MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Nami testovaný Samsung Galaxy M51 je možné považovať za absolútnu špičku z pohľadu na výdrž batérie.

Samsung Galaxy M51 na svojej zadnej strane kvarteto snímačov. Ten primárny, 64 MP, produkuje na svoju triedu veľmi slušné fotky. Ultra širokouhlý fotoaparát je potom priemerný, tak ako aj makro snímač či senzor na zmeranie hĺbky ostrosti.


Prekvapivo solídna zostava fotoaparátov

Poviem pravdu, že som v prípade značky Samsung zvyknutý, že fotografie, ktoré ich modely nevlajkových charakterov vytvárajú, sú zväčša neprirodzené a presaturované. Dobre, pre obsah sociálnych sietí sa to hodí, no pri prezeraní obrázku na obrazovke počítača si sami pre seba poviete, že takto to jednoznačne nevyzeralo a výraznú pomocnú ruku dal danej fotografii softvér. Samsung Galaxy M51 mi ale príde trochu iný. Jasné, fotky sú stále “prifarbičkované”, avšak do tej prijateľnejšej miery.

Samsung Galaxy M51 foto

Fotoaparáty tohto zariadenia ma dokázali nadchnúť svojim skvelým dynamickým rozsahom a kontrastom. Príde mi, že mnoho smartfónov sa svojim post-processingom približuje práve k bájnemu Google Pixelu, ktorý je v tejto oblasti absolútnym majstrom. Alebo lepšie povedané, bol? Na mnohé nové telefóny, ktoré som v poslednej dobe chytil do rúk, som nainštaloval Google Camera port a zistil som, že by mi postačila aj predinštalovaná aplikácia fotoaparátu.

Parádne fotografie a iba priemerné video

Nemyslím si, že by HDR mohlo byť v prípade Samsungu Galaxy M51 lepšie, vzhľadom na cenu, za ktorú sa predáva. Ide o jeden z tých lepších fotoaparátov, ktoré môžete podľa mňa dostať. Viac, ako primárny fotoaparát na zadnej strane s rozlíšením 64 MP a svetelnosťou f/1.8 ma oslovil predný “selfie” snímač.

To aj napriek tomu, že je to mnou absolútne najmenej používaný senzor na telefóne. “Selfies” mu proste idú, a to za viacerých svetelných podmienok. Sami sa môžete potom nižšie v ukážkach presvedčiť, že fotenie oproti slnku mu nerobí problém. Ďalší dôkaz, že sa Samsung pohral s vyvažovaním dynamického rozsahu.

To isté platí aj pre ďalšie snímače na tomto telefóne. Porovnal som si ich aj s výsledkami, ktoré pochádzajú z podstatne prémiovejšieho OnePlusu 7T Pro a povedal som si, že modely strednej triedy to už v dnešnej dobe proste vedia. Poteší aj prítomnosť 12 MP, ultra širokouhlého senzoru, s clonou f/2.2 a 123-stupňovým uhlom záberu. Na záver tu je aj dvojica 5 MP snímačov. Prvý z nich slúži na vytváranie makro fotografií a druhý sa zas použije na zmeranie hĺbky ostrosti v portrétovom režime.

Inými slovami, využívať ich s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete, aj keď ten makro je lepší, ako má konkurencia. Radšej by som tu videl teleobjektív s viacnásobným optickým priblížením. Video je možné nahrávať až v 4K. Ukážka je v rozlíšení Full HD. Možnosť 60 snímkov za sekundu tu neexistuje, čo je veľká škoda. Za to má však video skvelú elektronickú stabilizáciu.

Ukážkové fotografie:

Predný “selfie” snímač:

Fotografie za zhoršených svetelných podmienok:

Ukážkové video – primárny snímač:

Ukážkové video – ultra širokouhlý snímač:

Ako fotí konkurencia?

28.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+