MojAndroid

Možnostiam sledovania televíznych programov na mobilných zariadeniach sme sa v minulosti už niekoľkokrát venovali. Keďže však ide o tému, ktorá ľudí zaujíma, opäť sa k nej vraciame. Okrem iného aj z dôvodu, že od nášho posledného článku venovaného mobilným TV sa toho dosť zmenilo. Priblížime si teda aktuálnu situáciu a dostupné možnosti pre tých používateľov, ktorí chcú sledovať televízie v smartfóne či tablete.

Antik TV

Stálicou v oblasti mobilnej TV je služba dostupná na stránke iphonetv.antik.sk. Nenechajte sa zmiasť názvom, služba je určená aj pre Android. Jedná sa o spoľahlivý spôsob sledovania televízie, hoci podľa našich skúseností sa stáva, že streamy sú občas jeden až dva dni nedostupné. Našťastie, takýto výpadok býva maximálne raz za pár mesiacov.

Táto služba funguje už niekoľko rokov, pričom vďaka za ňu patrí košickému operátorovi Antik, ktorý prostredníctvom internetu umožňuje bezplatné sledovanie ôsmich televíznych kanálov. Používanie služby nie je vôbec zložité a je úplne zadarmo, rátať treba len s poplatkami za prenesené dáta. Rozlíšenie síce nie je veľké, 320 x 240 bodov, pri sledovaní cez mobilnú sieť je však vďaka tomu služba dátovo menej náročná. Sledovať je možné osem televíznych kanálov, kedysi ich bolo o niečo viac, ale Markíza, Doma a Dajto zo zoznamu minulý rok vypadli, keďže operátor a televízia nedospeli k dohode o ich ďalšom šírení. Aj bez týchto troch kanálov sa však jedná o zaujímavú možnosť sledovania TV. Skúsení používatelia už o tejto službe určite počuli, začiatočníkom môže pomôcť náš návod.

Náš tip
NÁVOD | Ako sledovať televíziu v mobile – iphonetv.antik.sk

Tevmo.eu

Ďalšou možnosťou je využitie mobilných verzií internetových stránok, ktoré takisto ponúkajú sledovanie TV v mobile. Na našom portáli sme písali o stránke tevmo.eu, kde však v čase nášho testovania fungovalo len 6 streamov z celkového počtu 25, jednalo sa navyše o už spomínané streamy Antiku. Ani dnes, po viac ako piatich mesiacoch, nie je situácia lepšia, z 28 deklarovaných programov funguje len 8.

Spusti.net

Táto služba patrí k najzaujímavejším, ak sa zaujímate o sledovanie televízie v mobile. Ponúka niekoľko desiatok slovenských a českých staníc, vyskúšali sme náhodne asi 15 staníc a všetky fungovali bez problémov. Spusti.net sa dá sledovať aj na počítači, v mobile je potrebné využiť mobilnú verziu mobil.spusti.net. V tomto prípade však veľmi záleží na tom, ktorý prehrávač použijete. Overený MX Player i VPlayer mali obrovské problémy a spustili sme cez ne len mimimum streamov. Naopak, VLC Player funguje bezproblémovo a ihneď spustil všetky streamy, ktoré sme vyskúšali. Spusti.net tak môžeme jednoznačne odporučiť z hľadiska množstva televíznych programov, kvality i spoľahlivosti, ale rozhodne s ním odporúčame používať výhradne VLC Player.

Náš tip
NÁVOD | Ako sledovať televíziu v mobile – sledujeme TV na internetových stránkach

Aplikácie na sledovanie TV v mobile

Dostávame sa k hlavnej časti článku, k mobilným aplikáciám, ktoré umožňujú pozeranie televíznych programov v smartfónoch a tabletoch. Pôvodne sme si mysleli, že budeme mať problém vôbec vybrať len tie najkvalitnejšie, keďže v obchode Google Play existovalo viacero dobrých aplikácií tohto typu a v posledných mesiacoch pribudli ďalšie. Na naše prekvapenie však v nedávnom období  z obchodu Play zmizlo mnoho takýchto televíznych aplikácií a zostalo ich len zopár. Vymazané boli mnohé populárne aplikácie na sledovanie TV, o ktorých sme na našich stránkach v minulosti písali – napr. Slovak TV2, Slovenské & České streamy, Televízia do vrecka, Televízie v mobile či Slovenské Televízie. Rozprávali sme sa tiež s istým vývojárom, ktorému pre takúto aplikáciu dokonca zablokovali aj vývojársky účet. Keďže streamy v takýchto neoficiálnych aplikáciách pochádzajú z rôznych a nie vždy legálnych zdrojov, niečo podobné sa dalo skôr či neskôr očakávať. Každopádne, nejaké aplikácie na sledovanie TV ešte stále v Google Play nájdeme:

TV v mobile (CZ & SK)

Jedná sa o aplikáciu vyššie uvedenej služby Spusti.net. Nejde však vlastne ani tak o aplikáciu v pravom zmysle slova, ale len o akúsi skratku, ktorá po kliknutí na ikonu otvorí v prehliadači mobilu stránku spusti.net. Hodnotenie aplikácie je 3,8 hviezdičky.

