MojAndroid

Redmi Note 8T je na našom trhu už viac ako pol roka a stále patrí k smartfónom strednej triedy s najlepším pomerom ceny a parametrov. Jeho prednosťou je 48-megapixelový fotoaparát so štyrmi snímačmi. Môže uspokojiť bežného používateľa aj v roku 2020?

 Aké sú technické parametre fotoaparátu a selfie kamery Redmi Note 8T?

Redmi Note 8T využíva, tak ako veľa iných smartfónov z druhej polovice minulého roka, 48-megapixelový Samsung ISOCELL Bright GM2 senzor s veľkosťou 1/2,25 palcov. Veľkosť pixelov u tohto snímača je 0,8 µm. Svetelnosť má hodnotu f/1.8, ktorá už dnes ale ľudí zo stoličky nezdvihne. Snímač využíva technológiu QuadBayer, ktorá spojí 4 pixely do jedného, čím vznikne 12-megapixelová fotografia vyššej kvality. K dispozícii je ale aj režim pre plných 48 megapixelov. Bohužiaľ ide iba o upscale 12-megapixelovej fotografie. Optickú stabilizáciu v smartfóne nehľadajte.

Redmi Note 8T fotoaparát

Pri skupinových alebo streetových fotografiách sa hodí 8-megapixelový ultra-širokouhlý snímač so zorným uhlom 119 stupňov a svetelnosťou f/2.2. Pre fotografovanie malých objektov zo vzdialenosti 4 cm môžete využiť 2-megapixelový makro snímač s veľkými 1,75µm pixelmi. No a pre vytvorenie bokeh efektu za fotografovanými osobami a predmetmi je tu 2-megapixelový hĺbkový snímač. Selfie kamera využíva 13-megapixelový širokouhlý snímač s veľkosťou 1/3,1 palcov, podporou HDR a svetelnosťou f/2.0. Veľkosť pixelov je 1,12 µm.

Redmi Note 8T aplikácia fotoaparátu

Aké funkcie ponúka aplikácia fotoaparátu?

Aplikácia fotoaparátu je tak u iných smartfónov Xiaomi bohatá na množstvo režimov a technológií pre vylepšenie kvality fotografií. Režimy prepínate v aplikácii fotoaparátu jednoduchým potiahnutím do strán nad ikonkou spúšte. K dispozícii je aj nočný režim, portrét režim, panoráma, Pro režim s manuálnym nastavením fotoaparátu, klasické video, krátke video a spomalené video. Podpora umelej inteligencie, ktorá pomôže s nastavením parametrov podľa scény, a funkcia HDR pre širší dynamický rozsah sa aktivujú v hornej časti aplikácie. V rovnakom mieste nastavíte LED blesk, formát fotografií, časovač alebo zapnete vodováhu respektíve funkciu Google Lens.

Ako fotí Redmi Note 8T za denného svetla?

Za denného svetla tvorí Redmi Note 8T kvalitné fotografie s dostatkom detailov, pomerne nízkym šumom a vernými farbami. Pokiaľ na scéne prevažuje jedná farba vo väčšom množstve ako napríklad pri listoch stromov, tak môže pripomínať olejomaľbu. Dynamický rozsah je prekvapivo dostatočne široký aj bez aktivovania funkcie HDR. K artefaktom dochádza väčšinou pri rušných scénkach.

Pri fotografovaní hlavným snímačom môžete využiť podporu umelej inteligencie(AI), ktorá spolu s funkciou HDR upraví farby a výrazne presvetlí fotografiu. Zároveň môžete použiť aj 48-megapixelový režim, ktorý ale iba upscaluje 12-megapixelové fotografie. Tie ale následne nie sú tak jasné ako v normálnom režime, či už s podporou AI alebo bez. Aplikácia fotoaparátu ponúka aj 2x zoom, ktorý je ale bohužiaľ iba digitálny.

Fotografia s AI + HDR * Fotografia bez AI * Fotografia v 48MP režime * 2x digitálny zoom

Širokouhlé snímky majú dobré detaily aj kontrast, ale slabší dynamický rozsah a občas aj šum. Rozdiel medzi hlavným snímačom a širokouhlým snímačom môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách.

hlavný snímač * širokouhlý snímač

K dispozícii je aj panoramatický režim, ktorého ukážku môžete vidieť na nasledujúcej snímke.

