Štandardne nám dnes smartfóny vydržia nabité prakticky celý deň. Existujú však výnimky – ako v kladnom, tak aj zápornom slova zmysle. Niektoré dlhšie používané zariadenia majú slabú výdrž batérie v dôsledku jej prirodzeného starnutia. Zhoršiť výdrž môžu aj zvyšujúce sa nároky aplikácií a novších verzií operačného systému na staršom, menej efektívnom hardvéri. Moderné trendy u vlajkových lodí aktuálne smerujú k implementácii Si/C batérií, ktoré predstavujú alternatívu k aktuálne najpoužívanejším Li-Ion alebo Li-Pol článkom.
Tie môžeme vidieť v útrobách čínskych top modelov (OnePlus 13, séria Vivo X200, Honor Magic V3…) a očakávame, že sa onedlho dostanú aj do noviniek od značiek, ktoré sú populárne na Slovenku. Vyznačujú sa vyššou energetickou hustotou, a tak sa do menšieho priestoru zmestí väčšia kapacita. Dnes sa budeme venovať téme, ako zlepšiť výdrž na vašom smartfóne využitím rozličných optimalizačných metód. O niektorých ste už pravdepodobne počuli, no je možné, že dnes už neplatia. Veríme, že sa naučíte niečo nové.
Prečo sa batéria v mojom smartfóne rýchlo vybíja?
Na túto otázku žiaľ nepoznáme bez ďalších podrobností jednoznačnú odpoveď. Preto je potrebná diagnostika. Bola výdrž na tom zle dlhodobo, od zakúpenia telefónu, alebo sa problémy vyskytli len nedávno? Začnime prvým prípadom – výdrž nevyhovuje od samého začiatku. Na úvod by sme skúsili pohľadať na internete, akú výdrž majú ostatní používatelia toho istého modelu. Celkom zaujímavou vyhľadávacou frázou môže byť názov telefónu a za ním “SOT” (napr. Google Pixel 9 SOT).
Skratka “SOT” značí pre “Screen On Time” a zodpovedá času so zapnutým displejom na jedno nabitie. Pravdepodobne sa dostanete na svetové weby, ako Reddit alebo XDA fóra. Porovnajte si, či sa výdrž iných približne zhoduje s tou vašou. Pokiaľ áno, pravdepodobne má dané zariadenie menšiu batériu, alebo, častejšie, menej efektívny hardvér, prípadne horšie odladený softvér. V takom prípade pravdepodobne veľa nezmeníte, no aj napriek tomu odporúčame vyskúšať nižšie uvádzané tipy.
Ak sa výdrž razantne zhoršila len v poslednom období, je potrebné nájsť príčinu. Vašimi zvykmi, ako napríklad nevypínaním Bluetooth, to vďaka veľmi dobrej optimalizácii moderného softvéru pravdepodobne nebude. Tipovali by sme to na nejakú aplikáciu bežiacu na pozadí, ktorá smartfón prebúdza z režimu spánku. Stručný prehľad o spotrebe uvidíte prejdením do nastavení, presnejšie do sekcie “Batéria”.
Na vrchu listiny uvidíte aplikácie, ktoré spotrebovali najviac energie. Pokiaľ by niektorá z nich spotrebovala nepomerne viac batérie, bolo by dobré ju preinštalovať, prípadne optimalizovať jej aktivitu na pozadí. Možno vývojári len vydali nejakú nešťastnú aktualizáciu… Stačí prejsť do Obchodu Play a uistiť sa, či máte nainštalovanú najnovšiu verziu. Najväčšími žrútmi energie sú mimochodom tieto známe aplikácie, ktorú pravdepodobne využívate aj vy:
Ak sa výdrž batérie zhoršila náhle za posledné dni, skúste si spomenúť, aké nastavenia ste menili, respektíve aké aplikácie ste inštalovali. Pokúste sa dostať do stavu, keď telefón vydržal nabitý dlhšie. Neaktualizovali ste si náhodou systém? Niekedy sa stane omyl aj na strane výrobcu a firmvér obsahuje nejaký bug spôsobujúci vyššiu spotrebu. Ak sa výdrž zhoršila v rámci celých mesiacoch, možno máte nesprávne nabíjacie návyky. O tých sme sa venovali v iných článkoch:
-
TIP: Ako sa správne starať o batériu v mobile? Toto by ste mali a nemali robiť
-
TIP: Ako veľmi škodí batérii smartfónu bezdrôtové nabíjanie?
-
TIP: Škodí batériám smartfónov extrémne rýchle nabíjanie? Mýty a fakty o nabíjaní
-
TIP: Vedeli ste, že dĺžka kábla ovplyvňuje nabíjanie telefónu?
Ako zlepšiť výdrž batérie smartfónu. Toto sú najvýraznejšie činitele
Faktorov ovplyvňujúcich výdrž batérie je “milión”. Najväčším žrútom energie je však displej. Odporúčame zapnúť automatickú reguláciu jasu a používať tmavý režim. Ten dokáže na OLED displejoch ovplyvniť počet zapnutých zobrazovacích bodov a ušetriť tak cenné percentá. Časový limit obrazovky si nastavte na čo najnižší, avšak tak, aby vás neobmedzoval. Mobilná sieť je ďalším výrazným činiteľom. Najmä pokiaľ váš smartfón má menej efektívny modem. Okolo roku 2020 sme mohli pozorovať explozívny nárast dostupnosti smartfónov podporujúcich 5G konektivitu.
