MojAndroid

Dnešná ponuka smartfónov je skutočne rozsiahla. Výrobcovia na nás z každej strany pravidelne chrlia nové modely, ktoré sa od seba zas tak veľmi nelíšia a bežný zákazník sa v tom celom po chvíľke môže ľahko stratiť. Pri porovnaní konkurenčných kúskov príliš nepomôže ani orientácia podľa modelových označení.

Napriek tomu sa dnes bez smartfónu prakticky nezaobídeme a skôr či neskôr aj tak musíme siahnuť po novom kúsku. Jednak sa stávajú nehody, no súčasne dochádza k opotrebeniu a zastarávaniu. Postupným používaním sa jednotlivé súčasti opotrebujú a s narastajúcim počtom nabíjacích cyklov sa znižuje celková výdrž batérie. Časom to dospeje do štádia, kedy je jednoducho čas na náhradu.

Smartfón patrí medzi zariadenia, ktoré väčšina ľudí používa každodenne, preto sa výberu správneho modelu určite oplatí venovať čas. Máme tu stovky modelov s rozličnými technickými parametrami, rôznou výbavou, konštrukciou a samozrejme s rozličnou predajnou cenou.

Práve predajná cena býva pre väčšinu ľudí často tou najdôležitejšou položkou. Vyberať vyslovene podľa ceny ale nie je práve najšťastnejším rozhodnutím.

Určite je dobré stanoviť si rozpočtový strop, no stále treba zohľadniť aj kopu ďalších faktorov. Z pohľadu predajnej ceny sa výber prakticky roztriedi v princípe do troch kategórií. Ich presné cenové hranice sa stanovujú len veľmi ťažko, no základná predstava snáď bude jasná.

Základné/low-end smartfóny

Do kategórie základných smartfónov spadajú lacnejšie modely, ktorých predajná cena sa pohybuje v hornej hranici okolo 150 – 200 €. Ide o smartfóny dobre vhodné na základné používanie, telefonovanie, surfovanie online či používanie bežných mobilných aplikácií. 

Keďže sa nachádzame takpovediac na spodku rebríčka, tak netreba očakávať žiadne špičkové vlastnosti. Proste ide o smartfón na bežné používanie. Aj v najnižšej triedy sa dnes napriek tomu dajú nájsť pozoruhodné modely. Doba ide neustále dopredu a to, čo niekedy bolo výsadou strednej triedy už dnes nájdeme aj nižšie.

Stredná strieda

Pohybujeme sa niekde okolo 250 až 650 €. Smartfóny zo strednej triedy vo všeobecnosti dokážu pokryť všetky požiadavky bežného používateľa. V tejto kategórii sa dá nájsť niekoľko veľmi zaujímavých kúskov, ktoré takmer konkurujú aj tomu najlepšiemu, no stále dochádza k určitým kompromisom v tej, či onej oblasti. Proste ide o zlatý stred, kedy za rozumné peniaze dostávame dobre vybavený smartfón. Ako vždy a všade, aj tu existuje niekoľko výnimiek. 

Vlajkové lode/high-end smartfóny

Cena tých najlepšie vybavených smartfónov prekračuje hranicu 700 € a s úplnou ľahkosťou sa prehupne aj cez hranicu 1000 €. V týchto cenových sférach za svoje peniaze získate prakticky to najlepšie, čo je bežne dostupné. Ak sa o takýto smartfón budete dobre starať, tak vám bude verne slúžiť pekných pár rokov a tak rýchlo nebudete mať potrebu vymeniť ho za niečo novšie. 

Vlajkové lode sa pýšia špičkovými parametrami v každej oblasti. Od kvality spracovania a použitých materiálov, cez výkonné procesory, kvalitné displeje s vynikajúcou reprodukciou farieb až po prvotriedne fotoaparáty a záznam videa. Výrobcovia k tomu zvyknú prihadzovať aj zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, podporu najnovších technológií a ďalšie špeciality. Drahším smartfónom zvyknú venovať aj väčšiu pozornosť po stránke softvérových aktualizácií, hoci dnes to už nie je vyslovene pravidlom. 

