MojAndroid

Pravidelne na nás útočia a ani ich nevidíme. Vírusy a baktérie. Donedávna pre nás bola pandémia len akousi predstavou, vecou, na ktorú nás upozorňovali filmy. Nikto si nechcel pripustiť, že niečo také sa môže stať súčasťou nášho bežného života. Potom prišiel nový koronavírus a všetko sa náhle otočilo.

Dnes si dávame pozor na to, čoho sa chytáme a ruky si drhneme až do zbláznenia. Čistíme a dezinfikujeme povrchy, na ktoré sme predtým úplne kašlali a polovica národa sa doma správa ako “pán poriadok”. Navyše nám pomaly začína dochádzať, že vo vrecku a pri počítačoch máme časované bomby, s ktorými sa musíme vysporiadať skôr, než bude neskoro.

Smartfón a klávesnica. Bežné súčasti pracovného aj osobného života mnohých Slovákov. Pracujeme s nimi denno-denne a často si ani neuvedomujeme, aké výživné prostredie predstavujú pre baktérie a vírusy.

Náš tip
Ako si vyčistiť a vydezinfikovať mobil? Alkohol radšej vynechajte

Navyše keď ešte vezmeme do úvahy, že mnoho ľudí nad klávesnicou aj obeduje, v kontexte dnešného sveta to celé začína vyzerať ako skvelý recept na takú malú katastrofu. Nedajbože, že tú istú klávesnicu používa viacero ľudí. Vtedy pravidelné čistenie klávesnice extrémne naberá na význame.

Možností je viacero

Prístupov k čisteniu klávesnice je habadej. Najrozumnejšie by ich asi bolo kombinovať podľa svojich možností. Ak máte ručný vysávač, prípadne klasický vysávač s vhodnou násadou, a klávesy vám pevne držia, tak klávesnicu môžete povysávať. Potom je tu metóda, kedy klávesnicu otočíte hore nohami a jemným, prípadne hrubším, trasením skúsite ten najhrubší odpad vysypať na vhodnú podložku – igelitové vrece. Ako nutný základ celkom fajn.

Treba však ísť do hĺbky. Väčšina klávesníc k počítaču sa dá do detailov rozobrať. V našom prípade to znamená, že všetky klávesy môžete vybrať/opatrne vypáčiť. Postup asi netreba príliš vysvetľovať.

V skratke, spravte si fotku svojej klávesnice, aby ste vedeli, ktorý kláves kam patrí, potom si vezmite vhodný nástroj a postupne začnite vyberať klávesy. Prečítajte si manuál, pozrite videá na YouTube, čokoľvek, čo vám s týmto úkonom pomôže. Hlavne v prípade drahších klávesníc je dobré siahnuť po konkrétnom postupe od výrobcu. Klávesy, ktoré postupne vyberáte, môžete ukladať na uterák alebo ich dávať do nejakej nádobky.

Dobrými pomocníkmi pre následné čistenie tela/kostry klávesnice sú veci ako zubná kefka, vatové tyčinky či malý štetec alebo špilka. S ich nasadením dokážete špáry vyčistiť veľmi dobre, hoci to je pracným úkonom. Postupovať môžete aj tak, že pri čistení tela klávesnice využijete vysávač, prípadne siahnete po stlačenom vzduchu, čo je úplná bomba.

Na základnú očistu očistu väčšinou stačí voda, no keďže chceme čo najlepšie odstrániť baktérie, tak by sme mali siahnuť po roztoku izopropylalkoholu. Ten je potrebné vo vhodnom pomere zriediť s destilovanou vodou, aby sme dostali niečo ako 70-80% koncentrát. Ak dobre počítam, tak by malo ísť o pomer 3:1 (IPA:Voda). Niečo také odporúča aj WHO. Prípadne teplá voda s mydlom/čistiacim prostriedkom a následné ešte raz prejdeme čistou teplou vodou. K dispozícii sú aj špeciálne čistiace roztoky na plast.

Kúpiť čistiaci roztok na plasty + utierka 

To, či je možné vašu klávesnicu čistiť týmto spôsobom si najskôr overte u výrobcu, prípadne to v malom rozsahu otestujte na zadnej strane tela klávesnice. Niektoré modely totiž majú špeciálne povrchové úpravy, ktoré by alkohol mohol poškodiť. Zoberieme handričku a postupne čistíme všetko, čo môžeme. Všetky špáry a telo klávesnice. Potom necháme poriadne vyschnúť. Pomôcť si môžeme papierovými utierkami, ak by to bolo nutné.

Čo sa týka samotných kláves, tu vám pomôže sitko na cestoviny. Klávesy vložíte dnu a potom použijete teplú vodu v kombinácii so saponátom na riad. Potom ich rozložte napríklad na utierku či uterák a nechajte poriadne vyschnúť. No a potom klávesnicu poskladáme naspäť.

Špecifickým prípadom sú mechanické klávesnice, kde je niekedy potrebné pozornosť venovať aj čisteniu samotných spínačov. V tomto prípade je vhodné naštudovať si manuál alebo nájsť špecifický návod, aby všetko prebiehalo správne – dobre spracovaný postup má na YouTube napríklad Paul’s Hardware.

Tí najzručnejší sa môžu pustiť do hĺbkového čistenia klávesnice, čo znamená, že ju rozoberú úplne na drobné, čo obnáša aj vybratie “vnútorností”. Pre bežných používateľov však stačí základné čistenie – klávesy + telo + špáry. Zaujímavým pomocníkom pri čistení kláveníc, najmä na notebookoch sú špeciálne hmoty, ktoré pripomínajú plastelínu, vďaka čomu sa dostanú do špár a dobre na seba viažu všetku špinu. Takže ak sa chcete zbaviť omrviniek alebo inej fyzickej špiny, môžete využiť aj to.

30.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+