MojAndroid

Fotoaparáty vlajkových lodí od Sony patrili vždy k najkvalitnejším na trhu. Je to aj prípad najnovšej vlajkovej lode Sony Xperia 5 II, ktorá láka aj na kompaktné rozmery, 120 Hz displej a výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 865. V tomto článku sa bližšie pozrieme na schopnosti jej fotoaparátu.

Zostáva snímačov je prakticky identická s modelom Sony Xperia 1 II

Fotoaparát Xperie 5 II s optikou značky ZEISS má prakticky rovnaký hardvér ako väčší model Sony Xperia 1 II Chýba mu jedine ToF senzor, ktorý sa využíva hlavne pri aplikáciach rozšírenej reality (AR). Zvyšné snímače sú ale rovnaké. To znamená hlavný 12-megapixelový snímač s veľkosťou 1/1,7 palca, svetelnosťou f/1.7, ohniskovou svetelnosťou 24 milimetrov a optickou stabilizáciou.

Sony Xperia 5 II fotoaparát

Tú má aj 12-megapixelový telefoto snímač s 3x optickým zoomom a svetelnosťou f/2.4. Stabilizácia ale chýba 12-megapixelovému ultra-širokouhlému snímača so svetelnosťou f/2.2. Fotoaparát zvláda natáčať 4K videá s frekvenciou až 120 fps. V prípade 8-megapixelového selfie fotoaparátu je ale možno natáčať len 1080p videá s frekvenciou 30 fps.

 

Pre pokročilejších používateľov sú k dispozícii profesionálne aplikácie

Aplikácia fotoaparátu je podobná tej, ktorú nájdete aj v smartfónoch Google Pixel. To znamená, že má integrovanú funkciu Google Lens alebo možnosť sledovania snímaného objektu. Ak je majiteľ Xperie 5 II skúsený fotograf, tak môže využiť aj dve pokročilejšie aplikácie pre fotografovanie a natáčanie videí od Sony.

Poskytnú mu rozšírené možnosti manuálneho ovládanie, ale ich mínusom sú malé ovládacie prvky a fungovanie len režime na šírku. Ich ovládanie preto nie je veľmi pohodlné. Poteší ale samostatné hardvérové tlačidlo na tele smartfónu pre spúšť fotoaparátu.

Kvalitné fotografie, ktoré síce pôsobia chladnejšie, ale aj realistickejšie

Za denného svetla robí Xperia 5 II fotografie, ktoré sú prakticky na nerozoznanie od tých, ktoré v našej recenzii vytvorila Xperia 1 II. To je samozrejme potešiteľné a ukazuje to, že napriek absencii ToF senzora má fotoaparát Xperie 5 II stále vysokú kvalitu. Snímky majú realistickejšie spracovanie než konkurencia. Ostrenie ponecháva prirodzené jemné detaily. Potlačenie šumu nie je také silné ako u Samsungov, ale stále nie viditeľné.

V podpore HDR je Sony stále zdržanlivé. Farby a tiene nie sú tak zvýraznené ako u “Instragramových” smartfónov. Pre ľudí, ktorí požadujú hotovú fotografiu už po stlačení spúšte fotoaparátu, to nemusí byť práve vyhovujúce. Ak chce niekto zvýšiť dynamický rozsah na fotografiách, tak musí otvoriť aplikáciu Photo Pro. Samotné fotografie sú ale aj bez toho kvalitné, dostatočne ostré s dobrými detailami, dobrým vyvážením bielej, bez artefaktov a s trochu chladnejším podaním farieb.

Sony Xperia 5 II má celkovo tri snímače a rozdiel nimi môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách. Treba dodať, že Xperia 5 II umožňuje maximálne 3x zoom a na hybridný zoom ako u konkurencie môžete zabudnúť.

Kvalitu ukazuje hlavný snímač aj počas fotografovania v nočných hodinách. Snímky sú aj bez použitia LED blesku dostatočne ostré a bez skreslenia farieb. U konkurencie je viditeľnejší ich žltý nádych čomu sa Xperii 5 II darí vyhnúť. Kritiku si ale zaslúži telefoto snímač, ktorý kvôli nízkej svetelnosti f/2.4 produkuje v noci značne tmavé snímky.

Videá sú za denného svetla ostré, majú dobré podanie farieb a hlavne sú výborne stabilizované. Fotoaparát za to vďačí optickej stabilizácii a 5-osovej gyroskopickej elektronickej stabilizácii. Natočené videá môžu mať pri 4K rozlíšení frekvenciu 120 fps a vďaka tomu sa môžete pohrať aj s ich spomalením. Škoda len, že podobné možnosti videa neumožnil výrobca aj selfie fotoparátu.

Selfie fotoaparát nemá kvôli nízkemu rozlíšeniu a malému snímaču veľmi detailné fotografie, ale prekvapivo si dokáže poradiť s malým množstvom svetla pri nočných snímkoch.

Chcete sa pochváliť vlastnými fotografiami?

Pokiaľ vlastníte smartfón Sony Xperia 5 II, tak sa môžete pochváliť vašimi fotografiami v našej FOTOmánii. Zároveň v nej máte možnosť každý týždeň hlasovať aj o najlepšiu fotografiu týždňa.

Ako fotí konkurencia

Náš tip
Samsung Galaxy S9 a S9+ dostávajú čerstvú aktualizáciu
5.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+