponúka v podaní Gear S3 rozlíšenie 360 x 360 pixelov. Sú tu ale aj hodinky s menej výraznými displejmi, ako napríklad Garmin s transreflektívnym LCD panelom s rozlíšením 240 x 240 pixelov či Amazfit s transreflektívnym farebným LCD displejom s rozlíšením 320 x 300 pixelov.

Výdrž batérie

Výdrž batérie býva pri mnohej elektronike kameňom úrazu. V segmente smart hodiniek je to čiastočne podobné. Avšak, v súvislosti s hodinkami sú ľudia ochotní urobiť kompromis. Ak sa pozrieme na žiarivé AMOLED či IPS LCD displeje, tie sú možno krajšie, no zároveň spotrebúvajú viac energie. Výdrž takýchto hodiniek sa pohybuje od jedného do približne štyroch dní (Samsung Gear S3). Niektorí výrobcovia preto ustúpili od TOP-displejov s vysokým rozlíšením a prinášajú menšie rozlíšenie a šetrnejšie LCD transreflektívne displeje (Garmin, Amazfit). Ak sa vám nechce nabíjať každý druhý deň, siahnite práve po takomto prevedení.

Na výdrž batérie vplývajú aj funkcionality hodiniek. Ak máte napríklad zapnuté GPS, treba rátať s rapídnejším úbytkom energie. V prípade, že neustále meriate svoj srdcový tep (máte zapnutú kontinuálne snímanie), hodinky vydržia v priemere o polovicu času menej.

Treba však spomenúť aj to, že aj svoje smartfóny sme si zvykli už nabíjať každý večer a nepripadá nám to obťažujúce. Preto nemusí predstavovať problém ani položiť hodinky do bezdrôtovej kolísky na nočné nabíjanie. Je to individuálne.

Cena a konkrétne ponuky

Cena hodiniek je veľmi nekonzistentná. Na trhu nájdete dobre vybavené hodinky z Číny od menej známych výrobcov za slušné ceny. Sú tu však aj overené kvality, ktoré sú poriadne drahé, no môžete s nimi plnohodnotne plávať a merať množstvo tréningov. A potom sú tu najrôznejšie hodinky s Android Wear či Tizen, ktoré sa líšia v cene v rozmedzí povedzme +- 200 eur. Hoci sa vraví, že za kvalitu sa platí, sú aj hodinky, ktoré môžu prekvapiť. Osobne sme spokojní aj so Xiaomi Amazfit.

Abecedne vám ponúkame zoznam hodiniek, ktoré sme testovali a prinášame aj pár našich dojmov. Ceny sa môžu líšiť na rôznych e-shopoch:

Garmin Fenix 3 (2016)

Hodinky Garmin Fénix 3 sú veľmi praktickým spoločníkom pre každého aktívne žijúceho používateľa. Majú mohutnú konštrukciu, ktorá je vodeodolná, a tak vám hodinky dokážu monitorovať napríklad aj plávanie. Ich systém je síce jednoduchý a nedá sa ovládať cez dotykový displej, no ponúka všetky funkcie, ktoré potrebujete. Navyše, Garmin k hodinkám “pribalil” aj parádnu mobilnú aplikáciu, ktorá funkcionalitou dokonale dopĺňa funkcie hodiniek. Za jediné mínus týchto hodiniek považujeme ich cenu, ktorá však v porovnaní s konkurenciou nie je vôbec prehnaná. Na slovenskom trhu kúpite tieto hodinky za sumu začínajúcu na 385 eurách. Recenzia tu.

