Výber ideálneho fotomobilu môže byť náročný. Dôraz je potrebné klásť nielen na samotnú fotografickú výbavu, pretože zariadenia bude musieť slúžiť aj na ďalšie účely. Telefón by mal mať kvalitný displej, dostatočnú výdrž batérie, vyhovujúci dizajn a samozrejme aj vysoký výkon.
Aktuálny trh ponúka širokú škálu možností. Kvalitný fotomobil je pre niektorých dnes takmer nevyhnutnosťou – či už chcete zachytiť rodinné momenty, krásy prírody, alebo sa pustiť do vážnejšej fotografickej tvorby. Niektorí dokonca vymenili svoj mohutný fotoaparát za smartfón, ktorý plní viacero účelov a zmestí sa pritom do vrecka. Aké sú však najdôležitejšie faktory, ktoré by ste mali pri výbere fotomobilu zohľadniť? Možno registrujete, že dnes už ani z ďaleka nejde len o počet megapixelov. Tu sú niektoré dôležité faktory, ktoré často prehliadame, ale môžu zásadne ovplyvniť kvalitu vyhotovovaných fotografií.
Ako vybrať fotomobil?
Veľkosť senzora
Najväčšou slabinou fotoaparátov v smartfónoch je fyzická veľkosť ich senzorov. Telefón je samozrejme omnoho menšie zariadenie než profesionálna zrkadlovka. Ide o kompaktnejšieho spoločníka, ktorý sa má vojsť do vrecka. Preto musia byť menšie aj samotné senzory fotoaparátov. Keďže majú tieto senzory skromnejšie rozmery, dokážu zachytiť menej svetla, ktoré je kľúčové pre vytvorenie kvalitnej fotky. Dnes sú na trhu modely s 1-palcovými senzormi a radia sa k úplnej špičke súčasnej doby. Platí, že čím je senzor väčší, tým budú výsledné fotografie kvalitnejšie.
Svetelnosť
O optike, respektíve svetelnosti, ste asi vedeli. Tento údaj sa udáva ako f/číslo (napríklad f/1.8) a určuje, koľko svetla sa dostane do senzora. Nižšie číslo znamená lepšiu svetelnosť a naopak, vyššie číslo značí pre horšie možnosti prieniku svetla na senzor. Existujú aj modely s variabilnou clonou, ktoré dokážu ponúknuť zaujímavú hĺbku ostrosti a dynamicky sa prispôsobujú okolitému osvetleniu pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov.
Softvér a post-processing
Myslíme si, že najpodstatnejším faktorom je dnes post-processing. Platí to už niekoľko rokov. Príkladom bol napríklad aj prvý Pixel, ktorý vyšiel v roku 2016. Aj napriek tomu, že samotný hardvér snímačov bol v porovnaní s konkurenciou horší (12 MP senzor), Google Pixel fotil úplne famózne a prekvapil mnohých nadšencov mobilnej fotografie. Vďačiť bolo možné práve výbornému softvéru a post-processingu.
HDR+ fotografie, ktoré boli po stlačení spúšte upravené pomocou algoritmov, boli na tú dobu jednoducho famózne. Inak to nie je ani dnes a Pixely aplikujú rozličné AI algoritmy, ktoré vylepšujú vzhľad fotografií. A nielen Pixely, ale prakticky každý jeden telefón vytvorenú fotografiu automaticky upravuje. Každá značka má svoj vlastný prispôsobený post-processing.
Niektorý výrobca ponúka agresívnejšie farby (napr. Samsung), iní sa skôr prikláňajú k tvorbe realistických záberov (napr. Huawei). Preto si pred kúpou pozrite odborné alebo používateľské recenzie a zhodnoťte, ktorý výrobca je schopný vám ponúknuť fotomobil optimalizovaný presne pre váš vkus. To môže byť časovo náročnejšie, no ak sa chcete rozhodnúť dobre, odporúčame vám spraviť si vlastný prehľad. Pomôcť vám môžu aj výsledky našich slepých fototestov, v ktorých sme porovnávali kvalitu fotografií medzi smartfónmi rozličných značiek. O víťazovi ste rozhodovali v anketách práve vy, naši čitatelia.
Vybrané vyhodnotenia slepých fototestov:
-
Vyhodnotenie slepého fototestu: Vyhral Honor Magic6 Pro, Google Pixel 8 Pro alebo Xiaomi 14?