Prvé 5G modemy však dokážu spotrebovať obrovské množstvo energie a popravde, rozdiel v rýchlosti si oproti 4G často ani nevšimnete. Ak váš model pochádza z tohto obdobia, je možné, že má prvé generácie týchto špeciálnych čipov. Veľký posun sme pozorovali napríklad medzi sériami iPhone 12 a iPhone 13. Rozdiel v spotrebe energie je naozaj viditeľný. Veľkú zmenu sme si všimli aj naprieč celou sériou Google Pixel od šiestej generácie, ktorá ako prvá prišla s čipom Tensor, až po tú súčasnú, deviatu. Deaktivujte si 5G a skúste pár dní fungovať na 4G sieti (v závislosti od pokrytia). Pozorujte prípadný rozdiel vo výdrži.
Vypnúť 5G môžete v nastaveniach v časti “Sieť a internet”. Následne kliknite na “SIM karty”, ťuknite na svoju SIM kartu a nižšie prejdite do menu “Preferovaný typ siete”. Vyhľadajte možnosť, ktorá neobsahuje 5G. Keď už sa nachádzate v tejto sekcii nastavení, rovno si zapnite “Volanie cez Wi-Fi”. Bezdrôtová sieť Wi-Fi je totiž energeticky menej náročná, ako keď sa má smartfón pripájať k okolitým vysielačom (+ hovory tak dostanete aj v letovom režime). Nepôjde však o výrazného činiteľa. Spotrebu Bluetooth a GPS dokáže telefón veľmi inteligentne optimalizovať. Pokojne tieto funkcie nechajte zapnuté. Hlavným žrútom batérie je mobilná dátová sieť. Viac podrobností k tejto tématike nájdete v samostatných článkoch:
- TIP: Koľko batérie spotrebuje zapnuté Bluetooth? Výsledky možno viacerých prekvapia
-
TIP: Vedeli ste, že dĺžka kábla ovplyvňuje nabíjanie telefónu?
V nastaveniach pre zvuky a vibrácie vypnite možnosť “Vibrácie a hmatová spätná väzba”. Ak vám vibrácie nebudú chýbať, aj v tomto prípade je možné ušetriť. Krátkodobo sa môžete uskromniť aj zapnutím úsporného režimu, ku ktorému často býva rýchla skratka z ovládacieho panelu. Zníži sa jas, obmedzia sa funkcie na pozadí, zredukuje sa obnovovacia frekvencia obrazovky, podtaktujú sa CPU jadrá a prebehnú rozličné ďalšie optimalizácie navrhnuté výrobcom.
Najväčším žrútom energie je…
Keď už sme sa zmienili o tej obnovovacej frekvencii, tak stretli sme sa s ľuďmi, pre ktorých rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz nie je taký výrazný. Pre nás ide o markantnú zmenu, no pokiaľ si to veľmi všimnúť nedokážete, vynútením 60 Hz môžete ušetriť značné množstvo percent. Opäť choďte do nastavení, časť “Obrazovka a dotyk” a vypnite funkciu “Plynulý obraz”. Taktiež v tejto sekcii deaktivuje Always On displej, pokiaľ vám nebude chýbať. Tento krok vám takisto ušetrí batériu. Teoreticky môžete aj znížiť rozlíšenie, v ktorom sa vám zobrazuje obsah na displeji, no z našich skúseností tento krok nie je výrazný z pohľadu výdrže, najmä ak na zariadení napríklad nehráte hry alebo nerobíte iné graficky náročné úlohy.
Príde vám, že počas cestovania vám smartfón vydrží kratšie?
Zhoršenú výdrž môžete pozorovať najmä počas dní, kedy sa často presúvate. Či už po meste, alebo horšie, medzi jednotlivými obcami. Telefón pracne vyhľadáva mobilné siete v okolí, čo ho stojí energiu. To sa odrazí na výslednej výdrži. Ak sa chcete tomuto vyhnúť, trochu neoptimálnym riešením je aktivácia letového režimu pre odpojenie mobilu od okolitých vysielačov. Nedostupnosť na hovory však pre zachovanie niekoľkých percent navyše asi nikto neobetuje. Šikovným trikom je napríklad počas cesty vlakom zariadenie nabíjať, či už z powerbanky alebo z elektrickej siete vo vagóne.
Hoci je jeho spotreba v daný moment vyššia, nabíjací výkon ju nakoniec eliminuje. Týmto zaujímavým trikom by sme ukončili dnešnú tému na optimalizáciu výdrže batérie. Aj keď je možných riešení viac, práve tieto spomínané faktory dokážu výdrž smartfónu ovplyvniť najvýraznejšie. Staré triky, ako vypínanie aplikácií na pozadí (manuálne odstraňovanie otvorených aplikácií z menu multitaskingu) už dávno nie sú efektívne – práve naopak. Taktiež sa vyhýbajte aplikáciám, ktoré sa tvária, že výdrž zlepšia. S najväčšou pravdepodobnosťou vykonajú pravý opak, pokiaľ teda nejde o riešenia prostredníctvom rootu alebo custom kernelu (pokročilí, dlhoroční “Androiďáci”, tieto pojmy dozaista poznajú).
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.