MojAndroid

Nové Xperie vzbudili pozornosť. Síce sa tak trochu držia zabehnutého dizajnového štandardu, no teraz ponúkajú absolútnu novinku. Displej, ktorého pomer strán je až 21:9. Práve to je jedným z lákadiel noviniek. Pozeranie filmov na takomto displeji je úplne iný zážitok. Taktiež zariadenia môžu byť užšie, v ruke sa držia lepšie, no daňou za to bude zase veľká výška zariadení.

Práve takýmto je Xperia 10 Plus. Tá ponúkne hlavný fotoaparát s dvomi objektívmi. Hlavný snímač disponuje rozlíšením 12 MP a clonou f/1.8. Sekunduje mu osemmegapixelový teleobjektív, ktorý ponúkne dvojnásobné priblíženie a pomôže aj pri portrétových fotografiách. Dokáže tiež zaostrovať a jeho clona je f/2.4.

Pomer strán snímača je 4:3. Fotografie v tomto pomere strán vyzerajú na natiahnutom displeji trochu úsmevne, zaberajú z neho približne polovicu. Rovnako divne to vyzerá aj počas fotografovania. Našťastie, fotografovať je možné aj v pomere strán displeja, čiže 21:9. Musíte sa však pripraviť na to, že rozlíšenie fotografie sa zníži, no fotografie budú pekne natiahnuté na celom displeji.

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je stará známa. Pracuje sa s ňou veľmi dobre, je intuitívna a ponúkne všetky dôležité funkcie. Plus niečo navyše. Tým sú rôzne zaujímavé a zábavné režimy. Môžete si tiež stiahnuť a nainštalovať nové. Oproti predchodcom chýba hardvérové tlačidlo. Práve jeho prítomnosť odlišovala smartfóny Sony od konkurencie, ktorá od neho už dávno upustila.

Expozícia je bodová, takže po vybratí konkrétneho bodu ostrenia, bude optimalizovaná práve preň. To môže urobiť vrásky viacerým používateľom. Preto odporúčame body ostrenia nevyberať. Stačí namieriť a odfotiť. Vtedy bude fotografia vyzerať asi najlepšie.

Teleobjektív ponúkne výborné výsledky hlavne cez deň. V noci to už také slávne nie je. To však platí pre všetky smartfóny. Predsalen, ten hlavný snímač je najkvalitnejší a v noci sa oplatí fotografovať práve ním. Denné fotografie sú veľmi pekné, farby sú tiež na dobrej úrovni. Trochu slabší je ale dynamický rozsah, čo môže byť problémom pri náročnejších scénach s viacerými úrovňami osvetlenia.

Nočné fotografie už také dobré štandardne nie sú. Na to sme si už tiež zvykli. Platí rovnica čím viac svetla, tým lepšia fotografia. Avšak ani nočné fotografie nie sú na zahodenie. Všimli sme si, že Xperia nepodáva úplne konzistentné výsledky. Treba preto viac trpezlivosti a niekedy sa podarí naozaj veľmi pekná fotografia.

Ukážkové fotografie

Portrétové fotografie

Xperia 10 Plus zvláda vytvárať aj fotografie s efektom rozmazania pozadia. Vo fotoaparáte medzi režimami stačí prejsť na ten s názvom Bokeh. Čo sa kvality týchto fotografií týka, niekedy sa podarí naozaj pekný záber, inokedy je záber nepoužiteľný. Telefón v niektorých prípadoch absolútne nezvládne rozoznať, čo má byť ostré a čo rozostrené. Preto odporúčame vždy urobiť sériu snímok a z nich následne vybrať tú vydarenú.

Selfie

Selfie fotoaparát svojou kvalitou nijako neohúri. Jeho rozlíšenie je 8 megapixelov a clona f/2.0. Znovu platí, že cez deň vytvoríte celkom pekné zábery s dostatkom detailov, zatiaľ čo v noci je to podstatne horšie. Fotografie síce použiteľné sú, no medzi najkvalitnejšie určite nepatria.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok. Nie ste majiteľom Xperie 10 Plus od Sony? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

10.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+