MojAndroid

Zatiaľ čo iní výrobcovia slúchadiel sa spoliehajú na modernejšie prevedenie úplne bez kábla, AKG na to ide inak. Nové slúchadlá AKG Y100 sú určené pre športovcov. Tomu nasvedčuje aj prepojenie obidvoch meničov káblom, aby počas fyzickej aktivity nechcene nespadli, či v horšom prípade sa nestratili alebo nerozbili. Aké je však ich zvukové podanie, pohodlnosť a funkčnosť?

Balenie: Premyslené aj s úložným vrecúškom

Po otvorení sympatickej škatuľky sme ihneď videli samotné slúchadlá. Tie boli uložené v príjemnom koženkovom vrecku, no je občas problém ich tam opätovne odložiť. V balení, samozrejme, nechýbali náhradné štuplíky.

Stredná veľkosť bola nasadená priamo na slúchadlách, zatiaľ čo malé a veľké boli v samostatnom balení. Ďalej nás teší, že výrobca nezabudol ani na nabíjací kábel typu microUSB – USB-A.

Konštrukcia a dizajn: Vzhľad sme si obľúbili

Meniče slúchadiel sú chránené krytkou z plastu a kovu. Hliník sa nachádza na ich zadnej strane, pričom je farebne odlíšený. Samozrejme, v tejto časti nemie chýbať ani biele logo firmy AKG. K štuplíkom sa však už dostávame s plastovým vyhotovením, ktoré však vyzerá a aj je veľmi kvalitné.

Potešujúcou informáciou je, že slúchadlá sú magnetické a môžete si ich v tom prípade bezpečne obopnúť okolo krku. Celý menič vyzerá spočiatku ako guľôčka, no ide iba o elegantné zaguľatenie. Ako sme už spomenuli, silikónové štuplíky sú vymeniteľné a majú tmavosivú farbu.

Oba meniče spája pevný a odolne vyzerajúci kábel, ktorý sa smerom k batérii a ovládaciemu panelu rozširuje. Ovládací panel sa nachádza pod ľavým slúchadlom. Vyrysované sú na ňom tlačidlá na zmenu hlasitosti, respektíve na preskočenie a vrátanie skladby.

Nechýba ani LED dióda, ktorá naznačuje pripojenie k telefónu, párovanie či stav nabíjania. Vedľa nej je prítomné aj ďalšie dedikované tlačidlo, ktorého praktický účel sme nijako neidentifikovali, no údajne ide o možnosť párovania s dvoma zariadeniami súčasne. Pod pravým slúchadlom je s najväčšou pravdepodobnosťou ukrytá batéria, o ktorej si povieme niečo neskôr.

Pohodlnosť nosenia: Určite nie najlepší faktor

Hneď na začiatok musíme povedať, že slúchadlá sú na náš vkus dosť veľké. Predsa sme si len zvykli na modernejšie, kompletne bezdrôtové slúchadlá. Do vrecka na nohaviciach ich ukryjete veľmi preto trochu náročnejšie, taktiež nie je najrýchlejšie ich odkladať do pribaleného vrecúška.

Najviac nám vyhovovala stredná veľkosť štuplíkov, no aj tie mali tendenciu vypadávať a jednoducho nám takmer nikdy nesedeli perfektne. Ide o veľmi subjektívnu vec, no taktiež musíme povedať, že moduly pri cvičení alebo domácom počúvaní jednoducho na tele ucítite.

Zvukové podanie: Očakávali sme viac

Zvukové podanie je jednoducho tým najdôležitejším faktorom, pokiaľ ide o slúchadlá. AKG Y100 disponujú meničmi až o priemere 9,2 mm. Dokážu prehrávať frekvencie od 20 Hz do 20 kHz, čo je štandardnou hranicou počuteľnosti ľudského ucha. Majú impedanciu 16 Ohmov a citlivosť 116 dB. Mrzí nás, že verzia Bluetooth sa zastavila na pomerne staršej verzii 4.2. Podporujú však kodek AAC, čo dokáže potešiť.