Samsung Galaxy S20 FE

Aké sú základné očakávania?

Dobré je vedieť, čo od nového smartfónu vlastne očakávate. Chcete len lacnejší model na telefonovanie? Chcete odolný kúsok, ktorý budete používať počas práce na stavbe? Ide o smartfón pre mladšie ročníky, kde sa veľký dôraz kladie na fotoaparát a prezeranie multimediálneho obsahu? 

Dôležité je to preto, aby sme sa správne nastavili. Na telefonovanie, posielanie správ a príležitostnú fotku nemá príliš veľký zmysel siahať po najdrahších smartfónoch. Práve naopak, úplne by malo stačiť niečo z opačného konca cenového spektra. Navyše, keď viem, čo chcem a viem, koľko chcem minúť, tak sa vyberá omnoho jednoduchšie.

Pokúste sa definovať, ktoré oblasti sú pre vás dôležité. Ak napríklad radi fotíte a chcete aby smartfón nahradil digitálny fotoaparát, tak práve táto oblasť bude prioritou. Ak pracujete v náročných podmienkach, tak skôr budete preferovať poriadnu odolnosť a špičkový fotoaparát ľahko obetujete. Tí, čo často cestujú zase budú preferovať poriadnu výdrž, podporu viacerých SIM kariet a bezproblémovú konektivitu. 

Hráči radšej siahnu po poriadnom procesore a dostatku operačnej pamäte a veci ako snímač odtlačkov prstov, NFC či Dual SIM ich príliš zaujímať nemusia. Každý má proste svoje preferencie, z ktorých by mal pri výbere smartfónu vychádzať. Väčšinou ide len o to vytýčiť si základy, nájsť pár prijateľných modelov a v následnom porovnaní nájsť víťaza. 

Množstvo obchodov má na svojich webových stránkach nástroje na porovnávanie alebo filtrovanie ponúkaných smartfónov. Dajú sa použiť ako veľmi dobré sito. 

Ak máte s kým, tak sa pri výbere poraďte. Buď osobne so svojimi známymi alebo zamierte do diskusného fóra. Prečítajte si skúseností ostatných používateľov, napríklad v našich recenziách alebo v katalógu, kde nájdete používateľské hodnotenia. Parametre na papieri sú totiž jedna vec, no reálne používanie v praxi môže odhaliť rôzne drobnosti, ktoré sú nakoniec kľúčové.

Procesor a operačná pamäť

Prakticky rovnako ako pri počítačoch, tak aj pri smartfónoch je pomyselným srdcom procesor. Práve ten je vo veľkej miere zodpovedný za to, ako plynule beží operačný systém, aplikácie a hry.

Samozrejme, že to súvisí aj s veľkosťou operačnej pamäte a celkovou optimalizáciou softvéru, no spravidla platí, že čím novší a výkonnejší procesor, tým lepší používateľský zážitok. Obdobné je to aj pri operačnej pamäti. Čím viac jej má smartfón k dispozícii, tým viac aplikácií dokáže mať naraz spustených.

Vyznať sa v spleti rôznych modelov a označení je aj pri mobilných procesoroch komplikované, no zjednodušene sa dá povedať, že čím vyššie číslo v označení, tým novší a výkonnejší procesor. Skvelým pomocníkom pri porovnávaní, sledovaní a vyhodnocovaní výkonu sú takzvané benchmarky. Ide o štandardizované aplikácie, ktoré výkonu procesora priradia hodnotu – skóre. Čím viac bodov, tým lepšie.

Výkon procesora ovplyvňuje množstvo faktorov. Keď to opäť zovšeobecníme, tak medzi najhlavnejšie veci patrí architektúra, počet jadier a ich pracovná frekvencia.

