MojAndroid

Profesionálni aj amatérski fotografi majú počas leta o dôvod naviac fotiť so svojím smartfónom. Celosvetová súťaž Huawei Next Image je v plnom prúde a na jej víťaza čaká 10 000 EUR. Okrem toho sa však hrá aj o ďalšie hodnotné vecné ceny. Súťaží sa pritom v šiestich kategóriách, pričom jednou z nich je aj kategória Good Night, čiže nočná fotografia. Ako však s vaším smartfónom odfotografovať najkrajšie nočné fotky? Na čo si dať pozor a na čo sa sústrediť?

Čím sú nočné fotografie výnimočné?

Nočné fotografie sú špecifické a aj špecificky náročné. Menšie množstvo svetla nie je pre ľudské oko tak neprirodzené ako pre snímače na fotoaparátoch. Tie sa často musia namáhať oveľa viac, aby zachytili aspoň taký obraz, ktorý vidíme voľným okom.

V prípade smartfónov je situácia o to náročnejšia, že malé telo telefónu dokáže ponúknuť snímač fotoaparátu s obmedzenými rozmermi. Vo všeobecnosti platí, že čím menší snímač, tým väčšie má fotoaparát problémy v situáciách so zlým osvetlením. To vedia aj v Huawei, a tak má nový Huawei P20 Pro jeden z vôbec najväčších snímačov, aké boli kedy na smartfóne použité.

Nedostatok svetla vedie často k nechcenému rozostreniu. Práve preto sú nočné fotografie často typické svojou náročnosťou, no ak dodržíte niekoľko jednoduchých zásad, výsledky môžu byť razom o triedu lepšie.

Ako zachytiť smartfónom čo najkrajšiu nočnú fotografiu?

Najväčšiu prioritu pri fotení nočných fotografií má stabilita fotoaparátu. Ak je to možné, vždy sa snažíme ruky niekde oprieť. Optická stabilizácia obrazu (OIS) je dnes typická pre väčšinu špičkových smartfónov, v prípade smartfónov Huawei P20 a P20 Pro sa dokonca stretávame s AIS (Optická stabilizácia s umelou inteligenciou). Ak sa nemáme kde oprieť, scéna je skutočne tmavá a nedarí sa nám zachytiť ostrú fotografiu, najlepším pomocníkom je statív. Často pomôže aj krátky tripod, ktorý umiestníme niekde na múrik. Nemusíme so sebou nutne nosiť rozkladaciu trojnožku, ktorá zaberá množstvo miesta.

Okrem toho spomenieme ešte jeden drobný zlepšovák, ktorý ale môže mať dramatický vplyv na kvalitu vašich nočných fotografií. Vždy dbajte o to, aby ste sklo na šošovke fotoaparátu mali čisté a bez šmúh.Práve pri nočných fotografiách to spôsobuje “roztečenie” svetla vychádzajúceho zo žiaroviek a iných zdrojov svetla. Oveľa krajší výsledok dosiahnete vtedy, keď budete sklo šošovky pravidelne utierať.

Ako zachytiť najkrajšie nočné fotografie s Huawei P20 Pro?

Smartfóny Huawei P20 a Huawei P20 Pro ponúkajú celý rad možností, ako zachytiť naozaj kvalitné nočné fotografie, ba dokonca tu nájdete aj funkcie, ktoré vám v noci umožnia popustiť uzdu kreativite. Medzi základnými režimami v aplikácii fotoaparátu nechýba režim pre nočné fotografie. Ten vám pomôže zachytiť peknú nočnú fotografiu a umožní vám aj nastaviť tie najdôležitejšie nastavenia, ako ISO a uzávierku fotografie.

Nájdete tu aj režimy pre zachytenie svetelných stôp áut na nočných cestách alebo zachytiť svetelné grafity, ktoré vytvárajú naozaj krásny efekt. Dokonca tu máte k dispozícii aj režim pre fotografovanie nočnej oblohy. Vďaka fantastickej stabilizácii môžete niektoré z týchto režimov využiť aj pri fotení z voľnej ruky.

Pri niektorých týchto umeleckých režimoch, ale aj pri bežných fotografiách v zlom osvetlení, môžete využiť aj dual-tone LED blesk na smartfónoch Huawei P20 a P20 Pro. Vďaka dvom odtieňom LED diód dokážete zachytiť prirodzené tóny pleti a poradiť si tak aj v tých najnáročnejších svetelných podmienkach.

Prečo robiť nočné fotografie s vaším smartfónom Huawei?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – pretože môžete vyhrať fantastické ceny. Globálna súťaž Huawei Next Image odmení najlepšiu fotografiu sumou 10 000 EUR! Neváhajte preto a nahrajte aj vaše portréty zhotovené smartfónom Huawei priamo na webstránke súťaže, no nezabudnite ich umiestniť do správnej kategórie – Good Night. Okrem toho ale Huawei odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu. Tú je potrebné nahrať zároveň do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie portréty z celého leta.

Niečo, čo je podľa mňa extrémne dôležité pri fotografovaní, je existovať v súčasnosti a uvedomovať si svoje okolie. Najmä v mojom obore, teda v reportážnej fotografii, je dôležité pozorovať a mať zmysel pre to, čo sa deje okolo vás; a následne bť schopný zachytiť to, čo vidíte v správnom čase, to je skutočné umenie. Posledné inovácie, ako napríklad Master AI od Huawei, dávajú používateľom viac priestoru na koncentráciu a menej starostí s technológiami. Samotný telefón robí množstvo technickej práce za vás.

Tomasz Lazar, laureát World Press Photo

Huawei má ale riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa tak do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a vy získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získate výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

20.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+