Od technických parametrov sa však presuňme k zážitku z hudby v praxi. Ak máme úprimne povedať, od 99-eurových slúchadiel by sme očakávali lepší výstup, ako od akýchkoľvek drôtových do 30 €. Nuž, opak je pravdou a lepší zvuk podľa nás majú aj také Redmi AirDots, ktoré viete kúpiť z Číny aj do 20 €.

Samotný zvuk však nie je až taký zlý. Basy sú primerané, no slúchadlá kladú väčší dôraz na stredy a výšky. Zaskočiť dokáže maximálna možná hlasitosť, ktorá je vcelku podpriemerná. Počas športovania má azda každý tendenciu zvýšiť hlasitosť, no ak budete hudbu počúvať iba doma alebo počas prechádzky, bude vám to úplne postačovať.

Zvuk sme skúšali upraviť pomocou ekvalizéru, no slúchadlá naň až tak dobre nereagovali a dočkali sme sa len miernejšich rozdielov. S AKG Y100 sme vyskúšali aj gaming na počítači, no boli sme svedkami zvukového oneskorenia. Taktiež zvuky z hry zneli otrasne a prišlo nám, že slúchadlá nepoznajú priestorový zvuk.

O kvalite mikrofónu radšej pomlčíme, no lepšie sme zneli počas obyčajného telefonátu. So športovými slúchadlami by však zrejme nikto hry na počítači nehral. Ak plánujete s nimi telefonovať, mali by vám vyhovieť.

Ich zvukové podanie však plne postačí menej náročným, no tí pravdepodobne do “nenáročných” slúchadiel toľko peňazí neinvestujú. Na druhú stranu nás teší, že dokážu pekne izolovať okolitý hluk – v tomto smere dávame palec nahor.

Pripojenie a výdrž batérie: V tomto smere excelujú

S pripojením AKG Y100 k smartfónu či počítaču sme nemali absolútne žiaden problém, všetko prebehlo rýchlo a na prvý pokus. Tento fakt sa skutočne musí oceniť.

AKG Y100 sľubujú pomerne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie. Výdrž je na úrovni 8 hodín a za 15 minút nabíjania ponúknu 1 hodinu prehrávania hudby. Doplna ich dokážete nabiť za niečo cez jednu hodinu. Dosah Bluetooth od smartfónu je dostatočný a zvyčajne sa pohybuje na hranici klasických 10 metrov.

Záverečné zhodnotenie: Kúpiť či nekúpiť?

Od samého rozbalenia sa nám slúchadlá začali veľmi páčiť. Po ich zapnutí podržaním prostredného tlačidla na ľavom paneli sme začuli príjemný zvuk, no trošku nás po spustení hudby sklamal ich výstup.

Opäť opakujeme, nejde o nič hrozné a nepočúvateľné. Hrajú oveľa lepšie ako poniektoré lacné slúchadlá, no jednoducho existuje veľké množstvo lacnejších alternatív, či už drôtových alebo kompletne bezdrôtových slúchadiel.

Do AKG Y100 by sme išli vtedy, keď by sme požadovali elegantný dizajn, jednoduchosť a rýchlosť pripojenia. Lepším kandidátom na kúpu by však boli po tom, čo ich cena klesne pokojne aj o tri – štyri desiatky eur z pôvodných 99 €.

Vtedy by sme ich považovali za dobrú kúpu, nuž teraz je už len na vás, či si potrpíte skôr na kvalitnom zvuku alebo na prémiovom dizajne, dobrej výdrži a jednoduchom ovládaní.

Plusy:

  • Jednoduchosť ovládania
  • Kvalitné a pekné spracovanie
  • Dobrá výdrž batérie
  • Vrecúško v balení
  • Rýchle pripojenie

Mínusy:

  • Vyššia cena
  • Iba priemerný zvuk
  • Slabá maximálna hlasitosť
  • Nesedia v ušiach perfektne
31.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+