MojAndroid

Predstava zahrať si starú, kultovú počítačovú hru na smartfóne, či tablete so systémom Android je viac než lákavá a určite už napadla každého priaznivca hier. V minulosti boli predstavené rôzne emulátory konzolových titulov, ako napr. z Nintendo 64 a PlayStation, no toto riešenie častokrát neprináša dobrú hernú skúsenosť a emulované hry sekajú, prípadne nie sú dostatočne dobre vyriešené ich ovládacie prvky. Len prednedávnom sa objavil mladý projekt s názvom Winulator, ktorý umožňuje spúšťať staré hry pre Windows 95/98, založené na Direct X.

To, čo autor aplikácie Winulator dosiahol je naozaj fascinujúce. Iste viete, že procesory Intel, ktoré nájdeme v starých PC a ARM procesory, ktorými sú vybavené Android zariadenia, majú úplne odlišnú architektúru. Tento nástroj prevádza Windows exe a dll súbory určitého programu na základný strojový kód čitateľný pre ARM zariadenia. Týmto spôsobom dokážeme na Android smartfónoch a tabletoch hrať podporované počítačové hry v reálnom čase a to s podporou dotykového ovládania.

Ako sme spomenuli, projekt Winulator je ešte v svojich začiatkoch a v čase písania článku podporuje zatiaľ len jedinú hru, a to Caesar III. Ak by ste chceli aplikáciu vyskúšať a zahrať si ju na svojom zariadení, tak nižšie nájdete návod ako na to.

Ako spustiť hru Caesar III na Androide pomocou aplikácie Winulator:

  1. V prvom rade je potrebné získať spomínanú hru Caesar III. Ak ju nevlastníte, autor odporúča zakúpiť ju z portálu GoG, ktorý je jej distribútorom. Toto je však len jeden zo spôsobov a platí pravidlo, že je nutné získať kópiu, ktorá nevyžaduje prítomnosť CD v CD ROM-ke.
  2. Stiahnite si Winulator Converter Helper (WCH) z tohto odkazu a extrahujte obsah zip súboru do ľubovolného adresára, napr. “C:\Program Files\WCH”. Pre správnu činnosť programu je nutné mať nainštalovaný Microsoft .NET 4 framework.
  3. Stiahnite si Winulator Caesar III winulator profil: CaesarIII-winulator-profile-1.03.zip a extrahujte obsah do rovnakého adresára, kde máte nainštalovaný Caesar III. To znamená, že súbory “c3.wch” a “c3.exe” musíte mať v rovnakom adresári.
  4. V tomto kroku je nutné konvertovať herné súbory hry pomocou stiahnutého WCH. Z adresára, kde ste tento nástroj rozbalili, spustite súbor “WCH.exe” a vyhľadajte Caesar III winulator profil v adresári nainštalovanej hry. Spustite konverziu. Táto môže trvať niekoľko minút, podľa výpočtového výkonu počítača. Po dokončení sa zobrazí OK status. Nové súbory budú umiestnené popri starých a budú mať príponu “.arm7.wbin”. Môže sa stať, že konverzia zlyhá. V tomto prípade máte nepodporovanú verziu hry.
  5. Skopírujte obsah adresára s hrou, do ľubovolného adresára vášho Android zariadenia ( v našom prípade sme hru testovali na tablete Nexus 7)
  6. Nainštalujte si Winulator z Google Play Store z odkazu pod návodom. Dostupné sú dve verzie, jedna Beta verzia, ktorá je zadarmo a druhá je platená a odstraňuje nápis beta verzie. Aplikácia stojí 5,99 € a touto sumou podporíte autora v testovaní nových hier.
  7. Otvorte aplikáciu Winulator a prehľadajte SD kartu. Keď nájde hru Caesar III, na hlavnej obrazovke sa zobrazí nový riadok pre spustenie.
  8. Spustite hru!
  9. Na pravej strane je miesto pre doplňujúce ovládacie tlačidlá, ako pravý klik myši a posúvanie obrazovky. Tieto si musíte najskôr pridať, aby ste mohli plnohodnotne hrať jednotlivé hry.
My sme samozrejme aplikáciu Winulator vyskúšali a prinášame vám video z hrania Caesar III na Android tablete Nexus 7:

Autor aplikácie súčasne pracuje na podpore ďalšej kultovej hry StarCraft: Brood War. Každá hra totižto potrebuje špeciálne úpravy, aby bola funkčná pre Winulator. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť pokrok v práci na StarCrafte, ktorý beží na Asus Eee Pad Transformer TFT-101.

9.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+