MojAndroid

Ako si vybrať mobilný telefón, smartfón?

Mobilný telefón dnes patrí tak povediac k povinnej výbave človeka žijúceho v modernej spoločnosti. Akýkoľvek postoj k mobilným telefónom zastávame, či už s nimi trávime väčšiu alebo menšiu časť nášho dňa, je len ťažké vyhnúť sa jeho používaniu. Využívame ich pri komunikácii s rodinou, blízkymi, s klientami či kolegami. Ako sa však vyznať v mori mobilných telefónov na našom trhu a ako si vybrať ten, ktorý je pre nás najvhodnejší? Aký mobil si kúpiť v roku 2017? Na to si odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Chytrý či hlúpy?

Základnou otázkou je, či si chcete vybrať inteligentný telefón, teda smartfón, zväčša s dotykovým ovládaním a veľkou obrazovkou, alebo tzv. hlúpy telefón, teda klasický mobil s tlačidlami. Tlačidlový mobil s menším displejom je tu na bežné telefonovanie a posielanie SMS/MMS správ. Stretávame najmä starších ľudí, ktorí si obľúbili prehľadné, veľké a najmä hmotné tlačidlá a táto forma je pre nich prijateľnejšia. Samozrejme, aj množstvo ľudí akéhokoľvek veku sa utieka k tlačidlovým telefónom, a to z najrôznejších dôvodov. Či už ide o spravidla nižšie ceny týchto zariadení, alebo je to forma protestu proti “spoločnosti orientovanej na sociálne siete”, alebo skrátka nepotrebujú byť stále “online”.

Tlačidlové telefóny predstavujú dostupné riešenie pre všetkých, ktorí nepotrebujú riešiť náročnejšie úlohy na telefóne. Stačia im základné funkcie, teda telefonovanie, SMS, MMS, základné hry, kalkulačka, v niektorých mobiloch nádjeme aj bezdrôtové pripojenia ako Bluetooth či WiFi (a dajú sa tak dokonca i pripojiť k internetu). V niektorých telefónoch tohto typu sa nachádza už aj fotoaparát, takže si môžete dokonca aj niečo cvaknúť. Čo je dôležité, batéria tu väčšinou vydrží až niekoľko dní.

Smartfón sa hodí všetkým ľuďom, ktorí plánujú svoj mobil využívať aj na iné účely ako je telefonovanie a posielanie SMS správ. Potrebujú mobil využívať na odosielanie mailov, synchronizovať viaceré emailové účty, riadiť sociálne siete, pohodlne čítať rôzne články/texty na veľkom displeji, slušne fotiť či nakrúcať videá. Nemusíte byť však manažér ani majiteľ firmy, aby sa vám hodil smartfón. Telefónom s dotykovým displejom podľahla väčšina sveta využívajúca mobilné zariadenia. Pohodlnosť pri pozeraní fotiek, videí na Youtube či “listovaní” cez nástenku Facebooku a riadny multitasking sa tak dostali do popredia. Smartfón je totiž symbolom práce i zábavy vo vrecku. V jeho vnútri sa už nachádza vyspelejší operačný systém, ktorý si poradí s viacerými náročnými úlohami.

Android či iOS?

V zásade sa používatelia smartfónov rozhodujú medzi dvoma operačnými systémami, ktoré sa starajú o chod zariadenia, a tými sú Android a iOS. Aký je najlepší operačný systém v mobile? Táto jednoduchá otázka vyúsťuje do rozsiahlych a búrlivých diskusií a nedá sa na ňu jednoznačne odpovedať. Preto to zhrnieme do všeobecných špecifikácií a výber je len a len na vás:

