MojAndroid

Smartfón Samsung Galaxy Note 20 je už niekoľko týždňov v predaji a momentálne patrí k najlepšie vybaveným smartfónom na trhu. Okrem výkonu, pera S-pen alebo displeja je jeho prednosťou aj špičkový fotoaparát. Jeho fotografie si zhodnotíme v tomto článku a povieme si aj, či sa kvalitou líši od fotoaparátu predošlej generácie Galaxy Note 10.

Samsung Galaxy Note 20 a jeho parametre fotoaparátu

Galaxy Note 20 má síce slabšiu konfiguráciu fotoaparátu než vyšší model Galaxy Note 20 Ultra, ale na výsledných fotografiách to nie je vôbec poznať. Aj v tomto prípade ho tvoria tri snímače. Hlavný má 12 megapixelov, svetelnosť f/1.8, veľkosť 1/1,76 palca, ohniskovú vzdialenosť 26 milimetrov  a optickú stabilizáciu. Oproti Galaxy Note 10 sa teda zväčšila veľkosť snímača, ale zároveň znížila jeho svetelnosť. Druhým je 64-megapixelový telefoto snímač so svetelnosťou f/2.0, optickou stabilizáciou a 3x hybridným optickým zoomom. Takto ho aspoň definuje spoločnosť Samsung. Realita je ale taká, že neide o skutočný optický zoom.

Samsung Galaxy Note 20 fotoaparát

Ohnisková vzdialenosť je totiž 27 milimetrov, takže sa s veľkou pravdepodobnosťou ide o zväčšenie alebo výrez v 64-megapixelovej fotografii. Minuloročná generácia pritom mala vďaka ohniskovej vzdialenosti 56 milimetrov skutočný 2x optický zoom. Tretí snímač je ultraširokouhlý s rozlíšením 12 megapixelov a svetelnosťou f/2.2. Vďaka uhlu záberu 120 stupňov a ohniskovej vzdialenosti 13 milimetrov dokáže zosnímať širokú scénu alebo skupinu ľudí. Selfie fotoaparát je praktický identický s minulou generáciou. Opäť má 10 megapixelov a svetelnosť f/2.2, ale má nepatrne menší senzor.

Note 20 vs Note 10 fotoaparát

Aplikácia fotoaparátu ponúka množstvo režimov

V aplikácií fotoaparátu nájdete všetky režimy, ktoré ponúkajú aj ostatné vlajkové modely Samsungu. Nechýba veľmi populárny nočný režim, Pro režim, profesionálne video, panoráma alebo super spomalený pohyb. Aplikácia dokáže samá automaticky navrhnúť vhodný režim pre danú scénu. Zvláda tiež detegovať snímaný dokument alebo QR kód. Funkcia Jednotlivé snímanie(Single take) už umožňuje nastaviť čas snímania od 5 do 15 sekúnd. Behom tejto doby vytvorí súčasne viacero typov snímkov a videí. Používateľ si následne vyberie ten, ktorý sa mu najviac páči a môže ho zdielať na sociálnu sieť.

Kvalitné fotografie za všetkých podmienok

Kvalitou fotografií séria Galaxy Note nikdy nesklamala a platí to aj pre tohtoročný model Galaxy Note 20. Jeho fotoaparát si poradí prakticky v každej scéne a svetelných podmienkach. Za denného svetlá sú snímky dostatočne ostré, bez viditeľného šumu a s kontrastnými, sýtymi farbami, ktoré akoby vypadli z rámu olejomaľby. Najvýraznejšie to vidieť na oblohe a tráve.

Niekomu môžu prísť farby až presaturované, ale v dobe Instagramu bude ohlas skôr pozitívny. Automatické HDR sa prejavuje hlavne v krajinných scénach, dynamický rozsah je pevný a vyváženie bielej je v celom rozsahu konzistentné. Galaxy Note 20 síce chýba laserové automatické zaostrovanie z vyššieho modelu Galaxy Note 20 Ultra, ale fázová detekcia Dual Pixel ho dokáže úspešne zastúpiť.

Napriek absencii hĺbkového snímača nerobí fotoaparátu problém ani bokeh efekt. Prekvapí ale hlavne pri nočných snímkov. Fotografie sú bez problémov použiteľné aj bez nočného režimu. Fotoaparátu sa úspešne darí potlačiť šum na prijateľnú mieru, fotografie nie sú neostré a aj farby neprechádzajú do jednotného odtieňu. Veľmi dobre je na tom aj nočný režim, ktorý scénu presvetlí. Vďaka nemu môžete získať momentky, ktoré nebudú úplne reálnym obrazom, ale budú na nich dobré rozoznateľné objekty aj ľudia.

Pokiaľ sa ale niekto pýta, či je kvalita fotografií viditeľne vyššia než u minulej generácie, tak odpoveď je skôr nie. Bežný zákazník u denných snímkoch rozdiel prakticky ani nepozná. To ale neznamená nič negatívne, pretože Galaxy Note 10 stále patrí k špičke na trhu. Nemá síce tak veľký senzor ako novinka, ale jeho premenlivá clona so svetelnosťou f/1.5 urobí svoje. Porovnanie jednotlivých snímačov Galaxy Note 20 a Galaxy Note 10 si môžete pozrieť na nasledujúcich snímkoch.

Samsung Galaxy Note 20 : Hlavný snímač <—> Ultraširokouhlý snímač <—> Telefoto snímač

Samsung Galaxy Note 10 : Hlavný snímač <—> Ultraširokouhlý snímač <—> Telefoto snímač

Video sa vyznačuje veľmi dobrou stabilizáciou obrazu a za denného svetla má rýchle ostrenie, dobrú ostrosť, pekné farby a aj vyváženie bielej. Trochu zamrzí, že hybridný zoom pri ňom nie je veľmi plynulý. Videá natočené v noci sú ostré len v prípade lepšieho umelého osvetlenia. Bez neho je video znateľné zašumené.

Selfie fotoaparát ukazuje kvalitu hlavne za denného svetla, kedy dokáže vytvoriť veľmi detailné portréty. Môžete si ho prepnúť aj do širokouhlého režimu, kedy sa v podstate využíva celý snímač a nielen výrez. V nočných hodinách ale nie je selfie fotoaparát veľmi použiteľný a to ani s aktívnym nočným režimom.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy smartfón Samsung Galaxy Note 20? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Ak nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy Note 20, tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Náš tip
OnePlus 8T Pro tento rok nečakajte. Chystá spoločnosť niečo lepšie?
3.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+