Ľudia majú radi čísla. Najlepšie by bolo, keby si každý mohol kúpiť smartfón s 32-jadrovým procesorom, 12 GB RAM a 100 Mpix fotoaparátom. A displej, ten by mal mať najmenej 16K rozlíšenie! Poďme ale späť do reality a povedzme si, aké veľké rozlíšenie dokáže ešte človek na displeji rozoznať voľným okom.
Rozlíšenie nie je všetko
Samotné rozlíšenie displejov v našich smarfónoch udáva len mriežku (počet) pixelov, ktoré sa na ňom nachádzajú. Dôležitejší ako počet je ale skôr ich hustota. Tá sa počíta ako pomer množstva pixelov ku celkovej ploche displeja a udáva sa v jednotkách PPI (pixels per inch), teda počet pixelov na 1 palec štvorcový. Okrem toho je dôležité aj to, z akej vzdialenosti sa na displej pozeráme. Podľa tohto naozaj podrobného článku môžeme povedať nasledovné:
Ak je priemerná vzdialenosť, z ktorej sa pozeráme na naše zariadenie, približne 305 mm (12 palcov), ideálnou hustotou pixelov je 720 PPI (DPI). Počítame pri tom s ostrosťou zraku na úrovni 0,4 uhlovej minúty (“). Pri ostrosti 1 uhlová minúta (ktorá je reálnejšou ako 0,4″), je ideálna hustota v tejto vzdialenosti približne 300 PPI (DPI).
Väčšina tlačených magazínov a časopisov sa preto tlačí pri hustote 300 PPI, pričom pre tlač umeleckých obrázkov a fotografií sa používa maximálne hustota 720 PPI. Odborníci tvrdia, že 720 PPI je aj hustota pixelov, ktorú dokáže z priemernej vzdialenosti od smartfónu rozoznať naozaj odborné oko. Hovoríme však o špecialistoch na umenie či optické odchýlky. Technicky je ale naše oko ešte pokročilejšie a dokáže rozoznať hustotu pixelov až na úrovni 2190 PPI zo vzdialenosti približne 10 cm. Hovoríme ale o možnostiach nášho oka, nie o jeho reálnych schopnostiach. Ak má teda váš smartfón hustotu pixelov viac ako 300 PPI, gratulujeme. Dosiahli ste cieľ toho, čo dokáže rozoznať oko priemerného človeka.