Android je operačný systém pochádzajúci od spoločnosti Google. Je to open source, otvorený systém, ktorý je tu k dispozícii pre všetkých výrobcov smartfónov (napr.Huawei, Lenovo, Samsung…). Obsahujú ho smartfóny všetkých finančných kategórií – Androidové smartfóny sú k dispozícii od lacných kusov od pár eur po vyše 1000-eurové zariadenia. Google pravidelne prináša nové verzie Androidu s názvami sladkostí, podliehajúce písmenám abecedy (Apple Pie, Donut, Lollipop, Marshmallow, Nougat…) a tieto verzie prinášajú smartfónom stále pokročilejšie funkcie. Platforma Android umožňuje vývojárom vyvíjať nové aplikácie a ukladať ich do virtuálneho obchodu s aplikáciami Google Play. Navyše, Android ponúka všetkým záujemcom možnosť vykonať zmeny v systéme a absolútne si ho prispôsobiť (tzv. root). Vtedy však smartfón stráca záruku.

iOS je operačný systém, ktorý je z dielne spoločnosti Apple. Využívajú ho výhradne smartfóny spoločnosti Apple, ktoré sa nazývajú iPhone. Spravidla tak majú dobre vyladený softvér a hardvér. Rovnako ako Android, aj iOS prichádza vo vynovených verziách s ďalšími a ďalšími vylepšeniami pre používateľa. Smartfóny od Apple sa všeobecne pohybujú vo vyšších cenových kategóriách. Rovnako ako Android, aj iOS ponúka vývojárom možnosť vyvíjať nové aplikácie a využívať ich vo svojom systéme. Má vlastný obchod s aplikáciami s názvom App Store. Root, resp. jailbreak smartfónu je však kvôli politike Apple o niečo zložitejší a nevykonáva sa u používateľov iOS v takej miere. iOS je v zásade uzavretejší systém a ťažko sa tu inštalujú ďalšie používateľské vylepšenia, ktoré môžu byť už pre Android samozrejmosťou

My sa v našom článku ako správni Androiďáci budeme venovať najmä Android smartfónom.  Ak ste si teda vybrali tento operačný systém, pozrime sa, kam sa môže váš výber uberať ďalej. Hlavnou otázkou teraz je – NA ČO chcete váš smartfón najmä využívať? ČO je pre vás dôležité? Existuje totiž viacero kritérií, podľa ktorých sa treba orientovať. Je pre vás dôležitá výdrž, výkon, fotoaparát či odolnosť telefónu? Ako veľmi chcete prihliadať na cenu? Poďme sa pozrieť na niektoré základné kategórie a napovieme vám, ako si vybrať smartphone, či mobil podľa parametrov.

Displej

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorého si človek vyberá smartfón je veľkosť displeja. Kým kedysi boli v trende skôr smartfóny do veľkosti 4”, dnes aj výrobcovia často prichádzajú so smartfónmi s uhlopriečkou displeja nad 5”. Menšie smartfóny sú vhodné na ovládanie v jednej ruke, čo je pohodlné, ak máte práve v druhej ruke tašku, kabelku, kľúče a knihy či zošity… Väčší displej zase ponúka pohodlie pri pozeraní multimediálneho obsahu a treba uznať, že i písanie emailov či hranie hier je výhodnejšie na väčších obrazovkách. K výhodám menšieho displeja zase patrí aj skladnosť, teda ho poľahky vopcháte do vrecka nohavíc, alebo do malej kabelky. Displeje veľkosti 6” alebo vyše 6” však rozhodne nie sú raritou a existuje množstvo ľudí, čo obľubuje práve takéto “lopaty” :)

Náš tip
Aký veľký displej má váš smartfón? DISKUSIA

Odporúčame ísť do niektorej z predajní (alebo do pobočky k operátorom) a vyskúšať, ktorý smartfón vám viac sadne do ruky. Zaujímavosťou je, že veľkosť smartfónu nemusí súvisieť s veľkosťou displeja. Niekedy sa veľký displej ukrýva v menšom tele (malé rámiky a malé brady zariadenia) a naopak, občas je menší displej v robustnejšom ráme, tele.

Rozlíšenie a technológia displeja

K podstatným informáciám patrí aj rozlíšenie displeja. Mierne súvisí s veľkosťou uhlopriečky – na menších uhlopriečkach nám spravidla až tak neprekáža nižšie rozlíšenie. Zobrazovacie panely prichádzajú v niekoľkých veľkostiach rozlíšenia. V dnešnej dobe je už minimálne HD rozlíšenie štandardom a museli by ste byť veľmi veľký flegmatik, aby ste si zaobstarali niečo s nižším rozlíšením. Bežne tiež už stretávame smartfóny s Full HD displejom, no na trhu sú aj vysoké 2K rozlíšenia či dokonca 4K. Pri rozlíšení treba mať na pamäti aj spotrebu energie. Čím vyššie rozlíšenie, tým je zobrazovanie náročnejšie na spotrebu energie.