-
Samsung Galaxy S22 Ultra alebo vivo X80 Pro? Porovnanie nočných fotografií | VYHODNOTENIE
-
Porovnali sme OPPO Find X5 Pro a Google Pixel 6 Pro. Ktorý fotí lepšie? | Vyhodnotenie
Dôležitý je aj procesor na spracovanie obrazu. Väčšina modelov ho má implementovaný priamo v čipsete, no niektoré prémiové kúsky zamerané na fotografiu disponujú samostatným čipom, ktorý všetok svoj výkon sústredí na spracovanie vyhotovovaných fotografií či videí. Ak sa telefón niečim takým vyznačuje, spravidla možno očakávať výrazne zlepšenú kvalitu fotografií. Dedikovaným fotografickým čipom sa zvykne výrobca “chváliť” na oficiálnych stránkach alebo počas predstavenia modelu. Za zmienku stoja aj farebné korekcie od renomovaných spoločností, akými sú Leica (Xiaomi) či Hasselblad (Oppo, OnePlus). Tie môžu posunúť farebné podanie fotografií na ďalšiu úroveň.
Počet šošoviek a ich typ
Moderné smartfóny majú na svojej zadnej strane spravidla viacero šošoviek. Platí to už aj pre tie najlacnejšie zariadenia. V nízkej cenovej kategórii je väčšinou k dispozícii primárny snímač a sekundárny predstavuje buď senzor na zmeranie hĺbky ostrosti alebo makro fotoaparát. V prípade strednej triedy ide o ultra-širokouhlé objektívy alebo senzory zo zmieňovaných lacnejších modelov.
Vlajkové lode potom zvyknúť mať minimálne tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív, pričom špičkové fotomobily môžu mať aj dva teleobjektívy s rôznymi hodnotami optického priblíženia. Ak máte záujem o fotografovanie objektov z diaľky, hľadajte model, ktorý teleobjektív vo svojej výbave má. Ten sa hodí aj pre vytváranie portrétových fotografií. Ak radi fotografujete prírodnú scenériu, prípadne panorámu mesta alebo napríklad interiér historických budov, hodiť sa bude ultra-širokouhlý fotoaparát.
Stabilizácia obrazu
Fotomobil by mal disponovať optickou stabilizáciou obrazu (OIS) minimálne na primárnom snímači. Kvôli vysokému priblíženiu a z toho vyplývajúcej náchylnosti na čo i len minimálny pohyb je vhodné, aby mal formu hardvérovej stabilizácie aj teleobjektív. Stabilitu fotografií a predovšetkým videí môže zaobstarávať ako hardvér (OIS – Optical Image Stabilization), tak aj softvér (EIS – Electronic Image Stabilization). Tejto problematike sme sa venovali v článku “Aký je rozdiel medzi OIS a EIS? Všetko, čo by ste mali vedieť”. V prípade záujmu o kúpu fotomobilu vám ho odporúčame prečítať.
Profesionálny režim
Profesionálny, alebo aj skrátene Pro režim je súčasťou drvivej väčšiny dnešných smartfónov. Dovoľuje vám upraviť viaceré parametre, ktoré sa aplikujú počas vytvárania fotografie. Pre pokročilých používateľov, ktorí si radi upravujú fotky sami, by mal poriadny fotomobil umožňovať aj fotografovanie RAW obrázkov.
Tie zaberajú viac úložiska a neprechádzajú kompresiou na formáty, ako JPG, prípadne HEIC (predvolene v iPhone). Vďaka Pro režimu dokážete napríklad predĺžiť čas expozície a vytvoriť takzvané “Light trails” – svetelné čiary, napr. áut jazdiacich na ceste. Veľmi obľúbená je aj astrofotografia. Moderné smartfóny umožňujú vytvoriť skutočne dychberúce zábery hviezdnej oblohy. Stačí trochu kreativity a podarená snímka je na svete.
Špeciálne funkcie ponúkané výrobcom
Vo fotoaplikácii je možné nájsť aj špeciálne vstavané funkcie, ktoré vám povolia vyhrať sa s fotoaparátmi smartfónu do sýtosti. Každý model disponuje inými extra funkciami a zvyčajne ich nájdete v karte “Ďalšie” alebo “Viac”, prípadne v podobne označenej sekcii.
A čo video?
Dlhoročným majstrom v oblasti natáčania videa je iPhone. Konkurencii s Androidom sa darí každoročne približovať sa ku kvalite videozáznamu z iPhonu, no Apple má stále navrch. Ako je možné spoznať vhodný smartfón pre natáčanie kvalitných videí? Papierové špecifikácie vám mnoho nepovedia. Dôležitý je najmä čipset a stabilizácia obrazu.
Výkon čipu musí byť dostatočný na to, aby zvládal natáčanie 4K videa pri 60 či 120 fps, prípadne aj 8K videoklipov. Najlepšia forma stabilizácie pre video je kombinácie optickej (OIS) a elektronickej (EIS) stabilizácie. Smartfóny s takzvanou gimbalovou (viacosou), prípadne aj technologicky pokročilejšou “sensor-shift” stabilizáciou, môžu ponúknuť ešte lepšie výsledky. Najlepšie je aj v tomto prípade pozrieť si online porovnania a recenzie.