MojAndroid

Profesionálni aj amatérski fotografi majú počas leta o dôvod naviac fotiť so svojím smartfónom. Celosvetová súťaž Huawei Next Image je v plnom prúde a na jej víťaza čaká 10 000 EUR. Okrem toho sa však hrá aj o ďalšie hodnotné vecné ceny. Súťaží sa pritom v šiestich kategóriách, pričom jednou z nich je aj kategória Faces, čiže portréty. Ako však s vaším smartfónom odfotografovať najkrajšie portréty? Na čo si dať pozor a na čo sa sústrediť?

Kedy a kde fotiť portréty?

Možno si poviete, že je to hlúpa otázka, no čítajte do konca. Letné obdobie je charakteristické tým, že je k dispozícii množstvo prirodzeného svetla. To je všeobecne pre pekné fotografie vhodné, no zároveň je počas leta veľa slnečných dní. Hoci slnečné svetlo pôsobí atraktívne, pre vaše fotografie môže mať negatívny efekt. Vytvára totiž veľmi ostré tiene a množstvo fotografií tak môže mať prepálené farby.

Aby sme sa tomu vyhli, najlepšie sa fotí počas tzv. zlatej hodinky. Ide o obdobie hodinu po východe slnka a hodinu pred západom, keď sú lúče najmenej ostré a vytvárajú veľmi pekný efekt. Či už dopadajúce lúče na tvár, alebo zapadajúce slnko v pozadí fotografie dodajú fotke šarm, ktorý tam počas jasných slnečných dní môže chýbať.

Samozrejme, nie vždy sa dá fotiť iba ráno a večer. Ak už ale fotíte za jasného slnečného pozadia, nebráňte sa experimentovaniu s tieňmi. Portrét väčšinou nebude pekný, ak sa fotografovaná postava musí mračiť do slnka.

Na čo si dať pri fotení portrétov pozor?

Určite to všetci poznáte – na fotografiách chcete vyzerať čo najlepšie. Niektoré prvky fotografie ovplyvniť neviete, no niekedy sa vám fotka jednoducho nepáči a možno ani neviete opísať, prečo je to tak. Často za to môže kompozícia fotografie.

Najčastejším syndrómom pri fotografovaní portrétu je jednoduchosť – postavu umiestníme do stredu fotografie a cvakneme. To však znovu uberá na zaujímavosti fotky a nemusí to pôsobiť pekne. Experimentujte s umiestnením postavy na kraj fotografie, využite rozdelenie fotografie na tretinky – postavu umiestnite napríklad do ľavej tretiny fotografie a zvyšné dve tretiny bude zaberať pozadie.

Pozor si dajte aj na to, akú časť postavy vo fotografii zachytíte. Často sa stáva, že postava je neprirodzene orezaná, čo pôsobí rušivo. Určite dbajte na to, aby postave na fotografii nechýbal kus hlavy. Chybu nespravíte vtedy, keď je postava na fotografii celá s nohami aj celými topánkami. Ak už kvôli kompozícii musíte postavu orezať, dbajte na to, aby ste ju nerezali v kĺboch, napríklad kolenách.

Ako na portréty s Huawei P20 Pro?

S vaším Huawei P20 Pro máte pri fotení portrétov prácu značne uľahčenú. V aplikácii fotoaparátu na vás čaká samostatný režim Portrét, ku ktorému sa dostanete jednoducho potiahnutím po displeji. Tu máte k dispozícii niekoľko jednoduchých nástrojov. Ikonka naľavo symbolizuje umelecký režim rozmazaného pozadia, ktorý automaticky rozmaže pozadie na vašich portrétoch.

Ak chcete fotke pridať trošku šmrncu, môžete aktivovať aj skrášľovací režim, ktorý upraví tvár postavy na fotke. Ak ale chcete zachovať prirodzenosť fotografie, tento efekt používajte v striedmejších dávkach.

Dobrou správou je, že portrétový režim za vás spraví väčšinu práce a vy sa môžete sústrediť na kompozíciu a ďalšie vlastnosti fotky. Pre maximálny umelecký efekt môžete využiť aj 3D efekt osvetlenia a vytvoriť tak skutočne profesionálne pôsobiacu fotografiu.

Prečo robiť portréty s vaším smartfónom Huawei?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – pretože môžete vyhrať fantastické ceny. Globálna súťaž Huawei Next Image odmení najlepšiu fotografiu sumou 10 000 EUR! Neváhajte preto a nahrajte aj vaše portréty zhotovené smartfónom Huawei priamo na webstránke súťaže, no nezabudnite ich umiestniť do správnej kategórie – Faces. Okrem toho ale Huawei odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu. Tú je potrebné nahrať do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie portréty z celého leta.

Ľudia dnes zhotovujú fotografie oveľa jednoduchšie ako pred sto rokmi. Je úžasné ako technologický pokrok ide ruka v ruke s vývojom našej kultúry. S nástupom umelej inteligencie sa schopnosť nosiť naše inteligentné zariadenie so sebou každý deň bude iba zlepšovať a spolu s ňou aj potenciál robiť skvelé umenie. Verím, že v súťaži Huawei Next Image uvidíme veľa fotografií, ktoré to budú odrážať.

Alex Lambrechts, certifikovaný fotograf Leica

Huawei má ale riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa tak do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a vy získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získate výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

17.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+