Smartfón je možné využiť pre rôzne účely. Jedným z nich je aj zábava v podobe hrania hier. V tomto návode vám ukážeme, ako zo zariadenia vyťažiť čo najvyšší výkon v hrách a optimalizovať ho práve pre túto aktivitu.
Vysoká obnovovacia frekvencia predstavuje kompetitívnu výhodu
Ak vlastníte aktuálnu vlajkovú loď, o výkon rozhodne niet núdze. Existujú však aj graficky náročné hry, prípadne tie kompetitívne, pri ktorých sa každá milisekunda počíta. V prvom rade skontrolujte, či máte nastavenú najvyššiu možnú obnovovaciu frekvenciu. Dnes je už 120 Hz prakticky štandardom. V sekcii nastavení “Obrazovka a dotyk” sa uistite, či máte zapnutú funkciu “Plynulý obraz”.
Niektorí výrobcovia sem implementujú aj pokročilé možnosti, napríklad vynútenie tej najvyššej obnovovacej frekvencie, a to aj na úrovni jednotlivých aplikácií. Ak takú možnosť vidíte, nastavte pre vaše hry tú najvyššiu obnovovaciu frekvenciu. Niektoré modely, predovšetkým herné, dosahujú aj 144 Hz, prípadne 165 Hz. Tu je potrebné však dodať, že úmyselné uzamknutie vysokej obnovovacej frekvencie bude mať vplyv na výdrž batérie. Zážitok z používania, predovšetkým hrania, ale bude markantne navýšený. Niektoré hry mimochodom tak vysoké frameraty ani nepodporujú, preto by bolo dobre predom overiť, či je daný titul schopný vykresľovania pri vyšších snímkových frekvenciách.
Optimalizácie, ktoré môžete vykonať
Pre to, aby váš smartfón vôbec mohol dosahovať vysokých hodnôt FPS (Frames Per Second), je potrebné mať výkonný hardvér a dobre optimalizovaný softvér (systémová nadstavba + odladenie hry). Keď už raz daný telefón máte, s týmito faktormi prakticky nič nespravíte, musíte počítať s tým, čo máte k dispozícii. Na rad tak prichádzajú optimalizácie.
Keď ide o online hru, ubezpečte sa, že hráte cez stabilný internet. Ten musí mať hlavne nízku mieru odozvy (ping) a taktiež je dobré, keď sa nevyznačuje packet lossom. Hranie cez Wi-Fi a blízko samotného smerovača (routeru) je správnym krokom. 5G sieť je taktiež vhodná, avšak má o čosi vyššiu odozvu a občas dôjde aj k spomínanému packet lossu. Všetko záleží od vašej polohy od samotného vysielača.
Niektoré modely ponúkajú akceleráciu siete spôsobom pripojenia na dve Wi-Fi pásma súčasne či kombináciu Wi-Fi a mobilných dát. Táto funkcia sa zvyčajne nachádza v častí nastavení určenej pre manažment Wi-Fi sietí a môže byť pomenovaná napríklad “Wi-Fi asistent” alebo iným názvom zodpovedajúcim akcelerácii dátového prenosu.
Pomôcť dokážu vývojárske možnosti
Ďalej odporúčame prejsť do vývojárskych nastavení a zakázať vynútené 4x MSAA, ktoré môže zvyšovať nároky na výkon. Ak je telefón určený výhradne na hranie a nepotrebujete napríklad prijímať notifikácie z iných aplikácií, možné je limitovať, prípadne úplne zakázať procesy na pozadí.
Nájdite dotyčné nastavenie a nastavte obmedzenie na vám vyhovujúce. Ak máte na pozadí napríklad Discord, neodporúčame striktne zakázať všetky procesy, ale nastaviť túto hodnotu na niečo rozumné z ponuky. V tomto prípade môže pomôcť aj to staré známe zatváranie aplikácií na pozadí ich odstránením z menu multitaskingu. Robte to však len vtedy, keď sa chystáte hrať. Vyhradíte tým pravdepodobne o čosi viac RAM pre hru.
Vyprázdnite ukladací priestor
Ak sa výkon v hrách znížil iba za uplynulé týždne až mesiace, je možné, že príčinou bude plné úložisko. Po jeho uvoľnení by sa mali veci vrátiť do normálu. Ak nadstavba vášho výrobcu smartfónu disponuje dedikovaným “Game Boosterom”, nebojte sa ho použiť. Aplikácie pre tento účel z iných zdrojov by sme radšej vynechali. Taktiež v sekcii nastavení pre batériu alebo výkon sa možno nachádza režim s vysokým výkonom. Po jeho zapnutí sa možno dočkáte lepšieho výkonu za cenu vyššej spotreby energie.
Pozor na teplotu
Nevyhnutné je aj efektívne chladenie. Keď má telefón vysokú teplotu, jeho komponenty sa budú usilovať o jej stabilizáciu tým, že znížia výkon. Využitie aktívneho chladiča, ktorý v niektorých prípadoch výrobcovia herných modelov ponúkajú, vo väčšine prípadov skutočne dáva zmysel.
Pomôže aj to, keď mobil nebudete počas hrania nabíjať, prípadne znížite jas displeja. Eliminujete vytváranie ďalších výkonových strát, ktoré sa premieňajú na teplo. Pokročilí používatelia sa môžu pohrať aj s pretaktovaním či inštaláciou custom kernelu, no tieto kroky rozhodne nie sú pre každého. Môžete si poškodiť hardvér, preto podrobnejší postup neposkytujeme. Na internete sú však presnejšie návody aj na túto tému.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.