Náš tip
O čom budú displeje v roku 2017?

Ak ďalej stojíte pred otázkou, čo s technológiou zobrazenia, stretnúť sa môžete s AMOLED, Super AMOLED displejmi, OLED, TFT LCD, IPS LCD panelmi… Úprimne, jednoznačná odpoveď zrejme neexistuje. Napr. Super AMOLED zobrazenie patrí určite k špičke, no je zároveň drahšie. Na druhej strane, je šetrnejšie k vašej batérii tým, že vypína čierne pixely pri zobrazení čiernej. Krásne jasné a kontrastné sú však aj ostatné OLED displeje a čosi “doseba” majú aj lacnejšie LCDčka, ktoré ponúkajú v niektorých prípadoch reálnejšie farby. Preto je tu na mieste otázka, koľko chcete investovať do smartfónu peňazí – a k tomu sa zároveň dostaneme neskôr.

Kvalita fotoaparátu

Ak patríte k ľuďom, ktorí spravia fotografiu na smartfóne raz za 100 rokov a v zásade pre vás tento parameter vôbec nie je dôležitý, potom si pri výbere smartfónu zvoľte iné kritérium :) Už aj lacné smartfóny pritom nájdete s relatívne schopným fotoaprátom.

Ak je však pre vás podstatnou vlastnosťou smartfónu rozlíšenie fotoaparátu a plánujete fotiť deti, seba, prírodu, potom je tu niekoľko základných rád:

Čím viac pásikov, tým viac Adidas? Zabudnite na mýtus, že čím viac pixelov, tým je fotoaparát kvalitnejší. Nejde vždy len o ich množstvo, ale aj o ich vlastnosti. Všeobecne sa za lepšie pokladajú tie, ktoré ponúkajú vyššiu svetelnosť, teda malé číslo “f” (napr. f/2.0, f/1.7). Okrem toho je dobré hľadať telefóny s čo najväčším snímačom, aj keď tento údaj často nenájdete v marketingových materiáloch.

Väčšina snímačov totiž dokáže fotiť veľmi slušné fotky v ideálnych svetelných podmienkach, teda počas dňa. Akonáhle však zájde slnko, alebo nás prekvapí (tmavší) interiér, sme nahratí. Práve tu sa prejaví význam svetelnosti. Väčšina smartfónov ponúka rozlíšenie zadného fotoaparátu minimálne 5 MP, no väčšinou sa stretávame s 8 či 13 MP rozlíšením. Výnimkami však nie sú ani vyššie rozlíšenia a sú tu tak aj výrobcovia s 21 či 23 MP.

Hoci pri ukladaní fotografií na sociálne siete už samotný napr. Instagram ponúka rôzne filtre, určite je milou pridanou hodnotou, keď výrobca ponúka aspoň akú-takú škálu filtrov či nejakých iných možností úprav.

Dobrou správou je, ak sa vedľa fotoaparátu nachádza aj prisvetľovacia dióda, teda blesk. To môže pomôcť pri nočných fotkách (prípadne slúži aj ako baterka na svietenie počas noci pri použití aplikácie Baterka).

Pri natáčaní videa zase spraví svoje stabilizácia obrazu. Väčšinou sa v bežných zariadeniach stretávame len s digitálnou, no kvalitnejšia (a drahšia) je optická stabilizácia. Obe majú jasný cieľ – eliminovať trasenie rúk či iné otrasy pri nakrúcaní.

Smartfón zväčša obsahuje aj prednú, tzv. selfie kameru. Ide o fotoaparát zvyčajne s nižším rozlíšením ako na zadnej strane. Priemer je približne 5 MP, no stretávame sa aj s 8 či vyše 13 MP. Hoci sú to väčšinou menej výkonné snímače, platia pri nich zhruba podobné pravidlá ako pri rozlíšení zadného fotoaparátu. Ak náhodou narazíte na telefón s optickou stabilizáciou predného snímaču, je to veľké plus a môžete sa tešiť na menej roztrasené selfie videá.

