MojAndroid

Nejednému používateľovi sa už stalo, že si zakúpil svoj vysnívaný telefón za veľmi dobrú cenu. No potom zistil, že sa nejednalo o originál. Proste bol oklamaný a v domnienke, že išlo o originálny telefón, zaplatil nemalé peniaze. Navonok tieto kópie vyzerajú na nerozoznanie od originálu, no vnútri sa nachádzajú oveľa lacnejšie a menej kvalitné  komponenty.

Náš tip
Test rýchlosti nabíjania: Nokia 7 Plus vs moto e5 vs Galaxy A6+ | VIDEO

Najviac falšované telefóny pochádzajú z dielne Samsungu. V Číne sa falšujú hlavne vlajkové lode tohto výrobcu, no nájdeme aj kópie lacnejších zariadení. Podľa informácií, ktoré poskytlo AnTuTu, až 36 % falzifikátov bolo práve z modelov Samsungu. iPhony boli kopírované len v 7,7 % prípadov. Zďaleka najviac falšovaným telefónom v minulom roku bol Samsung Galaxy S7 Edge.

Najlepšie je kúpiť telefón u overeného predajcu

Tým získa zákazník istotu, že kúpil originálny kus a dostane k nemu aj dvojročnú záruku. Častokrát sa nájdu predajcovia, ktorí ponúkajú nižšiu cenu, niekedy aj o pár stoviek. Tu sa ale pravdepodobne jedná o šedý dovoz, prípadne o zariadenia, ktoré nie sú primárne určené pre slovenský trh. Neskôr s nimi môže byť problém napríklad pri reklamácii.

Dizajn a materiály

Dizajn telefónu je prvým a niekedy aj najzreteľnejším rozdielom kópie od originálu. Pred kúpou telefónu odporúčame poriadne si pozrieť fotografie, prípadne videá konkrétneho modelu. Kópie majú častokrát väčšie rámčeky, menšie displeje, prípadne tlačidlá umiestnené na nesprávnom mieste. Tie lepšie kópie sú vzhľadovo naozaj na nerozoznanie a problém s tým môže mať aj skúsenejší používateľ.

Originál vs Fake

Softvér

Na rad prichádza zapnutie. Odporúčame si všímať kvalitu displeja, čitateľnosť na slnku, pozorovacie uhly a rozlíšenie. Displeje kópií nikdy nie sú také kvalitné, ako tie originálne a väčšinou sa to dá zistiť už na prvý pohľad. Keď už máme telefón zapnutý, je potrebné všimnúť si používateľské rozhranie. Ikonky sa môžu líšiť od originálu, menu nastavení bude pravdepodobne iné. Aj celková rýchlosť systému, otvárania a zatvárania aplikácií je určite pomalšia.

Výkon a komponenty

Ten je jedným z prvých znakov, podľa ktorého zákazník, ktorý kúpil fake, zistí, že nemá originál. Telefón je pomalý, všetko mu trvá dlho, reproduktor hrá nekvalitne, fotoaparát robí zlé fotky. Systém môže často padať a zasekávať sa. Kópie nedisponujú takým kvalitným hardvérom, ako originály. Pri kúpe telefónu rozhodne nie je na škodu vyskúšať si jeho výkon, prípadne stiahnuť aplikáciu benchmarku (Geekbench, AnTuTu) a porovnať výsledky s výsledkami, ktoré si nájdete na internete. Ak budú tieto čísla výrazne nižšie, môžete si byť istí, že sa jedná o neoriginálny telefón.

Pomôcť môže aj stiahnutie jednoduchej aplikácie CPU-Z, ktorá vám ukáže, aký hardvér sa v telefóne nachádza. Viete si tak pozrieť informácie o procesore, grafike, hodnote RAM, rozlíšení displeja a mnohé iné.

Pred kúpou telefónu “spod ruky” odporúčame skontrolovať aj funkčnosť jednotlivých funkcií:

  • obidva fotoaparáty
  • bluetooth, NFC, WiFi, telefonovanie
  • reproduktor
  • skontrolovať displej či nie sú vadné pixely
  • celkový vzhľad telefónu
  • senzory (proximity, senzor svetlla, gyroskop)
  • funkčnosť displeja
  • nabíjanie, konektory

Ako najčastejšie kupujete svoj nový telefón?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+