Kapacita úložiska a možnosti rozšírenia

Veľkosť úložiska alebo vnútornej pamäte hovorí o tom, aký veľký objem dát je možné v smartfóne skladovať.

Časť si z nej ukrajuje operačný systém a predinštalované aplikácie, zvyšok má k dispozícii používateľ. Pri výbere preto treba myslieť na fakt, že uvádzaná kapacita je vždy väčšia, než to, čo máte reálne k dispozícii.

Ukladajú sa sem prakticky všetky veci, na ktoré počas používania smartfónu môžete naraziť. Ide o stiahnuté súbory, hudbu, zachytené fotografie a videá, nainštalované aplikácie alebo hry. Súčasne je potrebné počítať s tým, že určitú časť dostupného priestoru zaberú aj aktualizácie.

Väčšina dnešných smartfónov umožňuje kapacitu úložiska rozšíriť pomocou pamäťových kariet microSD. Nejde o nákladnú investíciu a dostupný priestor dokážete rozšíriť o stovky GB. Úplne bežne sa stretnete s microSD kartami kapacity 64, 128, 256 či 512 GB.

Kapacite úložiska nového smartfónu je dobré venovať pozornosť, no nemusíte to príliš preháňať. Bežnému používateľovi postačí 128 GB, tí náročnejší majú na výber aj modely s 512 GB kapacitou.

Huawei Mate 40 Pro

Displej

V sekcii displeja smartfónu sa na to môžeme pozrieť z viacerých uhlov. Najzákladnejšou vecou je to, že veľkosť uhlopriečky obrazovky prakticky zodpovedá za celkovú veľkosť zariadenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je displej menší, tým kompaktnejší je celý smartfón.

Opäť sa stretávame s viacerými názormi zo strany používateľov. Niekto si zakladá na tom, aby sa mu mobil bez problémov vošiel do vrecka a jednoducho ovládal aj jednou rukou. Druhá strana zase preferuje väčšie uhlopriečky, pretože na tých sa lepšie číta text či pozerá multimediálny obsah.

Rovnako tak to vyzerá aj pri výbere stranového pomeru displeja, hoci tejto špecifikácii sa príliš veľká pozornosť nevenuje. Samozrejme, že existuje kopa výnimiek, a niektorí používatelia majú svoju presnú preferenciu – napríklad 21:9.

Čomu sa už väčšia pozornosť venuje, to je rozlíšenie obrazovky. Keď to zovšeobecníme, tak čím vyššie rozlíšenie displej ponúka, tým jemnejší obraz dostaneme.

Pri veľmi nízkom rozlíšení sa môže stať, že pri pozeraní na displej rozoznáme jednotlivé body, čo znižuje celkový zážitok. Akýmsi pomyselným základom sa dnes stalo Full HD rozlíšenie. Drahšie modely bežne disponujú 2K alebo 4K rozlíšením, ktoré majú skutočne vysokú jemnosť.

Fotoaparát a video

Kvalita snímačov pre záznam fotiek a videa ide neustále vpred. Zo strany zákazníkov sú pekné fotky často jednou z priorít a výrobcovia na túto skutočnosť aktívne reagujú.

Vo výbave dnešných smartfónov sa môžete bežne stretnúť s trojicou či štvoricou snímačov, z ktorých má každý svoje špecifické určenie. Niektoré sú zamerané na vytváranie širokouhlých záberov, iné slúžia na zachytávanie detailov zblízka.

Drahšie smartfóny dokážu zachytáva skutočne pozoruhodné snímky, a to aj bez nutnosti vyvinúť väčšie úsilie. Modely, ktoré v oblasti zachytávania fotografií excelujú zvyknú byť označené ako fotomobily. Ak si teda zakladáte práve na kvalite fotiek, pozornosť by ste mali venovať tejto kategórii.