Duálne fotoaparáty – Na trhu sa stretávame s viacerými smartfónmi, ktoré majú na zadnej strane duálny fotoaparát, teda dva objektívy. Ich význam môže byť u jednotlivých výrobcov rôzny. Pri nižšie zobrazenom Huawei je to napríklad o tom, že jeden snímač je čierno-biely a stará sa o hĺbku ostrosti a druhý o farebné prevedenie či celkovú kvalitu snímok. Iné fotoapráty majú oba snímače farebné a vzniká tu priestor na hranie sa s rozostrovaním pozadia v postprodukcii. V iných prípadoch sú pri duálnych fotoaparátoch rozdielne ohniskové vzdialenosti alebo šírka zorného poľa. Ťažko vydať nejaké všeobecné stanovisko, či je takéto riešenie výrazne lepšie ako klasické fotoapráty, no ak si takýto smartfón zaobstaráte, určite to neoľutujete.

Spracovanie a prevedenie

Smartfóny sa vyrábajú z najrôznejších materiálov. Momentálne je istý trend u výrobcov, ktorému vládne sklo a kov. Stretávame sa však aj s množstvom smartfónov v plastových krytoch. Kov je však pokladaný za prémiové, odolné spracovanie. V tomto prípade to síce môže byť pravda, no ľudia si zväčša vyberú šasi smartfónu podľa svojej chuti. Niekomu môže viac vyhovovať chladný kov, iný uprednostní luxusný sklenený vzhľad či zaujímavý plastový povrch. Množstvo používateľov však v druhom pláne siaha aj po obaloch, čím sa snažia chrániť svoj smartfón, čiže originálne, krásne prevedenie telefónu ide nakoniec aj tak do úzadia.

Ďalšou kategóriou prevedenia smartfónu je to, či sa dá rozobrať, alebo je vyrobený ako jeden kus, tzv. unibody prevedenie. Kedysi vládli rozoberateľné smartfóny, z ktorých ste v pohode vybrali a vymenili batériu a podobne. Momentálne je to skôr o unibody kusoch. Praktickejšie boli pravdepodobne rozoberateľné smartfóny. Vymenili ste opotrebovanú baterku, prípadne ste mali dve :) Dnes si musíte skrátka kúpiť nový smartfón, alebo dať mobil do servisu. Výhodou unibody konštrukcie je ale často možnosť použitia batérie s väčšou kapacitou či použitie krajšieho a niekedy aj odolnejšieho dizajnu.

Čo sa týka nevýhod, sklenené telá zvyknú byť náchylnejšie na prasknutie pri pádoch na zem či iných nárazoch. Sklenené prevedenie navyše býva často vo forme unibody, čo zvyšuje náročnosť na opravu.

Úložný priestor

Kapacita úložného priestoru je veľkosť vnútorného úložiska smartfónu. Ide o objem dát, spravidla Gigabajtov, ktoré si môžete v podobe piesní, obrázkov, videí či aplikácií uložiť do svojho smartfónu. Určitú časť úložiska vždy zaberá operačný systém a predinštalované aplikácie a zvyšok už je váš. Výrobcovia ponúkajú väčšinou úložiská veľkosti 16 GB, 32 GB, 64 GB, no v niektorých prípadoch sa dá objem dát zväčšiť. Ide o rozšírenie pomocou pamäťovej karty napr. do 128 GB. Ak sa vám to zdá na prvý pohľad zbytočné – vyčkajte. Sami uvidíte, aké je ťažké lúčiť sa s fotografiami, videami, a preto si ich radšej nechávate. Prípadne ak si tiež nahrávate do zariadenia množstvo vlastnej hudby, 16 GB úložného priestoru sa zvykne dosť rýchlo stratiť. Pri výbere smartfónu je preto dobre zvážiť, či sa dá pamäť rozšíriť. Iste, na zálohu dát môžete využiť aj cloudové služby.

