MojAndroid

Mal som možnosť zúčastniť sa výletu na Islande, kde sme dôkladne preverili možnosti novinky Galaxy Note 8 od Samsungu. Pokračujeme v seriáli na tému “Ako fotiť s mobilom”, kde si všetky nové funkcie fotoaparátu Galaxy Note 8 naživo vyskúšam. Pokračujeme treťou časťou.

Dva zadné fotoaparáty

V oblasti fotoaparátov inštalovaných v mobilných telefónoch patrí Samsung medzi to najlepšie, čo na trhu nájdete. V telefóne Galaxy Note8 ponúka doposiaľ svoj najvýkonnejší fotoaparát. Galaxy Note8 disponuje dvoma zadnými fotoaparátmi s rozlíšením 12 megapixelov. Oba fotoaparáty, t.j. fotoaparát so širokouhlým objektívom a s teleobjektívom, sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu (OIS). Fotoaparát telefónu sa tak vyznačuje 2-násobným optickým zoomom, ktorý približuje bez rozmazania. Aj vďaka tejto výbave vám fotoaparát umožňuje zachytiť ostrejšie snímky.

Náš tip
Samsung Galaxy Note 8: To najlepšie stojí viac | RECENZIA

Nočné fotky môžu vyzerať veľmi dobre

Ak si myslíte, že v noci s mobilom neodfotíte pekný záber, v prípade Galaxy Note8 ste na omyle. Už samotná hardvérová výbava napovedá, že širokouhlý objektív si poradí so zábermi aj v noci.

Radí kolega Matúš:

Nočné fotografie sú veľmi špecifické a platí to dvojnásobne pri fotení mobilom. Hoci dnešné vlajkové lode sú schopné spraviť použiteľné zábery aj v zlom osvetlení, určite netreba mať prehnané očakávania pri fotografovaní v úplnej tme. Fyzika jednoducho nepustí a malý senzor nedokáže zachytiť toľko svetla ako veľké fotoaparáty. Fotoaparáty na smartfónoch sa to ale snažia kompenzovať – zvyšovaním času uzávierky a hodnoty ISO. Pri dlhšej uzávierke je potrebné mať skutočne pevnú ruku. Tu veľmi pomáha optická stabilizácia a keďže Samsung Galaxy Note8 má hardvérovú stabilizáciu na oboch fotoaparátoch, pri nočných fotografiách to skutočne oceníte.

Hoci štandardne to nie je potrebné, pri fotení nočných fotografií smartfónom sa vám môže hodiť statív. Ten pomôže v situáciách, kedy máte k dispozícii naozaj veľmi málo svetla, ale aj pri umeleckých fotkách. Tu zasa využijete manuálny režim – na Galaxy Note8 si môžete nastaviť uzávierku až na 10 sekúnd a odfotiť tak napríklad nočnú oblohu alebo umeleckú fotografiu v meste. Nepotrebujete pritom žiaden profesionálny statív – telefón je ľahký a udrží ho aj lacná trojnožka, či dokonca monopod, ktorý budete pridržiavať.

Pri fotení v zlých svetelných podmienkach sa nebojte spraviť aj viac záberov za sebou. Na displeji si nemusíte všimnúť jemné rozmazanie, ktoré vám ale na počítači udrie do očí. Aj keď fotíte bez statívu, skúste si nájsť podperu, o ktorú si opriete ruku. To vám zvýši šancu spraviť peknú fotografiu hneď na prvýkrát. Nebojte sa tiež naplno využívať schopnosti aplikácie fotoaparátu – ak sa vám nezdá vyváženie expozície, pokojne ju upravte ešte pred fotením. Skúste tiež zaostriť na rôzne časti fotografie, na základe čoho sa môže zmeniť navrhovaná expozícia. Ak telefón náhodou nevie správne vyhodnotiť náročné svetelné podmienky, nebojte sa upraviť kompenzáciu expozície v nastaveniach profesionálneho režimu. Tým vlastne ovplyvníte to, čo telefón považuje za tú správnu expozíciu a môžete potom spraviť viacero rôznych záberov na tom istom mieste bez dodatočných úprav nastavení po každej fotografií.

Čo sa týka fotografovaní menších objektov a fotografovania vnútri za zlého osvetlenia, myslite na to, že každá troška svetla vám pomôže. Nepostavte sa preto pred zdroj svetla a necloňte si. Dbajte na to, aby bol objekt čo najlepšie osvetlený a pokojne tomu prispôsobte celú kompozíciu vašej fotografie. Svetlo je pri takýchto fotografiách naozaj to najdôležitejšie.

Ak fotíte napríklad ulicu, vždy zaostrujte na osvetlený objekt a nie na zdroj svetla. Teda pokiaľ nechcete spraviť umeleckú fotografiu s detailom na žiarovku. Vo väčšine prípadov však chcete zachytiť práve osvetlený objekt a nepotrebujete detail zdroja svetla. Ak sa cítite odvážne, pokojne vyskúšajte fotky s bleskom. Sú situácie, kedy vám blesk na telefóne môže naozaj pomôcť, no vo väčšine prípadov sa tomu radšej vyhýbajte. Takmer vždy bude fotografia vyzerať prirodzenejšie pri fotení bez blesku, no keďže fotíme digitálne a výsledok môžeme hneď zmazať, za vyskúšanie nič nedáte. Blesk vám pomôže napríklad pri fotení skupinových fotografií na vianočnej párty či na diskotéke. Tu nevyzerá fotka s bleskom vôbec zle, no od objektu si treba dodržiavať odstup, aby nebol extrémne osvetlený a zbytočne sa neleskol.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung, ktorej ďakujeme za pozvanie na Island.

20.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+