Redmi Note 8T fotoaparát panoráma

V exteriéroch môžete využiť aj hĺbkový snímač, ktorý rozmaže pozadie za snímaním objektom(bokeh efekt). Hranica medzi objektom a rozmazaným pozadím je bez defektov, čo je často problém pre smartfóny v tejto cenovej kategórii. Kvalita rozmazania pozadia zavisí od množstva svetla. Čím menej svetla, tým horšia kvalita detailov.

Redmi Note 8T fotoaparát bokeh

Ako fotí fotoaparát v interiéroch?

Fotoaparát má v interiéroch dobré farby a pri blízkych objektoch aj dobré detaily. U vzdialenejších objektov sú už detaily nižšie a môže nastúpiť aj šum. Najvýraznejšie je to u fotografií v 48-megapixelovom režime.

Fotografia s AI * Fotografia bez AI * Fotografia v 48MP režime 

Makro snímač je len núdzovka

Pre fotografovanie veľmi blízkych malých predmetov môžete využiť makro snímač. Hlavný snímač totiž dokáže zaostriť len do minimálnej vzdialenosti 4 centimetrov. Vtedy nastupuje na scénu makro snímač, ktorý zaostrí aj z menšej vzdialenosti. Bohužiaľ kvalita jeho fotografii je slabá, čo je dôsledkom jeho nízkeho rozlíšenia. Chýbajú detaily a naopak je až príliš viditeľný šum. Farby trpia nedostatkom svetelnosti makro snímača.

Hlavný snímač * Hĺbkový snímač

Ako fotí Redmi Note 8T v noci?

Fotoaparát Redmi Note 8T  prekvapí dobrými nočnými snímkami. Konkurencia v tejto cenove kategórii ich má často neostré, so silným šumom a s farbami, ktoré inklinujú k žltej farbe. V prípade Redmi Note 8T ale ponúknu dostatok detailov a softvér ani nepotrebuje agresívnejšie potlačovať šum. Ak sa vám zdá fotografia príliš tmavá, tak môžete využiť nočný režim, ktorý ju presvetlí. Vytvorenie snímky mu ale trvá zhruba 2 sekundy, takže nie je vhodný pre pohybujúce sa objekty. Navyše je k dispozícii len pre hlavný snímač. So širokouhlým alebo hĺbkovým snímačom ho nevyužijete.

Bežný režim s podporou AI * 48MP režim * Nočný režim

Selfie fotografie

Predná selfie kamera dokáže produkovať pekné a detailné selfie fotografie a to aj bez toho, aby ste museli manuálne určiť, čo má zaostriť. Jej snímač je širokouhlý a zabezpečí dostatočný odstup od tváre. Pokiaľ sa ale rozhodnete urobiť selfie zadným fotoaparátom, tak sa môže stať, že automatické ostrenie zaostrí objekt v pozadí. Pokiaľ vám ide len portrét, tak to môžete eliminovať použitým hĺbkového snímača, ktorý automaticky sníma len objekt v popredí. Podobne to aj pri nočnom portréte. Selfie kamera dokáže lepšie zaostriť tvár, ale kvalita fotografii je horšia kvôli nižšej svetelnosti.

Selfie kamera * Zadný fotoaparát * Zadný fotoaparát (bokeh efekt)

Nočný portrét selfie kamerou * Nočný portrét zadným fotoaparátom

Video ponúka 4K rozlíšenie aj spomalené videá

Fotoaparát Redmi Note 8T ponúka video s 4K rozlíšením pri frekvencii 30 fps alebo 1080p rozlíšením pri frekvencii 60 fps. K dispozícii je aj spomalené video pri frekvencii 120 fps. Detaily pri videu sú priemerné, farby a kontrast ale nadpriemerné. Dynamický rozsah je limitovaný a šum silne potlačený. Optická stabilizácia videa chýba, ale pri rozlíšení 1080p a frekvencii 30 fps je možne využiť elektronickú stabilizáciu (EIS). Tá je dobre účinná aj pri roztrasených rukách.

Náš tip
Aplikáciu Adobe Photoshop Camera už stiahnete z Obchodu Play
14.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+