Výkon a pamäť RAM

Ak chcete svoj smartfón využívať denne na množstvo vecí, potom by ste mali popremýšľať nad poriadnym výkonom. Ak potrebujete riešiť okrem sociálnych sietí aj viacero mailových účtov, prezerať videá, využívať množstvo aplikácií od športových až po manažment času, treba popremýšľať nad vyšším výkonom a nepodceniť ho. Koľko jadier je vhodných? Na to neexistuje jasná odpoveď, pretože máme viacero výrobcov, ktorí ponúkajú rôzne výkonné procesory. K najznámejším výrobcom patrí Qualcomm so svojimi Snapdragonmi, je tu však i MediaTek a dokonca, niektorí výrobcovia hardvéru si sami produkujú i procesory, ako napríklad Exynos od Samsungu či Kirin od Huawei. Dôležitou informáciou je tiež to, akým výrobným procesom boli tieto jadrá vytvorené. K novším patrí 14-nm technológia, no na trhu sú už aj zariadenia s 10-nm výrobným procesom.

Išlo by o odbornú debatu, no všeobecne sa dá povedať, že na trhu vedie Qualcomm a jeho 8-jadrové procesory. Exynosy od Samsungu však ponúkajú porovnateľný výkon, no nájdeme ich v oveľa užšom portfóliu zariadení.

Ak si kúpite 8-jadro vyššej kategórie, spravidla by ste mali dostať viac výkonu ako od 4-jadra nižšej línie. Zároveň, nie je 8-jadro ako 8-jadro. Tiež sa jednoznačne nedá povedať, že čím viac jadier, tým viac výkonu. Výkon totiž výrazne súvisí s RAM. Darmo bude výkonný procesor, ak by mu sekundovala malá alebo pomalá operačná pamäť.

V prípade, že plánujete svoj smartfón používať veľmi pozvoľna, teda na telefonovanie a SMSkovanie, párkrát skontrolujete Facebook, potom si vystačíte aj s RAM veľkosti 1 GB. Bežne sa však vyžadujú už 2 GB. Ak sa chcete viac spoľahnúť na výkon, môžete už porozmýšľať nad 3 GB a vlajkové lode výrobcov mávajú v súčasnosti 4 GB pamäte. Nájdu sa i zariadenia so 6 či 8 GB RAM, no tu už vzniká otázka o možnej nadbytočnosti.

Pripojiteľnosť a konektivita

Dôležitou vlastnosťou je aj konektivita a pripojiteľnosť smartfónu. Pripojenia delíme na bezdrôtové a káblové. Bezdrôtové pripojenia tvoria rozhrania ako Bluetooth, WiFi, NFC, GPS. Sú to zároveň pripojenia, ktoré sú na mnohých smartfónoch už štandardom. Zo spomínaných pripojení by ste mohli oželieť napríklad komunikáciu blízkych polí NFC. Zíde sa však pre rýchle prenosy dát a aj v prípadoch, ak chcete jednoducho párovať zariadenia a príslušenstvo. NFC je tiež výhodou pri bezkontaktných platbách mobilom.

Čo sa týka káblov, smartfóny bývajú spravidla vybavené microUSB portom na nabíjanie. V súčasnosti sa však na trhu často objavujú aj zariadenia s USB Type C pripojením. Ich výhodou je napr. aj to, že konektor tu môžete ľahšie vložiť (je obojstranný). Smartfóny bývajú vybavené aj 3,5 mm jackom, teda portom na klasické slúchadlá.

Zabudnúť nesmieme ani na vloženie dvoch SIM-kariet. Niektoré smartfóny sú známe ako Dual-SIM, teda ponúkajú priestor pre 2 SIM-karty. Tie využijete, ak často cestujete a chcete mať aj operátora druhej krajiny. Niektorí si tiež zvyknú 2 SIMky využívať na kombinovanie výhodných ponúk dvoch rôznych operátorov.

