MojAndroid

Ak aktívne a pravidelne nesledujete technologické správy, možno to bude pre vás novinkou, no Huawei sa stal v mobilnom svete synonymom pre fotoaparáty najvyšších kvalít. Výrobca pri svojich vlajkových lodiach už dlhšie spolupracuje s nemeckou legendárnou spoločnosťou Leica a toto partnerstvo teraz žne plody svojej niekoľkoročnej existencie. Po prvýkrát prekonal naše očakávania fotoaparát na smartfóne Huawei vlani pri modeli Mate 10 Pro. Vlajková loď z jari, Huawei P20 Pro, absolútne ovládol svet mobilnej fotografie, a to najmä v horších svetelných podmienkach, kde sa často trápia aj tí najlepší. Aj preto je jasné, že fotoaparát na novom Huawei Mate 20 Pro je jednou z jeho najočakávanejších funkcií.

Fotografie v článku prešli kompresiou. Zábery vo vyššom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Tri objektívy po novom

Model P20 Pro bol ambiciózny aj počtom fotoaparátov na zadnej strane. Dva boli samozrejmosť a takmer povinnosť, no tri boli novinkou. Dnes nás už neprekvapí ani model so štyrmi fotoaparátmi, a tak trojitá zadná kamera na Mate 20 Pro je už takmer samozrejmosťou. Oproti Mate 10 Pro ide o obrovský krok vpred, no výrobca inovoval aj voči svojej poslednej vlajkovej lodi P20 Pro.

Novinka tak ponúka hlavný 40MP snímač s veľkosťou 1/1,7“, čím sa telefón značne líši od konkurencie. Tento snímač sa tiež stará o fantastické nočné fotografie, a to kombináciou štyroch pixelov do jedného. Vytvorením takéhoto super-pixelu je možné zachytiť viac svetla, a tým pádom aj viac farieb a detailov v horších svetelných podmienkach.

Už aj P20 Pro ponúkal 8MP tele-photo objektív, ktorý sa stará o 3-násobný bezstratový zoom. Tento fotoaparát si našiel svoje miesto aj v zaujímavom „okienku“ na zadnej strane Mate 20 Pro a svoju úlohu plní aj naďalej výborne. K dispozícii je tak 3-násobný bezstratový zoom, extrémne kvalitný 5-násobný hybridný zoom, ktorý je stále schopný produkovať fotografie vhodné na sociálne siete, a extrémny 10-násobny digitálny zoom, ktorý vám môže pomôcť v rôznych situáciách.

Umelá inteligencia je všade prítomná. Zvýšila teplotu farieb aj tejto fotografie, v tomto prípade výsledok chválime.

Novinkou je však 20MP ultra-široký snímač s ekvivalentom ohniskovej vzdialenosti 16 mm. Tento fotoaparát nahradil monochromatický senzor v predchádzajúcich modeloch, ktorý bol síce výborný a pri čierno-bielej fotografii zaznamenával skutočne fascinujúce množstvo detailov, no musíme uznať, že po pár dňoch testovania sa nám zdá širokouhlý snímač ako oveľa praktickejší. Či už chcete zachytiť čas interiéru v stiesnených priestoroch, alebo čo najväčší výrez budovy pred ktorou stojíte, alebo jednoducho najväčšiu časť panorámy, ktorú fotíte, širokouhlý objektív je jednoducho skvelou pomôckou.

Ukážka rôznych ohniskových vzdialeností:

Širokouhlý záber (0,6x)
Klasický záber hlavným fotoaparátom (1x)
3-násobný optický zoom (3x)
5-násobný hybridný zoom (5x)
10-násobný digitálny zoom (10x)

Znovu vynikajúca kvalita

Ešte pred tým, než opíšeme naše prvé dojmy z kvality výsledných fotografií, musíme spomenúť jeden dôležitý fakt. Nami testovaný model zatiaľ nemá finálny softvér a hoci toto znie iba ako ospravedlňujúce klišé, predstavitelia spoločnosti Huawei nás ubezpečili, že počas najbližších 30 dní ma telefón dostať hneď dve veľké aktualizácie, ktoré sú okrem iného zamerané práve na fotografie. Dôvodom má byť práve nový objektív, kvôli ktorému bolo potrebné úplne zmeniť celý systém postprocessingu fotografií. Čo robil výrobca posledného pol roka síce nevieme, no v každom prípade berieme tento fakt na vedomie a predpokladáme, že kvalita (najmä nočných) fotografií sa s príchodom spomínaných updateov bude iba zvyšovať.

Bez ohľadu na to však musíme skonštatovať, že fotoaparát na Huawei Mate 20 Pro je jednoducho vynikajúci. Či už po stránke kvality, ale aj funkcií, ktoré používateľom ponúka. Rovnako, ako pri P20 Pro, aj tu platí, že väčšinou budete fotiť 10MP fotografie. To je dosť na väčšinu ich digitálneho šírenia, ak si chcete fotky tlačiť, stále je tu 40MP režim, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie detaily.

