MojAndroid

Dĺžka softvérovej podpory, zdá sa, bude jedným z najdôležitejších parametrov, podľa ktorých si používatelia vyberajú svoj nový smartfón. Už teraz je to veľmi dôležité a výrobcovia si to uvedomujú. A preto sa predbiehajú v tom, ktorý v tomto smere ponúkne najviac. Nový prieskum hovorí, že až 19 % používateľov si svoje aktuálne zariadenia chce nechať aspoň 5 rokov a dlhšie. Téme sa venoval portál Digitalinformationworld.

2 roky a dosť?

Výrobcom samozrejme ide o to, aby si ľudia smartfóny kupovali pravidelne, pretože to zvyšuje zisky. Keďže na Slovensku väčšinu trhu ovládajú operátori, pomerne vysoké percento používateľov mení svoj telefón každé dva roky – pri obnovení alebo zmene paušálu. Nájdu sa samozrejme aj takí, ktorí zariadenia striedajú častejšie aj menej často.

Nemali by ste prehliadnuť:

Najnovší prieskum bol vykonaný medzi používateľmi v Británii, no podobné výsledky by sme mohli očakávať pravdepodobne aj u nás. Odhalil pomerne zaujímavé informácie. Napríklad 12 % používateľov telefóny mení raz za dva roky alebo častejšie.

Ako dlho chcú ľudia používať svoje smartfóny?

Viac ako 5 rokov 19 %
3-4 roky 23 %
2-3 roky 27 %
2 roky a menej 12 %

Paradoxom, ale celkom logickým je to, že nenároční používatelia si svoj smartfón chcú nechať v priemere dlhšie. Až 24 percent z nich by ho chcelo používať dlhšie ako 5 rokov. Tu sa dostávame k problému, pretože výrobcovia najlacnejším modelom poskytujú slabšiu softvérovú podporu. Po piatich rokoch je takýto telefón nielen pomalý, ale softvérovo zastaralý a náchylnejší na kybernetické útoky.

Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a
Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zaujímavé je tiež, že až 46 percent opýtaných používateľov prémiových vlajkových lodí by ich chcelo používať 3 roky a dlhšie. Tieto štatistiky sú jasným dôkazom toho, že preferencie používateľov sa nemenia len na základe ich veku, ale hlavne v závislosti od toho, aké očakávania od smartfónov majú a akí sú nároční.

Ako často meníte telefón vy? Podeľte sa o to s nami v komentároch pod týmto článkom.

Náš tip
Smart Banka 2023: poznáme najlepšiu bankovú aplikáciu
28.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+