Na druhú stranu, aj lacnejšie kúsky a stredná trieda niekedy dokážu vyčarovať priam kúzelné snímky. Vtedy to už ale spravidla chce trochu umu a pomoci zo strany používateľa.

Navyše, kým vlajkové lode zvyknú zvládať každú oblasť, pri lacnejších mobiloch ľahko narazíte na limity v tom či onom sektore. Snímače napríklad majú problém s ostrosťou, nezvládajú znížené svetelné podmienky alebo nedokážu dostatočne verne zachytiť farebnú škálu.

Ak si zakladáte na tom, aby váš nový mobil dosahoval dobré výsledky pri fotení a natáčaní videa, tak by ste rozhodne mali čas venovať recenziám a používateľským skúsenostiam. Práve na reálnych snímkach najlepšie uvidíte, čo približne môžete očakávať.

Náš tip
Najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na paušál

Batéria

Bežná výdrž dnešných smartfónov sa pohybuje niekde okolo dvoch dní. Samozrejme, že to do veľkej miery závisí od spôsobu používania, hardvéru, kapacity batérie a celkovej optimalizácie.

Orientácia podľa uvádzanej kapacity je na začiatok dobrá, no rozumné je siahnuť po recenziách a reálnych skúsenostiach používateľov, pretože len samotný údaj nedostačuje. Dvojica smartfónov s rovnakou kapacitou batérie môže mať diametrálne odlišnú výdrž.

Pri lacnejších modeloch so slabším hardvérom a menšou obrazovkou môže na pohodlné tri dni prevádzky postačovať aj batéria s kapacitou 2500 mAh. Vo výkonom smartfóne s veľkou obrazovkou, vysokým rozlíšením a výkonným hardvérom by ale táto batéria postačila na napájanie počas omnoho kratšieho času. Preto sú reálne skúsenosti také dôležité.

Náš tip
Toto sú TOP smartfóny, ktoré ponúkajú najdlhšiu výdrž

Ďalšia výbava

Do tejto kategórie môžete zaradiť všetky špecifické veci, ktoré nepatria medzi úplne kľúčové aspekty smartfónov. Zjednodušene povedané, sú špecifiká, ktoré jeden typ používateľa vyžaduje, no druhému sú úplne ukradnuté. 

Niektoré smartfóny sa vyznačujú poriadne zvýšenou odolnosťou. Základným údajom je stupeň certifikácie IP, ktorý hovorí o tom, do akej miery je zariadenie odolné voči prachu, špine a vode. 

Technológia NFC, ktorá slúži primárne na uskutočňovanie bezdrôtových platieb patrí tiež do doplnkovej výbavy. V posledných rokoch sa stala štandardným prvkom v mobiloch strednej triedy a čoraz častejšie preniká aj do spodného segmentu. 

Veľká časť mobilných telefónov dnes disponuje podporou pre dvojicu SIM kariet. Často majú hybridné sloty, ktoré umožňuje vloženie buď druhej SIM karty alebo pamäťovej karty pre rozšírenie úložiska. To je len niekoľko základných príkladov toho, čo môžeme označiť za doplnkovú výbavu.

Cat S42 titulka

Neviete si vybrať? Pomôžeme

Výber toho správneho smartfónu je pri dnešnej ponuke komplikovanou vecou. Pomôcť by vám mohli aj naše pravidelné výbery v sekcii Porovnanie mobilov, kde sa na aktuálnu ponuku pozeráme z pohľadu rôznych kritérií.

Detailné recenzie tých najnovších smartfónov nájdete v sekcii Recenzie, a ak pri rozhodovaní zaváži aj kvalita fotoaparátu či videa, tak by sme by vašej pozornosti nemal ujsť segment článkov “Ako fotí?”.

Fotografie prezentujúce možnosti rôznych smartfónov v rukách bežných používateľov nájdete v rubrike Fotománia.

Náš tip
Veľký vianočný nákupný poradca: Výber tých najlepších smartfónov v každej cenovej triede
8.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+