Garmin Fenix 3

Garmin Fenix 5S (2017)

Hodinky Garmin Fenix 5S sa nosili a testovali fantasticky. V podstate k nim nemáme výrazné výhrady. Sú veľmi aktívnym trénerom na zápästí, motivujú k lepším výsledkom. Komplexná aplikácia je vašou zdravotnou kartou z hľadiska životného štýlu. Hodinky obsahujú množstvo športov, kde si každý nájde niečo svoje. Nadchlo nás GPS a vynikajúcou vlastnosťou je pritom výdrž batérie, kde sa s bežnou záťažou dostanete na úroveň 10 dní (bez kontinuálneho merania srdcového tepu). Vďaka snímaču srdcového tepu máte prehľad o svojej srdcovej činnosti v priebehu dlhých časových období. Na druhej strane, pri výraznom potení stráca snímač na presnosti. Nie veľmi presný je tiež altimeter, i keď odchýlky neboli extrémne.

Garmin Fenix 5S sú pomerne drahým špásom a ich cena je okolo 650 eur a viac, v závislosti od výbavy. Sú to tak jedny drahších hodiniek, ale zároveň sú výborne vybavené a sú skutočnou odľahčenou verziou vlajkovej lode Garmin Fenix 5X. Ak hľadáte niečo menšie ako Fenix 5X a neodradí vás cena, kúpu týchto hodiniek naozaj odporúčame. Recenzia tu.

Garmin Fenix 5X (2017)

Garmin Fenix 5X sú bez akýchkoľvek pochýb jedny z najlepších inteligentných hodiniek pre športovcov. Okrem toho ale disponujú aj základnými Smart funkciami, vďaka čomu ich nosenie oceníte počas bežného dňa keď nešportujete. Ich najväčšie výhody sú ale v množstve športov, ktoré dokážu zaznamenávať, ako aj v množstve senzorov, ktorými disponujú.

To by ale pre titul najlepších inteligentných hodiniek nestačilo. Garmin Fenix 5X sú totiž do najmenších detailov dotiahnutým zariadením. Od praktického displeja, užitočných tlačidiel, cez ľahko vymeniteľné remienky až po prepracovanú aplikáciu. Nechýba im prakticky nič, čo väčšina z nás využije a naopak, ponúkajú toľko funkcií, že prakticky nikto nevyužije všetky. Ich jedinou a najväčšou nevýhodou je cena. Tá je na úrovni okolo 700 EUR, za čo si kúpite aj najlepší telefón na trhu. Na druhej strane, hodinky ponúkajú takú porciu funkcií, že drvivú väčšinu konkurencie nechávajú ďaleko za sebou. A aj tá konkurencia často nie je najlacnejšia. Ak to so športovaním myslíte vážne a môžete si hodinky dovoliť, určite vám Garmin Fenix 5X môžeme vrelo odporučiť. Recenzia tu. 

Huawei Watch 1.generácie (2015)

Z osobných skúseností povieme, že kam sme sa s týmito hodinkami pohli, tam pútali pozornosť. Sú krásne spracované a ich rozsvietený displej priťahoval pohľady veľmi často. Výdrž batérie je celkom dobrá, Android Wear štandardný. Výdrž batérie je jeden a pol až dva dni. V skratke to teda môžeme zhrnúť do dvoch viet – ak hľadáte lacnejšie Android hodinky, Huawei Watch nie sú pre vás. No v prípade, že vám nie je ľúto priplatiť si za luxusnejší dizajn, s Huawei Watch budete spokojní a budú spĺňať väčšinu požiadaviek, ktoré od smart hodiniek očakávate. Osobne sa nám tieto hodinky veľmi páčili a po ukončení testovania sme sa s nim i lúčili veľmi ťažko. (Maloobchodná odporúčaná cena týchto hodiniek bola v čae uvedenia až zhruba 399 eur, mometálne je to asi 280 eur.) Recenzia tu.