Pokročilejší používatelia by si mali dať pozor aj na podporované LTE siete, čo platí najmä o smartfónoch zo zahraničia, hlavne z Číny. Mnohé z týchto smartfónov nepodporujú LTE s frekvenciou 800 MHz, ktorá je u nás najrozšírenejšia v menších mestách a na vidieku. Ak si kúpite telefón, ktorý túto frekvenciu nepodporujete, vaše pripojenie k LTE bude pravdepodobne obmedzené na tie najväčšie mestá. Inde si budete musieť vystačiť s 3G technológiou.

Výdrž

Je pre vás nadovšetko potrebné to, aby ste sa nemuseli stresovať, že vás smartfón “opustí” ešte pred odchodom z práce? Mali by ste sa teda zamerať najmä na kapacitu batérie, teda výdrž na jedno nabitie. Pozor, nie vždy platí, že nižšia kapacita znamená aj nižšiu výdrž. Spotreba energie v smartfóne totiž závisí aj od odladenia systému v smartfóne. Vo všeobecnosti je však lepšie, ak siahate po vyššej kapacite, ak je to vašou prioritou. Bežne sa stretávame s veľkosťou batérie cca 2800-3200 mAh. Niektorí výrobcovia však majú špeciálne aj 4000 či 5000 mAh batérie (napr. Lenovo) a vtedy sa už výdrž počíta na dni.

Kým pred pár rokmi sme sa s tlačidlovými smartfónmi dostali na výdrž niekoľkých dní, dnes mobilné zariadenia spotrebúvajú energiu skrze displej, pripojiteľnosť a celkové vyťaženie. Sme preto radi, ak smartfón bez problémov vydrží na jedno nabitie celý deň. Stáva sa tiež už bežnou praxou, že smartfón sa pred spaním dáva nabíjať, aby ste do ďalšieho dňa išli s novou dávkou energie.

Odolnosť

Chodíte často na turistiku, alebo pracujete v náročných prostrediach? Mohla by vás zaujať kategória odolných smartfónov. Sú to zariadenia, ktoré spĺňajú rôzne vojenské štandardy, ako je odolnosť voči prachu či dokonca vode. K nadštandardným krytiam klasických smartfónov patrí napríklad IP68, no smartfóny nemusia mať napríklad extra odolné šasi. Býva zvykom, že výrobcovia renomovaných značiek dávajú svojim vlajkovým lodiam práve odolnosť voči prachu a vode do napr.1,5 metra.

Nejde však o smartfóny, ktoré sa hodia do náročných terénov. Tam si viac poradia smartfóny s hrubším telom, pogumovanými okrajmi, extra krytím displeja a podobne. Jedným z najznámejších výrobcov je napríklad CAT. Takéto smartfóny je potom možné nechať spadnúť i z vyššieho poschodia alebo padnúť do blata – a všetko by malo byť v poriadku. Tieto smartfóny tiež vydržia aj pomerne dlho na batériu.

Cena

Pre mnohých ľudí je smerodajná práve cena, ktorú sú ochotní do zariadenia investovať. V tomto prípade si jednoduchopozrite naše výbery smartfónov v rôznych cenových kategóriách, kde nájdete dobrý mobil za dobrú cenu. Ponúkame vám tipy, aký mobil si vybrať do 150 eur, 200 eur, smartfóny v cenách do 300 eur, ale na našej stránke nájdete aj prehľad vlajkových lodí, teda créme-de-la-créme všetkých smartfónov na trhu. Ak máte záujem o najlepšie smartfóny roku 2017, netreba zabúdať, že hoci za kvalitu sa platí, existujú aj rôzne rozumné kompromisy a vaša peňaženka až tak neutrpí. Ak ste ochotní do smartfónu aspoň trochu investovať, určite sa oplatí prihliadať na výkon zariadenia. Až po čase totiž zistíte, či váš smartfón “stíha”, alebo skôr “mrzne”.

vertu ti android luxusny smartfon

Mimochodom, určite stojí za navštívenie aj náš Android bazár. Nájdete tam zaujímavé kúsky za príjemné ceny.

Náš tip
ANDROID BAZÁR: Vyberáme smartfóny do 200 eur

Náš tip
Výber smartfónov do 200 eur

Náš tip
Vyberáme smartfóny do 300 eur

Náš tip
Vyberáme najlepšie smartfóny prvej polovice roku 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+