Fotogaléria:

Práve v 10MP režime však máte k dispozícii tie najzaujímavejšie funkcie. Štandardné fotografie sú veľmi pekné, farebné a plné detailov. Samozrejme, pri zoomovaní na fotografiu musíte byť kvôli trochu nižšiemu výslednému rozlíšeniu trošku konzervatívnejší, no pri bežnej manipulácii s fotkami budete mať k dispozícii detailov viac než dosť.

Pochváliť musíme aj vynikajúci dynamický rozsah, ako aj špeciálnu HDR funkciu, ktorou disponovali aj predchádzajúce modely od Huawei. Tá kombinuje pri každej snímke hneď niekoľko záberov – niektoré s vyváženou expozíciou, niektoré preexponované a niektoré podexponované. Výsledkom je vyváženie všetkých oblastí na fotke tak, aby boli tiene svetlejšie a jasné tóny neprepálené. Výsledok funguje výborne a podľa prvých testov sa nám zdá, že ešte lepšie ako na Huawei P20 Pro. Fotografie sú naozaj žiarivé, aj v tmavších častiach je dostatok detailov a aj farieb. Ešte ho musíme vyskúšať v rôznych náročnejších podmienkach – sychravý Londýn so zatiahnutou oblohou ponúka ideálne osvetlenie – no už teraz môžeme tvrdiť, že fotoaparát na Mate 20 Pro patrí k absolútnej špičke.

Kapitolou samou o sebe sú nočné fotografie. Aj my sme si tu ale všimli, že vo viacerých prípadoch sa z týchto fotografií trošku vytrácali detaily. Šum bol udržaný na minime a fotografie sú stále extrémne svetlé, no na niektorých záberoch je aj pri jemnom priblížení vidieť nechcenú stratu detailov a mäkšie hrany. Toto je presne problém, ktorý by mala opraviť softvérová aktualizácia, na ktorú sa už teraz tešíme. Stále však platí, že fotoaparát je schopný zachytiť oveľa viac svetla ako vidíte voľným okom. Nepotrebujete k tomu ani statív – aj Mate 20 Pro disponuje AIS (stabilizácia s umelou inteligenciou), ktorá dokáže predpovedať otrasy pri držaní telefónu vo voľnej ruke a vykompenzovať tieto pohyby pomocou OIS. Vďaka tomu udržíte telefón pri fotení v nočnom režime v ruke aj pri 6-sekundovej uzávierke bez markantného rozostrenia fotky, čo je skutočne skvelá fičúra.

Ukážka nočných fotografií:

No a potom sú tu ešte extra objektívy. Ten tele-photo funguje presne tak, ako na P20 Pro. Výsledky sú naozaj skvelé a plne použiteľné. Najviac sa nám však páčil práve spomínaný prídavok v podobe nového 20MP širokouhlého objektívu. Ten sme s radosťou využívali oveľa viac, ako sme si mysleli a počas cesty do Londýna bol našou spoľahlivou pomôckou pri zachytení najrôznejších častí a atrakcií mesta.

Video je iba priemerné

Toto je znovu oblasť, ktorú je možné vylepšiť softvérovou aktualizáciou, a tak nad videom z Huawei Mate 20 Pro nebudeme vynášať ortieľ hneď teraz. Skonštatovať však môžeme, že v tejto verzii systému je video síce pekné, detailné a farebné, no stabilizácia patrí iba k priemeru. Hoci zatiaľ nemáme túto informáciu overenú, zdá sa, že AIS funguje konečne aj v rozlíšení vyššom ako 1080p@30fps až po 4K@30fps. Nám sa tak najviac pozdávalo video v rozlíšení 1080p@60fps. V priloženom teste však uvidíte 4K video a pri pohyboch si všímajte najmä bočné časti videa, kde je vidieť pomerne výrazné vlnenie a „preskakovanie“ objektov. Výsledok jednoducho nie je tak plynulý, ako by sme očakávali, a to sme s telefónom nerobili žiadne prudké pohyby.

Čo však telefónu chýba v kvalite videa, doháňa extra funkciami. Poznáte tie fičúry, keď telefón využije dva foťáky, oddelí objekt od pozadia a to môžete potom všelijako upravovať, napríklad rozmazať, zmeniť jeho textúru či farbu? Rovnakú funkciu teraz môžete aplikovať aj na video – a naozaj to funguje! Jednoducho môžete spraviť postavu v popredí farebnú a pozadie odfarbiť do čierno-biela. Výsledky prekonali naše očakávania a hoci nie sú stopercentné, tento efekt funguje oveľa lepšie, ako by sme si mysleli. Všimli sme si ale, že tento filter najlepšie funguje práve s tvárami ľudí a oveľa ťažšie spolupracuje s niektorými (najmä väčšími) predmetmi.

Fotografie v článku prešli kompresiou. Zábery vo vyššom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro vs najlepšie smartfóny súčasnosti | POROVNANIE
19.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+