KingWear KW88

Kingwear KW88 sú hodinky, ktoré na prvý pohľad ponúkajú všetko to, čo by sme od inteligentných hodiniek dnes chceli dostať. Majú vlastné GPS, 3G modul s možnosťou telefonovania a posielania SMS, výborný displej a výkon, ktorý zabezpečuje plynulý chod operačného systému. Ak sa však na tieto parametre pozrieme kriticky, tak pre slabú výdrž na batériu sú vám v podstate k ničomu. Nehovoriac o nespoľahlivom a nepresnom GPS, ktoré skôr nefungovalo ako fungovalo. Na zváženie stojí aj samotný systém Android 5.1 Lollipop, ktorý pre použitie v hodinkách nie je prispôsobený a beží na ňom len akýsi launcher a niekoľko aplikácií, ktoré sa dokážu prispôsobiť okrúhlemu displeju. Ak však oželieme slabšiu výdrž, tak hodinky musíme pochváliť za nízku cenu, kvalitný displej, konštrukčné spracovanie, prítomnosť fotoaparátu, či rýchlosť reakcií. Práve cena je veľmi lákavá a pohybuje sa na úrovni do 100 eur.

Kingwear KW88

Moto 360 2.generácie (2015)

Hodinky Moto 360 druhej generácie prinášajú všetky tak potrebné vylepšenia, ktoré sme vyžadovali od prvej generácie. Majú lepší, aj keď stále nie úplne okrúhly displej, vyšší výkon a novú konštrukciu s ľahko vymeniteľnými remienkami. Hodinky však neprinášajú nič také, z čoho by sme boli vyslovene nadšení. Dôvod, prečo ich uprednostniť pred inými Android Wear hodinkami, sa tak hľadá len veľmi ťažko. Výdrž je síce dobrá, no priemerná, čo platí aj o funkciách a ostatných parametroch. Ako plus hodnotíme možnosť hodinky pri kúpe nakombinovať tak, ako sa vám páčia. Nevýhodou ale je, že modifikovať sa dajú iba v zahraničí, kde je podpora pre online nástroj Motorola Moto Maker. U nás teda túto možnosť nevyužijete. Cena 42 mm modelu je v základnej verzii 229 libier, za väčší variant si priplatíte 40 libier, čo je pri inteligentných hodinkách tejto výbavy a vzhľadu bežná cena. Recenzia tu.

Moto 360 Sport (2016)

Motorola Moto 360 Sport ponúka oproti iným Android Wear hodinkám niekoľko výhod. Okrem výborne čitateľného displeja aj vo vonkajších prostrediach, to je napríklad aj GPS, ktoré v prípade inteligentných hodiniek stále nie je samozrejmosťou. Na druhej strane, ak sa Moto 360 Sport budú využívať najmä na športové účely, pravdepodobne si s nimi vystačia len menej nároční používatelia. Tým skutočným športovcom musíme odporúčiť už iné profesionálnejšie zariadenia. Pre tých, čo si ale chcú zabehať len tak pre radosť budú Motoroly Moto 360 postačovať. Vďaka GPS už totižto nemusíte so sebou nosiť žiadny smartfón, čo je pri behu nepochybne veľké plus. S cenou na úrovni 300 eur ale nejde práve o lacnú záležitosť a ak sa obzeráte výlučne po hodinkách, ktoré by vám poskytli čo najlepšie funkcie z pohľadu tréningu a monitorovania aktivít, tak by sme zvolili niektorý z produktov spoločnosti Garmin – napríklad Garmin Vivoactive. Na druhej strane, ak sa zaujímate predovšetkým o inteligentné funkcie, Moto hodinky vám budú vyhovovať. Majte však na pamäti, že už nie sú tak elegantné ako klasická verzia. Recenzia tu.