České a slovenské TV online

Aplikácia, ktorá ponúka viac než 50 rôznych kanálov, z toho 5 slovenských a 17 českých. Otestovali sme náhodne asi 10 streamov a všetky až na jeden fungovali bez problémov. Viaceré české stanice sú navyše označené ako HD a na mobilné pomery ponúkajú skutočne pekný obraz s vyšším rozlíšením. V aplikácii nájdete v betaverzii aj anglické, americké, nemecké či ruské televízie. České a slovenské TV online má v obchode Google Play celkom vysoké hodnotenie 4,2 hviezdičky.

Slovenské TV stanice

Aplikácia ponúka 7 slovenských programov, jedná sa o staré známe streamy Antiku.  Tým pádom aplikácia trochu stráca zmysel, ak však chcete spomínané streamy spúšťať z aplikácie a nie z internetového prehliadača, možno sa vám bude hodiť. Hodnotenie je 3,5 hviezdičky.

Slovenské TV

Jednoduchá aplikácia, ktorá opäť šíri streamy Antiku. V čase písania článku bola v obchode Play len druhý deň a ešte nebola hodnotená.

Slovenské TV + Sport

Podobná aplikácia ako predchádzajúca a od toho istého autora. Okrem streamov Antiku však obsahuje aj niekoľko ruských športových kanálov. Takisto ide o novú aplikáciu a zatiaľ ešte nebola hodnotená.

Slovenské a české Televízie

V tejto aplikácii nám fungovala jediná vec – reklamy. Okrem nich sa zobrazovalo už len chybové hlásenie “Not Found” s čím sa podľa skúseností v komentároch stretli viacerí používatelia. Odporúčame ju ani neinštalovať, účel neplní, o čom svedčí aj hodnotenie 2,4 hviezdičky.

Pozn. Životnosť takýchto neoficiálnych aplikácií v Google Play môže byť veľmi krátka. Aktuálny zoznam platil v čase písania článku (polovica novembra 2014), neskôr sa ich dostupnosť môže zmeniť.

Oficiálne TV aplikácie

Keď hovoríme o TV aplikáciách, musíme spomenúť aj aplikácie samotných televízií. Tie má na Google Play napríklad Markíza, JOJ či TA3. Zväčša sú však silne obmedzené, naživo vysielajú len obsah vyrobený vo vlastnej réžii a nezriedka je obmedzený aj prístup do archívu. Typicky napríklad u aplikácie televízie Markíza, ktorá sa snaží pretlačiť vlastnú platenú službu Voyo.

Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma

Za zmienku stojí aj aplikácia iVysílání, ktorá obsahuje archív programov Českej televízie.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma

Platené aplikácie operátorov

Ak chcete pozerať televíziu v mobile, nemienite sa spoliehať na neisté aplikácie či stránky a nestačia vám silne obmedzené oficiálne aplikácie samotných televízií, máte ešte jednu možnosť. Sú ňou mobilné aplikácie našich operátorov, ktoré takisto umožňujú sledovanie TV a poskytujú prístup k plnohodnotnému archívu, nutnosťou je však pravidelný mesačný poplatok.

Magio GO od Telekomu je poskytovaná v niekoľkých variáciách. Základná služba Magio GO stojí 5,99 eura mesačne, zákazníci Telekomu však za ňu zaplatia len 3,99 eura. Za túto sumu získajú možnosť sledovať živé vysielanie základného balíčka 8 kanálov. Vyššia verzia Magio Go Premium obsahuje živé vysielanie 24 kanálov a stojí 7,99 eura, resp. 5,99 pre zákazníkov Telekomu. K Magio GO i k Magio GO Premium je možné za 1,99 mesačne prikúpiť službu Magio GO Plus, umožňujúcu prístup k sedemdňovému archívu a nahrávaniu programov pre neskoršie pozretie. Viac informácií nájdete na stránke operátora.

Verzia: 1.1.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.7
Aktuálna cena: Zdarma

Orange má službu Mobilná TV s Archívom, ktorú je možné za 3,99 eura doobjednať ako doplnkový balíček k Ideálnym paušálom (k paušálu Panter je dokonca dostupná zadarmo, avšak bez archívu). Služba umožňuje sledovanie 19 kanálov a poskytuje až 31-dňový archív. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke operátora.

Verzia: 3.5.32.4-release
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.5.32.4-release
Aktuálna cena: Zdarma

To je z nášho prehľadu možností sledovania TV v mobile všetko. Ak používate nejaký iný spôsob, ktorý sme v článku nespomenuli, budeme radi, ak sa o vaše skúsenosti podelíte v komentároch.

Zdroj úvodného obrázka: blog.beenius.tv

16.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+