MojAndroid

Domovská obrazovka je miestom, ktoré je v mnohých smartfónoch neusporiadané, preplnené zbytočnými aplikáciami a widgetmi a nevyzná sa v nej ani majiteľ. Ak aj vy máte s takouto vecou problém, máme pre vás pár tipov a trikov, ako premeniť váš chaos na poriadok.

Používajte zásuvku aplikácií

Prvý bod je tu hlavne pre tých, ktorí s Androidom nemajú veľa skúseností. Možno ich len práve niekto ukecal na nový smartfón, nainštaloval tristo aplikácií a hier a chudák majiteľ teraz nevie nájsť ani aplikáciu Telefón. Takým odporúčame ísť do nastavení a v sekcii Štýl/Rozloženie domovskej obrazovky nastaviť možnosť so Zásuvkou aplikácií/Obrazovkou aplikácií (v angličtine App drawer).

Zásuvka je naozaj lepšie riešenie než chaos na domovskej obrazovke. V nej sú totiž aplikácie usporiadané abecedne a vy ich tak máte šancu nájsť omnoho skôr. Samozrejme sa dá nastaviť aj iný typ usporiadania, napríklad podľa toho, ako často ich používate, ale účelom článku nie je presunúť neporiadok domovskej obrazovky do zásuvky.

Urobte poriadok cez Obchod Play

Určite sa nájdu ľudia, ktorí často skúšajú nové aplikácie a hry už len zo zvedavosti. Každá nainštalovaná aplikácia sa vám pripne na domovskú obrazovku a čoskoro ju máte plnú aplikácií, ktoré ste vyskúšali raz a potom upadli do zabudnutia.

Odporúčame vám zájsť do Obchodu Play. V sekcii Moje aplikácie a hry otvorte časť Nainštalované. Nechajte si ich zoradiť podľa toho, kedy boli naposledy použité. Podľa času napísaného pri každej z nich potom vidíte, kedy naposledy ste ju použili a či ju ešte potrebujete. Na konci zoznamu nájdete možno také, ktoré ste ešte ani nepoužili. Z Obchodu Play ich potom jednoducho môžete odinštalovať.

Nepoužívajte zbytočne veľa widgetov

Widgety nám pomáhajú ušetriť čas tým, že nejakú aplikáciu nemusíme hľadať a otvoriť, a predsa nám je najdôležitejší obsah na očiach. No možno práve aj vy máte domovskú obrazovku preplnenú rôznymi widgetmi, na ktoré vám v živote zrak nezablúdil.

Prejdite si teda vašu domovskú obrazovku a radšej sa vždy spýtajte: “Pozerám sa vôbec niekedy, aké je to vlastne počasie?” Alebo: “Používam vôbec tú lištu vyhľadávania Google?” Keď si takto urobíte poriadok na obrazovke, môžete si v jej nastaveniach vyhľadať užitočnejšie widgety.

Vyskúšajte Files by Google

Aplikácia Files by Google bola pôvodne určená pre zariadenia s Androidom Go, aby im pomohla spravovať súbory a priestor v smartfóne. Dostupná je aj v Obchode Play a možno práve vám môže pomôcť nájsť a zredukovať aplikácie, ktoré už nepotrebujete.

Aplikácia by vám mala sama ponúknuť odstránenie nepoužitých aplikácií. Ak sa tak nestane, jednoducho v sekcii Prehľadávať otvorte kategóriu Aplikácie a zobrazí sa vám, kedy naposledy ste danú aplikáciu použili. Šikovne sa jej potom môžete aj zbaviť.

Verzia: 1.0.189786363
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.189786363
Aktuálna cena: Zdarma

Používajte Google Assistant

Tento krok ocenia pravdepodobne hlavne tí, ktorí používajú smartfóny s anglickým jazykom. Po povedaní dnes už tak známej frázy “Hey, Google” alebo “OK, Google” sa vám spustí známy Google Assistant. Ak mu poviete príkaz “open ….” a meno aplikácie, mal by vám ju otvoriť oveľa rýchlejšie, než ju nájdete vy. Teda ak napríklad poviete “Hey, Google, open Spotify”, asistent vám otvorí Spotify. Ak ale používate telefón v slovenčine alebo češtine, tento tip nemôžete využiť.

Vyskúšajte launcher

Launcher (alebo v mnohých smartfónoch preložené ako “spúšťač”) vám ponúka nové možnosti práce s prostredím mobilu. V Obchode Play je ich nespočetné množstvo a každý je zameraný inak. Niektoré sa len snažia pripodobniť známejším modelom smartfónov. Takou cestou môžete váš Android čiastočne premeniť na iPhone.

Najznámejší launcher je Nova Launcher
Najznámejší launcher je Nova Launcher

Najznámejšie launchere sú ale nepochybne Nova Launcher, Action Launcher alebo Google Launcher. Tie sú mimoriadne obľúbené, no najviac možností ponúka Nova. Viac o jeho používaní sa môžete dočítať na našej stránke mojandroid.sk/tag/nova-launcher/.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 34.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4.large
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4.large
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.0.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.0.6
Aktuálna cena: Zdarma

Keď ale chcete zveriť usporiadanie aplikácií na laucheri, odporúčame napríklad Niagara Launcher. Zo všetkých aplikácií vám na domovskej obrazovke spraví prehľadný a ľahko ovládateľný zoznam, ktorý sa dá aj pekne prispôsobiť. Ak si ho chcete vyskúšať, použite pokojne náš widget na stiahnutie.

V prípade, že váš čas strávený na smartfóne presahuje všetky medze a kombinuje sa s tým vaša neprehľadná domovská obrazovka, vyskúšajte LessPhone Launcher. Tento launcher vás obmedzí na minimum, má to ale priaznivé účinky. Za príplatok je k dispozícii aj tmavá téma, ktorá šetrí batériu, ak máte AMOLED displej.

Verzia: 3.0.7
Aktuálna cena: Zdarma

To by bolo len pár z tipov a trikov, ktoré vám môžeme poskytnúť. Pomohol vám niektorý z nich? Napíšte nám o tom do diskusie pod článkom. Takisto nám napíšte vaše tipy a triky, ktoré používate, aby ste si na obrazovke udržali poriadok.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Najlepšie launchery pre Android | Tipy čitateľov
Náš tip
Zaujímavé funkcie, ktoré by mal vyskúšať každý používateľ aplikácie Nova Launcher
8.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+