Moto 360 Sport

Samsung Gear S2 (2015)

Od hodiniek Samsung Gear S2 sme očakávali naozaj veľa. Veď ide o nástupcu jedných z najlepšie vybavených inteligentných hodiniek vôbec. Pozitívne hodnotíme nový vzhľad a rozmery – hodinky sú menšie a ľahšie, pričom sa nosia naozaj veľmi dobre a na ruke zavadzajú oveľa menej ako ich predchodca. Veľkou výhodou je aj ovládacia obruba okolo ciferníka, či displej, ktorý patrí naozaj medzi to najlepšie, čo ponúkajú inteligentné hodinky. Možno by sme mu pridelili v tejto kategórii aj prvenstvo. Kladne hodnotíme aj operačný systém Tizen, ktorý je prispôsobený tvaru hodiniek a ponúka nový pohľad na to, ako sa niečo dá spraviť inak, no pritom veľmi dobre. Konkurenti by sa hodinkami Samsung Gear S2 mali rozhodne inšpirovať. V porovnaní so systémom Android Wear nám však chýbali aplikácie z obchodu Play a akási otvorenosť. Aj keď sú hodinky kompatibilné (konečne) aj s inými ako Samsung zariadeniami, stále sú viazané na obchod Galaxy Apps, čo sa týka alternatívnych aplikácií a ciferníkov.

Výhodou je aj možnosť hodinky používať ako spojku medzi mobilom a hands-free, čo vám umožní volať aj bez toho, aby ste sa vôbec dotkli svojho mobilného zariadenia. Celkovo hodnotíme hodinky Samsung Gear S2 naozaj veľmi dobre, no stále je tu niekoľko nedostatkov. Najväčším je nedostupnosť aplikácií z obchodu Play, absencia slovenčiny pri hlasových príkazoch a stále dostatočná viazanosť na Samsung služby. Aj napriek tomu by sme vám kúpu týchto hodiniek odporučili. Na Slovensku je odporúčaná maloobchodná cena za tieto hodinky cca 300 EUR. Recenzia tu.

Samsung Gear S3 frontier (2016)

Hodinky Samsung Gear S3 sú veľmi vydareným nástupcom inteligentných hodiniek s OS Tizen od juhokórejského výrobcu. Majú podľa nás parádny dizajn (určený skôr pre mužov), množstvo užitočných funkcionalít a plne si s nimi dokážete monitorovať svoje aktivity aj zdravie. Chválime prítomnosť GPS, ktorá vás odbremení od nosenia smartfónu pri behu či nejakej pohybovej aktivite. Kladne hodnotíme i zážitok z telefonovania s hodinkami a ich celkové ovládanie. Samsung má stále čo doháňať s množstvom a druhmi aplikácií v obchode Galaxy Apps, najmä teda v porovnaní s platformou Android Wear.Hodinky vydržia na jedno nabitie 3-4 dni a počas testu nám k ruke doslova prirástli po všetkých smeroch. Dôležitou vecou je ešte cena, ktorá bola u nás stanovená na 399 eur. Nie je to málo, no na druhej strane treba mať na pamäti všetky funkcionality a snímače, ktoré sme v recenzii uvádzali. Podľa nás je cena adekvátna výbave a porovnateľná s inými hodinkami s takouto výbavou. Recenzia tu.

Xiaomi Amazfit (2017)

Hodinky Xiaomi Amazfit svojimi funkciami neuspokoja každého používateľa. Chýba im podpora aplikácií či niektorých ďalších pokročilejších funkcií. Vzhľadom na cenu im to ale nemáme za zlé. Amazfit sú určené predovšetkým ako alternatíva pre ľudí, ktorí hľadajú lacnejšiu náhradu za športové hodinky s podporou GPS. Práve jeho prítomnosť je najväčším plusom, rovnako ako aj dlhá výdrž na jedno nabitie či transreflektívny displej, ktorý je výborne čitateľný najmä za jasného a slnečného počasia. Samotné hodinky kúpite najmä v čínskych e-shopoch, kde sú ešte aj dnes pomerne nedostatkovým tovarom. Ich cena sa pohybuje na úrovni 120 eur a tým sa vzhľadom k výbave stávajú mimoriadne atraktívnymi. Recenzia tu.

Ak máte svoje vlastné skúsenosti s inteligentnými hodinkami, pokojne nám ich napíšte do komentárov a podeľte sa tak s ostatnými o váš vlastný názor.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+